Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Polacy lepiej zadbają o emeryturę niż ZUS? "Wiele wskazuje na to, że tak nie będzie"

224
Podziel się:

Obecnie ponad 80 proc. emerytów w Polsce utrzymuje się jedynie ze świadczeń, które wypłacają publiczne systemy emerytalne organizowane przez państwo - mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przekonuje, że dobrowolność opłacania składek lub likwidacja ZUS nie są rozwiązaniem.

Polacy lepiej zadbają o emeryturę niż ZUS? "Wiele wskazuje na to, że tak nie będzie"
Prezes ZUS przekonuje, że dobrowolność w opłacaniu składek nie jest rozwiązaniem (East News, Bartosz Krupa)

Prof. Gertruda Uścińska przekonuje w rozmowie z PAP, że "państwowe, publiczne, powszechne ubezpieczenia społeczne to wielkie osiągnięcie cywilizacyjne XIX, XX i XXI wieku". Jej zdaniem nie ma dziś na rynku komercyjnym żadnego produktu porównywalnego z dożywotnią emeryturą z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Innym motywem stojącym za pomysłem dobrowolności jest przeświadczenie, że państwowy system jest zbyt drogi i na własną rękę przedsiębiorcy zabezpieczyliby się lepiej. Niestety wiele wskazuje na to, że tak nie będzie - dodaje prezes ZUS.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Koniec z ryczałtową składką ZUS? Obecny system prowadzi do absurdów

Polacy lepiej zadbają o ich przyszłą emeryturę niż ZUS?

Jej zdaniem nie można zakładać, że bez opłacania składek sami lepiej zabezpieczymy się na przyszłość. Podkreśla, że system ubezpieczeń społecznych jest "tym bardziej efektywny i tani, im bardziej powszechne uczestnictwo w nim".

- Obecnie ponad 80 proc. emerytów w Polsce utrzymuje się jedynie ze świadczeń, które wypłacają publiczne systemy emerytalne organizowane przez państwo. To praktyczny dowód tego, na co wskazują ekonomiści, że trudno sobie wyobrazić, aby wszyscy obywatele mogli samodzielnie oszczędzać na starość, inwestować w giełdę, nieruchomości, złoto czy dzieła sztuki oraz aby te działania przyniosły lepszy rezultat niż system powszechny - przekonuje Uścińska w wywiadzie dla PAP.

Początek nowego roku przyniósł najwyższy wzrost składki ZUS w historii. Przypomnijmy, że zamiast dotychczasowych 1211,28 zł będzie ona wynosić 1418,48 zł. To skutek prognoz dotyczących przeciętnego wynagrodzenia w Polsce, które w 2023 r. ma wynieść 6935 zł brutto. Od tej kwoty naliczana będzie składka dla prowadzących działalność.

Prof. Uścińska przypomina, że wraz z podnoszeniem minimalnego wynagrodzenia rośnie także minimalna wysokość składek od pracowników, umów agencyjnych czy zlecenia. - Niższe składki nie zapewniłyby w dłuższym okresie wystarczającego poziomu ochrony socjalnej, czyli emerytur, rent, zasiłków - przekonuje.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(224)
RSHA
rok temu
Gertrudy i reszta niepotrzebnych urzedasów. Powinni zlikwidować ten twór jakim jest ZUS. Wynalazek z lat 20 XX wieku. Tylko takie Gertrudy boją się o posadkę
A szkoda!
rok temu
Uścimska - emerytka, ale o emerytów nie dba, wstyd! Jej emerytura tak wysoka, że jej nie zależy na innych ludziach! i się śmieje.
Baca
2 lata temu
Likwidacja ZUS tylko i wyłącznie. Przepracowałem 42 lata a ZUS nie da mi emerytury bo brakuje mi 8 lat do wieku i jeszcze będa wypłacać świadczenie uzaeznione od wpływu składek od przyszłych zatrudnionych. To po co mi potrącali składki jak tych pieniędzy niema. ZUS wyposażył biura w marmury i luksusy z naszych składek. Uważam że wypłacanie emerytur z budżetu panstwa tzw. stpy podstawowej plus za wypracowany staż pozwoli zaoszczędzić wiele środków które konsumuje biurokracja ZUSu a te oszczędności mogły by zaspokoić oczekiwania emerytów na godne świadczenie.
Basia
2 lata temu
Matematyka w ZUS jest prosta . Składki płacą niektórzy a emerytury dajemy wszystkim . Nie pracowali nie placili ale im się należy.
krzyżak
2 lata temu
Pani Prezes proszę najpierw skomentować skandaliczne zachowania konsultantów ZUS w Szczecinie. Powielanie i kreowanie polityki Pani departamentu w zakresie uzdrawiania osób po wypadkach w pracy to nic innego jak oszustwo i dalsze okaleczanie ludzi nie tylko z ich godności. Orzecznictwo Pani urzędu to farsa i szkalowanie opinii prawdziwych lekarzy specjalistów. Na początek Pani uwadze polecam pewnego aroganckiego ortopedę, przynajmniej tak afiszuje jego pieczątka. Żenada
...
Następna strona