Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Kodeks pracy 2019 – jakie zmiany w jego zakresie są planowane?

5
Podziel się:

Kodeks pracy 2019 miał wprowadzić prawdziwą rewolucję. Tak naprawdę zmiany nadal nie weszły w życie i dalej nie wiadomo kiedy i w jakiej formie wejdą. Zapraszamy na przegląd najpopularniejszych propozycji i informacji, co wynikać może z zakładanych zmian.

Część proponowanych zmian w prawie pracy wciąż nie została potwierdzona
Część proponowanych zmian w prawie pracy wciąż nie została potwierdzona (WP.PL)

Zmiany w kodeksie pracy są potrzebne i chyba nikt nie ma co do tego wątpliwości. Musi on w końcu dostosowywać się do zmian zachodzących w samym społeczeństwie. Kodeks pracy 2019 na razie nie podjął się przeprowadzenia rewolucyjnych zmian, ale okazać się może, że te całkiem niedługo nas czekają.

Kodeks pracy 2019 – jakie są wstępne założenia?

Pierwszą i najważniejszą propozycją zmian, jaką niesie za sobą kodeks pracy 2019, jest jednolity wymiar urlopu dla wszystkich, obojętnie od stażu pracy czy wykształcenia. Każdy będzie miał prawo do 26 dni wolnego w roku. W zamian za to osoby, które mają zaległy urlop z ubiegłego roku, w następnym będą mogły go wykorzystać jedynie do końca pierwszego kwartału roku następnego. Inaczej urlop przepadnie. Dla niektórych ta zmiana jest niekorzystna, na przykład, gdy ktoś planował wydłużony wyjazd wakacyjny. Niestety, będzie musiał wykorzystać go wcześniej.

Proponowane zmiany w kodeksie pracy 2019

Inną z omawianych zmian, jest możliwość odmówienia przez pracodawcę zgody na wzięcie przez pracownika zaległego urlopu w pierwszym kwartale nowego roku. W tym przypadku jednak konieczne będzie zastrzeżenie, że urlop nie może być wykorzystany z ważnych dla przedsiębiorstwa powodów. Niewykorzystany urlop przepada albo mogą zostać za niego wypłacone pieniądze, w wysokości dwukrotności ekwiwalentu urlopowego.

Kolejną propozycją zmian jest koniec umów o dzieło oraz umów zleceń. Mają one zostać zachowane jedynie w przypadku przedsiębiorców i specjalistów, których zarobki są większe niż pięć średnich krajowych. Zastąpić je mają nowe rodzaje umów o pracę: sezonową, dorywczą i nieetatową. Z kolei umowa o pracę na czas określony nie może być dłuższa niż 18 miesięcy.

Duże zmiany szykują się również w zakresie urlopu na żądanie. Liczba jego dni w roku to maksymalnie 4, natomiast taki urlop ma być bezpłatny. Inną zmianą byłaby konieczność poinformowania o nim pracodawcy na 24 godziny przed jego rozpoczęciem. Obecnie zrobić to należy po prostu przed jego wzięciem.

Do tej pory pracownica w ciąży była chroniona przez prawo i nie można było jej zwolnić. Ma się to zmienić i pracodawca ma możliwość jej zwolnienia, o ile zgodę na to wyda Państwowa Inspekcja Pracy.

Kolejna zmiana, która się szykuje, dotyczy pracy w niedziele. Proponowanych jest 6 roboczych niedziel w roku, ale tylko w firmach zatrudniających do 50 osób. Na trzy spośród nich zgodę wyrazić musi pracownik. Przerwa na papierosa powinna zostać także odpracowana przez osobę zatrudnioną.

Jeżeli stanowisko pracy pracownika trzeba będzie zlikwidować, pracodawca musi zaproponować mu inne, na które ma kwalifikacje lub może je zdobyć w łatwy sposób.

Kiedy wejdą w życie zmiany w kodeksie pracy?

Zakłada się, że nowelizacja ustawy ma wejść w życie pod koniec roku. Kodeks pracy 2019 zmieni się więc dopiero pod koniec roku. Na razie wszelkie przygotowywane zmiany nie są jeszcze pewne i ostateczny kształt przepisów prawa nie jest nadal znany. Być może okaże się, że zakładane zmiany wcale nie będą aż tak rewolucyjne.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
desi
5 lata temu
Urlop na żądanie dla jasnowidzów. Mam 24 godziny wcześniej wiedzieć, że np. z powodu warunków atmosferycznych nie będę w stanie dotrzeć do pracy?
juz
5 lata temu
gdzie lata szkodliwe które się nalezą ukradliście za służbe w wojsku +1 okradacie roboli na kazdym kroku bo wam knstytucja na to pozwala i was chroni a my robole do krwi ostatniej asz pijawki sie napija
Piiiii
5 lata temu
Ja zatrudniam 32 osoby. W większości kobiety. Cieszę się jak im się uda zajść w ciążę ale wkurza mnie druga strona medalu. Rozmawiamy, zapewniają mnie że 2-3 miesiące na pewno będą w pracy żeby przekazać swoje obowiązki po czym następnego dnia zwolnienie lekarskie i zero kontaktu....miałem tak już 4 razy. A źle nie płacę bo prawie średnią krajową minimum
minister
5 lata temu
buhahahaha pół roku był serial kodeks pracy 2018 teraz zaczęliście serial kodeks pracy 2019 żadnych zmian nie będzie, jest rok wyborczy
tragedia
5 lata temu
chore zmiany już widzimy jak wszyscy będą zadowoleni ludzie dostaną szału dolnych kończyn jak się o tym dowiedzą przecież będzie kategorycznie gorzej jak jest ktoś chyba chce sobie zrobić zły pijar