Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KRO
|

Polacy masowo biorą kredyty hipoteczne. W tym roku padnie rekord

73
Podziel się:

W tym roku padnie rekord na rynku kredytów hipotecznych - przewiduje Biuro Informacji Kredytowej. W pierwszej połowie roku Polacy wzięli już łącznie 42 mln złotych. Według analityków do końca roku liczba ta wzrośnie do 83 mld złotych.

Polacy masowo biorą kredyty hipoteczne. W tym roku padnie rekord
Rynek nieruchomości. W tym roku padnie rekord na rynku kredytów hipotecznych (money.pl, Rafał Parczewski)
bEDIIbvp

O boomie na rynku kredytów hipotecznych pisze portal Biznes.interia.pl, który podaje, że był on tak duży, że BIK musiał zweryfikować swoje wcześniejsze prognozy. A to dlatego, że w pierwszej połowie liczba udzielonych kredytów mieszkaniowych wzrosła o 23 proc. Ich kwota jednocześnie wzrosła aż o 33 proc.

- Nasze prognozy z początku roku zakładały wysokie wzrosty akcji kredytowej dopiero w drugim półroczu, ale zaskoczeniem były wysokie dynamiki sprzedaży kredytów już na wiosnę. Zakładamy, że mimo spodziewanej kolejnej fali pandemii sektor bankowy utrzyma poziom akcji kredytowej z pierwszego półrocza - ocenia Mariusz Cholewa, prezes BIK, cytowany przez portal.

Najszybciej rośnie liczba kredytów udzielanych na kwoty powyżej 500 tys. złotych. BIK niedawno podał, że średnia kwota kredytów hipotecznych wzrosła do 328 tys. złotych.

bEDIIbvr
Zobacz także: Nowy obowiązek, rusza spis pieców i kominków. Co trzeba zrobić?

Skąd takie wzrosty? Mariusz Cholewa skazuje na niskie stopy procentowe, które realnie są ujemne.

bEDIIbvx

W ocenie prezesa BIK taki stan rzeczy powoduje, że oszczędzający uciekają z depozytów. Dlatego też przychylnie spoglądają na inwestycje w nieruchomości. A to dalej będzie napędzać popyt.

Podkreślić też trzeba, że ponad połowa kredytów hipotecznych przypada na kilka największych polskich miast. Sama warszawska aglomeracja odpowiada za 18 proc. całego rynku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDIIbvS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(73)
będzie dobrze
2 miesiące temu
Ci co kupowali mieszkania 5 lat temu na kredyt na przykład w cenie 5000 zł za metr teraz są dużo do przodu. Bo mają już częściowo kredyt spłacony oraz mieszkanie dwa razy droższe. To się opłaciło, natomiast teraz w tych czasach trudna decyzja..Ale zależy kto w jakiej jest sytuacji...
Chmm
2 miesiące temu
I banki nie zarabiają ?! Narzekają a robią świetne interesy, prezesi maja pensje jak królowie albo lepiej
Daroo676
2 miesiące temu
Uwaga uwaga a co będzie jak podniosą stopy procentowe z prawie zera obecnie do 10% albo i więcej . Komornicy już zacierają ręce.
bEDIIbvT
Firma
2 miesiące temu
Nic tak nie mobilizuje ludzi do pracy jak wysokie stopy procentowe a że mamy aż 40 procent ludzi nieaktywnych zawodowo to trzeba ich jakoś zmobilizować
Oki
2 miesiące temu
Ktoś mi powie co się stanie jak ludzie przestaną oszczędzać i stacja zaufanie do waluty?
...
Następna strona