Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

14. emerytura. Skąd pieniądze na czternastki? Rząd odkrył karty - ukryje wydatki

487
Podziel się

Finansowanie czternastek stało się jasne. 14. emerytura zostanie wypłacona dopiero w 2021 r., już wiadomo skąd rząd PiS weźmie na to pieniądze. Podobnie jak przy trzynastkach, środki będą transferowane z Funduszu Sprawiedliwości, co pozwoli "ukryć" wydatki i uniknąć deficytu w budżecie.

Czternastki finansowane z Funduszu Solidarnościowego. Rząd "ukrywa" wydatki z budżetu
Czternastki finansowane z Funduszu Solidarnościowego. Rząd "ukrywa" wydatki z budżetu (East News)
bDTWkomZ

Na wypłatę czternastek rząd przeznaczy ok. 10,6 mld złotych, a dodatkowe wsparcie zostanie wypłacone z urzędu pod koniec 2021 r. Przy okazji ujawnienia projektu ustawy, wychodzi na jaw uprawiana przez rząd kreatywna księgowość - na co wskazują pierwsze komentarze ekspertów.

- To bardzo niekorzystne zjawisko dla finansów państwa. Politycy w ten sposób usztywniają budżet kraju w niespotykany sposób na skalę europejską - powiedział w rozmowie z Business Insider Polska Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu.

bDTWkonb

Jak już informowaliśmy w money.pl, w 2021 roku, w ramach samej czternastki, niektórzy dostaną 1,3 tys. zł (uwzględniając waloryzację), inni kilkaset złotych mniej, a niektórzy nic. PiS zrealizuje swój pomysł z programu wyborczego, choć znacznie ograniczy jego koszty. Program zakłada m.in. górny próg dochodowy. Do tego pojawi się mechanizm złotówka za złotówkę, by świadczenie dostała szersza grupa seniorów, ale i w tym wypadku będzie limit.

Zobacz także: Obejrzyj: 14. emerytura. "Będzie limit, nie wszyscy dostaną"

Z projektu ustawy wynika, że "dodatkowe świadczenie oraz koszty jego obsługi wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego są finansowane ze środków Funduszu Solidarnościowego, o którym mowa w ustawie z dnia 23 października 2018 r. o Funduszu Solidarnościowym".

bDTWkonh

Sam Fundusz Solidarnościowy będzie mógł na ten cel dostać nieoprocentowaną pożyczkę z Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD), o której przyznaniu zdecyduje Rada Ministrów.

"Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, może zarządzić wykorzystanie środków FRD na cel, o którym mowa w ust. 1 pkt 4, określając termin i sposób zwrotu pożyczki, mając na względzie konieczność zapewnienia wypłaty świadczeń finansowanych z Funduszu Solidarnościowego" - czytamy w projekcie.

Dlaczego to kreatywna księgowość? Rząd prowadzi politykę zrównoważonego budżetu, gdzie kwota wpływów równa się kwocie wydatków. Dzięki takiemu zabiegowi nie musi martwić się szukaniem dodatkowego dochodu, by budżet zrównoważyć.

bDTWkoni

Po drugie Fundusz Solidarnościowy na sfinansowanie czternastek dostanie pożyczkę z FRD (w przypadku trzynastek, fundusz dostaje pożyczkę z budżetu państwa, ale zasada jest taka sama). Miliardy transferowane na konto funduszu nie wliczają się do deficytu, bo pożyczka nie jest traktowana jako wydatek państwa.

Szczegóły tzw. 14. emerytury

Według założeń rządu, nowy program obejmie tylko osoby, które co miesiąc dostają mniej niż 120 proc. średniej emerytury w Polsce. I taką dokładnie wersję potwierdza Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

W programie "Money.To się liczy" tłumaczył, że pełną kwotę dostaną tylko ci, którzy nie przekroczą progu. - Limit będzie, wszyscy świadczenia nie dostaną, tak jest zapisane w projekcie ustawy - mówił. Jak dodał, świadczenie zostanie wypłacone w 2021 roku w listopadzie. Co z przyszłymi latami? Nie ma jeszcze decyzji.

bDTWkonj

PiS szacuje, że taki próg oznacza pieniądze dla emerytów i rencistów, którzy nie będą dostawać więcej niż 2900 zł brutto miesięcznie w przyszłym roku. Dziś średnia to około 2236 zł (dane ZUS za pierwsze półrocze 2019 roku). Tylko te osoby będą mogły liczyć na wypłatę pełnej "czternastki".

Ile dostaną? Znów będzie to równowartość ówczesnej emerytury minimalnej. Gdyby przyjąć, że wzrost z 2019 i 2020 roku będzie utrzymany, to w 2021 roku minimalna będzie wynosić 1,3 tys. zł. Dziś to 1,2 tys. zł, czyli o 100 zł mniej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDTWkonC
KOMENTARZE
(487)
jan-49
rok temu
za te 13,14 zaplaca wszyscy w cenach .oplatach itd czy ten narod tego nie rozumie bog odebral rozum?
xxl
rok temu
Po wyborch dopiero sie zacznie zobaczycie
cv z
rok temu
Polacy otwórzcie w końcu oczy. Bo to pis zniszczy Polskę a nie grypa czy inne choróbsko
bDTWkonD
aladyn
rok temu
Cały łańcuszek złodziejstwa. Od nieoprocentowanego kredytu z Funduszu Rezerw Demograficznych , Fundusu Solidarnościowego po ZUS który przyzna świadczenia , ale już oprocentowane. Podatek ze świadczeń trafi do budżetu. A kto zasila FRD ? Kto zasila FS ? A kto ZUS ? To My zasilamy ! A więc, to my sami fundujemy sobie 13- ki, 14- ki a rząd ogłasza, że to Oni. To oszustwo byłoby całkowicie zbędne, gdyby rząd waloryzował emerytury zgodnie z prawdziwą inflacją i prawdziwym wzrostem płac w gospodarce. Tyle, że rząd na okłamuje zaniżając wskaźnik inflacji, ale stara się być dobrym wujkiem rozdając nam nasze pieniądze. Tym sposobem PiS kupił swój elektorat za ich własne pieniądze ! Genialne ! Tylko ta c.ie..mno,t.a tego nie ogarnia.
Man
rok temu
Matka z dzieckiem chorym na zespół Down-a ma całe nic i ten fundusz miał być dla osób niepełnosprawnych, zmienili zdanie i znowu okradają niepełnosprawnych.
...
Następna strona