Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Oprocentowanie depozytów będzie systematycznie maleć. Marże kredytów też pod presją

58
Podziel się:

W rezultacie cięcia stóp procentowych mocniej spadły stawki kredytów niż depozytów, co uderzy w rentowność aktywów i wynik odsetkowy sektora bankowego. Klienci nie powinni mieć nadziei, że w najbliższym czasie uda im się choć trochę zarobić na lokatach.

W ostatnim czasie stopa referencyjna NBP bardzo mocno spadła
W ostatnim czasie stopa referencyjna NBP bardzo mocno spadła (Unsplash.com)
bEEpYdYR

Rada Polityki Pieniężnej trzykrotnie obniżyła w tym roku stopy procentowe: w połowie marca (o 50 pkt baz.) i kwietnia (50 pkt baz.) oraz pod koniec maja (40 pkt baz.). Obecnie stawka referencyjna wynosi zaledwie 0,1 proc. Oprocentowanie lokat jest co najwyżej symboliczne i nic nie wskazuje, by to się miało w najbliższym czasie zmienić.

Jak zauważa "Rzeczpospolita", średnie oprocentowanie nowych umów złotowych, a zatem także stanów depozytów, spada systematycznie od kilku lat dzięki rosnącej płynności. Pandemia i cięcie stóp tylko wzmocniły ten trend. W czerwcu średni koszt finansowania banków (ogółem, tzn. z uwzględnieniem firm i gospodarstw domowych) spadł do 0,43 proc., z 0,53 proc. w maju i 0,76 proc. w lutym.

bEEpYdYT

– Stopy procentowe są i pewnie pozostaną niskie, a płynność banków jest nadal bardzo wysoka. To są argumenty bardziej za kolejnymi cięciami niż podwyżkami, choć miejsca do obniżek wiele już nie ma, szczególnie w przypadku depozytów firm – powiedział Maciej Marcinowski, analityk Trigon DM.

Zobacz także: Obejrzyj: Co z pomocą dla frankowiczów? Prezydencki minister odpiera: Jest wsparcie dla wszystkich kredytobiorców

W dół idzie nie tylko procentowanie lokat, ale i kredytów, co jest korzystne dla klientów, ale już nie dla banków. Marża odsetkowa to - obok wartości czynnych kredytów – decyduje o wysokości wyniku odsetkowego stanowiącego około 70 proc. przychodów branży.

bEEpYdYZ

I tak, średnie oprocentowanie nowych lokat ogółem było w czerwcu niższe o 0,81 pkt proc. niż w lutym, a stawka kredytów spadła o 1,74 pkt proc. Majowe cięcie stóp procentowych okazało się dla banków bardziej dotkliwe niż zwykle i mocniej uderza w marżę, bo największe instytucje już wtedy miały niemal zerowy koszt finansowania depozytami.

W połowie lipca Bogdanka opublikowała szczątkowe wyniki finansowe za pierwsze półrocze 2020 r. Zgodnie z oczekiwaniami okazały się ona dużo gorsze niż rok temu, szczególnie w zakresie zysku operacyjnego i skonsolidowanego. Oprócz tego, spadły również przychody ze sprzedaży.

Produkcja węgla wyniosła w pierwszym półroczu 3,7 mln ton, wobec 4,82 mln ton rok wcześniej, co oznacza spadek o ponad 23 proc. Sprzedaż spadła zaś o 26 proc., z 4,77 mln ton rok wcześniej do 3,52 mln ton.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEEpYdZu
KOMENTARZE
(58)
nikt
rok temu
Oddaję pieniądze bankowi by nimi obracał i zarabiał więc niech się tym zarobkiem godziwie dzieli ze mną. Tak to by teoretycznie wyglądało. A w praktyce "nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan zrobisz" że zacytuję klasyka. Bank potrzebuje naszej kasy i żeby ona do niego trafiła to są dwa wyjścia. Albo zachęci nas do powierzenia mu naszych pieniędzy poprzez odpowiednio atrakcyjne oprocentowanie albo zostaniemy zmuszeni prawem do przekazywania swoich pieniędzy do banku. Ten pierwszy sposób nie musi działać gdy działa skutecznie drugi. A działa. System prawny zmusza nas do trzymania pieniędzy w banku. Oczywiście nie ma wprost takiego nakazu ale pośrednio nie mamy innego wyjścia. A skoro nie mamy innego wyjścia to czemu bank ma nam płacić. Więcej stopniowo to my będziemy zmuszani do płacenia bankowi coraz więcej. I nie ma to nic wspólnego z tym czy tamtym polskim rządem bo zjawiska finansowe i systemy bankowe są globalne.
chwila,chwila
rok temu
wziąłem kredyt w dużym banku z 16 % odsetkami a na rachunku oszczędnościowym w tym samym banku mam 0,01%...to jak to jest komu i co maleje...?
opl
rok temu
Oszczędzałem od 15 lat na emeryturę plus na czarną godzinę. Kaczyński ze swoimi marionetkami za pomocą inflacji rozkradają moje oszczędności. Co roku realnie tracę 5-10% odkąd PIS jest u władzy. Nawet dane GUSu moim zdaniem są oszukane. Czy wierzycie, że inflacja jest 4% ?? Śmieci poszły w górę o 60% żywność co najmniej o 10%, prąd itp.
bEEpYdZv
bynia
rok temu
Czyli zachodzi konieczność likwidacji banków bo w tej chwili nie są dobrym miejscem do trzymania pieniędzy. Jeszcze chwila i do lokat będziemy dopłacać.
Polak
rok temu
Pieniądze kto ma powinien inwestować a nie pożyczać bankom bez oprocentowania!!!
...
Następna strona