Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

RPP zdecydowała w sprawie stóp procentowych. Nie ma zaskoczenia

41
Podziel się:

Tym razem nie było zaskoczeń. Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się na czwartą z rzędu obniżkę stóp procentowych. Główna stawka pozostała na i tak rekordowo niskim poziomie 0,1 proc.

Rada Polityki Pieniężnej w ostatnich miesiącach podejmowała odważne decyzje.
Rada Polityki Pieniężnej w ostatnich miesiącach podejmowała odważne decyzje. (PAP)
bEsmAnBx

"RPP tym razem nie zmieni stóp procentowych. Od ostatniego posiedzenia Rady minęło niewiele czasu, a napływające dane oraz sytuacja rynkowa nie są naszym zdaniem powodem, aby dziś zmieniać parametry polityki pieniężnej" - tak kilka godzin przed wtorkowym posiedzeniem rady wypowiadali się ekonomiści PKO BP. Podobnego zdania byli praktycznie wszyscy eksperci.

Tym razem mieli rację. Stopy procentowe faktycznie zostały utrzymane na poziomie z maja. Główna stawka (referencyjna) wynosi 0,1 proc. Oprocentowanie depozytów w NBP jest ciągle zerowe, a kredyty są oprocentowane na 0,5 proc.

Tym samym stawki pozostały na najniższych poziomach w historii i jak wskazują ekonomiści, pola do dalszych obniżek już praktycznie nie ma. Na ujemne stopy procentowe w historii pozwoliło sobie niewiele krajów.

bEsmAnBz
Zobacz także: Od 17 czerwca odmrożenie lotów. Gdzie będziemy mogli polecieć?

Problem niskich stóp procentowych

Główna stawka i tak już praktycznie jest zerowa, więc dalsze kombinowanie przy niej realnie nie przyniosłoby wielkich efektów w kontekście pobudzenia wzrostu gospodarczego czy obniżenia kosztów pożyczania pieniędzy przez rząd, a miałaby negatywne konsekwencje np. dla banków, które już teraz narzekają, że przez cięcie oprocentowania i recesję zyski sektora spadną w tym roku o 80-85 proc.

- Ujemne stopy procentowe nie są standardowym działaniem. Nigdy tego jeszcze nie ćwiczyliśmy i lepiej żeby tak zostało - uważa dr Piotr Zegadło, ekonomista Akademii Leona Koźmińskiego.

bEsmAnBF

Teoretycznie mogłoby to doprowadzić do tego, że za trzymanie pieniędzy w banku musielibyśmy jeszcze dopłacać, zamiast otrzymywać odsetki. Choć te już teraz w większości są minimalne.

Zadowoleni kredytobiorcy

Z dalszych obniżek stóp procentowych zadowoleni byliby spłacający wcześniej zaciągnięte kredyty, bo ich raty jeszcze bardziej zmalałyby. Ale już teraz nikt nie powinien narzekać.

Z wyliczeń Expandera wynika, że raty części kredytów spadną dzięki obniżkom stóp aż o jedną szóstą. Oznacza to, że co 6 miesięcy suma uzyskanych oszczędności będzie tak wysoka, że wystarczyłaby na spłatę dodatkowej raty. Można więc powiedzieć, że kredytobiorcy otrzymali rocznie dwie raty gratis.

bEsmAnBG

Dotyczy to jednak kredytów udzielonych stosunkowo niedawno. W przypadku "starszych" kredytów rata spadnie w mniejszym stopniu.

Przykładowo, rata kredytu na 300 tys. zł na 30 lat udzielonego w styczniu tego roku w lutym wynosiła 1400 zł. Teraz spadła do 1167 zł, czyli o 233 zł. W przypadku, gdy analogiczny kredyt jest już w połowie spłacony oszczędność to około 10 proc.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEsmAnCa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(41)
Dorota
rok temu
Dlatego przy wynajmie mieszkania podnioslam staweczke dla rodzin z dziecmi o 70 procent. Ja tez chce zarobic na rozdawnictwie. Polecam taki patent wszystkim wynajmujacym mieszkanie..
wooo
rok temu
taka polityka pieniężna to wspaniałe środowisko do powstających baniek spekulacyjnych np na giełdzie, nieruchomościach itp ja zainwestuje w tulipany
Czemu nie?
rok temu
Zastanawiam się czy nie obniża w lipcu, po wyborach. Zaryzykowałbym nawet ujemne stopy. Jak obniża, to państwo będzie płaciło miejszy procent za te wydrukowane pieniadze. Przy okazji inflacja na żywności szaleje, a zatem wyjda na plus.
bEsmAnCb
asdasda
rok temu
ostatnio koleś z banku dzwonił do mnie w sprawie inwestycji i oszczędzania. zapytałem go o oprocentowanie lokat i stopę zwrotu z funduszy inwestycyjnych. I rozmowa się skończyła. Przy takich stopach procentowych mając nawet miliony na koncie niewiele się zarobi.
Xd
rok temu
OKRADA SIĘ OSZCZĘDNOŚCI POLAKÓW ratując kredytobiorców !!!!!!!
...
Następna strona