Notowania

Zmiany w emeryturach. Mniejsza składka na subkonta, ale dziedziczenie zachowane

Na subkontach w ZUS zapisanych jest 400 mld zł przyszłych emerytów - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". W związku z planowaną likwidacją OFE subkonta jednak czekają zmiany.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
06.03.2019 ZUS, siedziba w Rzeszowie FOT. KRZYSZTOF KAPICA (Fot: k_kapica_afk/Polska Press/East News/Sejm)

Subkonta powstały w 2011 r., przekierowano na nie część składek, które wcześniej szły do OFE. Ale - jak zaznacza gazeta - 400 mld zł nie wzięło się wyłącznie ze składek. I dodaje: w 2014 r. na subkontach zapisano równowartość umorzonych obligacji, które wcześniej były w OFE - 153 mld zł.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział już zmiany w systemie emerytalnym. - 100 proc. z OFE przekazujemy na prywatne konta uczestników - zadeklarował. Możliwości są dwie: pieniądze pójdą albo na indywidualne konto, albo do ZUS.

Z informacji "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że po zmianach wpłata na sukonto zostanie ograniczona do tego, co dotąd wpłynęło do ZUS bez względu na wybór ubezpieczonego, a więc 4,38 proc. podstawy wymiaru składki; 2,92 proc. podstawy ma iść na podstawowe konto w ZUS. Środki zgromadzone na subkoncie mają być dziedziczone.

Obejrzyj także: Znika OFE. "Polacy będą mieli dwie opcje do wyboru, jedna będzie domyślna"

Średnio każdy Polak odłożył w OFE ok. 10 tys. złotych.
Zmiany w OFE. Jak sprawdzić, ile pieniędzy odłożyliśmy?

Zgodnie z propozycją rządu, OFE może zostać również przeniesione do ZUS, ale wymagać to będzie złożenia stosownej deklaracji. Domyślnym wyborem mają być bowiem IKE.

Bartosz Marczuk odpowiada za wdrożenie PPK w PFR
Likwidacja OFE. Bartosz Marczuk odpowiada opozycji i wyjaśnia wybór stojący przed Polakami

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: zus, subkonto w zus, emerytury, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-04-2019

mmm345Co za nierzetelny artykuł. Nie ma nic o tym, że w przypadku przeniesienia z OFE do IKE trzeba zapłacić 15% podatku. Co oznacza, że nie jest … Czytaj całość

24-04-2019

WrgetarianPanie M.M. i jak zwykle kradniesz ty co całe życie oszczędzali . Weź okrój sobie pensję Twoim Ministrom,Posłom Rydzykowi i pani Szydło premię która … Czytaj całość

24-04-2019

dff3434Gdzie informacja, że rząd zabierze 15% podatku od OFE?

Rozwiń komentarze (23)