Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Izdebska-Białka
|
aktualizacja

Zmiany w emeryturach. Mniejsza składka na subkonta, ale dziedziczenie zachowane

23
Podziel się:

Na subkontach w ZUS zapisanych jest 400 mld zł przyszłych emerytów - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". W związku z planowaną likwidacją OFE subkonta jednak czekają zmiany.

06.03.2019 ZUS, siedziba w Rzeszowie FOT. KRZYSZTOF KAPICA
06.03.2019 ZUS, siedziba w Rzeszowie FOT. KRZYSZTOF KAPICA (East News, k_kapica_afk/Polska Press/East News/Sejm)

Subkonta powstały w 2011 r., przekierowano na nie część składek, które wcześniej szły do OFE. Ale - jak zaznacza gazeta - 400 mld zł nie wzięło się wyłącznie ze składek. I dodaje: w 2014 r. na subkontach zapisano równowartość umorzonych obligacji, które wcześniej były w OFE - 153 mld zł.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział już zmiany w systemie emerytalnym. - 100 proc. z OFE przekazujemy na prywatne konta uczestników - zadeklarował. Możliwości są dwie: pieniądze pójdą albo na indywidualne konto, albo do ZUS.

Z informacji "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że po zmianach wpłata na sukonto zostanie ograniczona do tego, co dotąd wpłynęło do ZUS bez względu na wybór ubezpieczonego, a więc 4,38 proc. podstawy wymiaru składki; 2,92 proc. podstawy ma iść na podstawowe konto w ZUS. Środki zgromadzone na subkoncie mają być dziedziczone.

Zobacz także: Obejrzyj także: Znika OFE. "Polacy będą mieli dwie opcje do wyboru, jedna będzie domyślna"

Zgodnie z propozycją rządu, OFE może zostać również przeniesione do ZUS, ale wymagać to będzie złożenia stosownej deklaracji. Domyślnym wyborem mają być bowiem IKE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(23)
jaro
3 lata temu
a gdzie pbiecane emerytury po 40 latach pracy p.prezydencie?
mmm
3 lata temu
nie piszcie, że te 400mld są "środki", "zgromadzone pieniądze" itp.! to są DŁUGI przyszłych pokoleń (podatników) wobec przyszłych emerytów. dodać należy - długi niespłacalne!
Proste pytani...
3 lata temu
A kiedy Tusk odda mi moje z OFE??? Zabrał mi 15 tys i gdzie to jest?
dawno skanowa...
3 lata temu
a nagle ktoś siedzi w ofe ...jak mam książeczkę mieszkaniowa a mieszkanie nie otrzymałam choć sprzedawano za 1 zł i co nadal cisza ,szpitale państwowe nagle kapitalista przeją i co nawet nie lecza a łózka stoją puste ---pielęgniary czekają na zapłate od chorego bo kapitalista nie płaci albo nie ma ochoty na niesienie pomocy itp dziadostwo zydowskie ...biorą dużo a nic w zmian złodzieje
cynik
3 lata temu
A z czego sfinansować obietnice wyborcze? jak domyślnie przeznaczamy wszystko do IKE tzn. 90% nic nie zrobi więc podatek trafi do budżetu i będzie na kolejne obietnice i premie za pracę dla idei
...
Następna strona