Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marcin Łukasik
Marcin Łukasik
|

Tarcza PFR 2.0. Branża beauty apeluje o pomoc. "Wiele firm rozważa zamknięcie działalności"

171
Podziel się:

"Zwracamy się z apelem od 50 tys. firm" – piszą w liście do rządu przedstawiciele branży beauty, do którego dotarł portal money.pl. Jak czytamy, 89 proc. firm z tego sektora przynosi straty, a większość rozważa zamknięcie działalności. Pomóc mogłoby włączenie do tarcz branżowej i finansowej 2.0.

Tarcza PFR 2.0. Branża beauty apeluje o pomoc. "Wiele firm rozważa zamknięcie działalności"
Branżę beauty trawi kryzys. Wiele firm nie wie, czy przetrwa do wiosny. (Getty Images)

Ostatni lockdown nie dotknął branży beauty. Jednak właściciele zakładów fryzjerskich i kosmetycznych twierdzą, że i tak odczuwają spadek popytu na ich usługi. Szacuje się, że w sylwestra co czwarty salon był zamknięty. Z uwagi na obostrzenia wielu klientów nie było zainteresowanych wizytą u fryzjera czy wizażystki. Do tego dochodzą straty finansowe firm z wiosennego paraliżu.

"Zaledwie 11 proc. przedsiębiorców deklaruje, że ich firmy przynoszą zysk. 89 proc. deklaruje, że przynoszą straty, bądź balansują na granicy opłacalności. Utrzymywanie firm deficytowych nie może trwać w nieskończoność" – czytamy w liście do rządu.

Na tym nie koniec. 2/3 przedsiębiorców z sektora beauty twardo deklaruje rozważanie zamknięcia bądź zawieszenia działalności gospodarczej. Miałoby to do tego dojść pomimo trwającego zobowiązania zwrotu pierwszej subwencji PFR.

Zobacz także: Natychmiastowa wykonalność. Co to oznacza dla przedsiębiorców?

"Jak informowaliśmy w trakcie spotkania z Ministerstwem Rozwoju w dn. 19.10.2020 r. p. wicepremiera Jarosława Gowina, p. wiceminister rozwoju Olgę Semeniuk, p. rzecznika MŚP Adama Abramowicza, p. wiceprezesa PFR Bartosza Marczuka i Głównego Inspektora Sanitarnego p. Jarosława Pinkasa, firmy fryzjersko-kosmetyczne nie posiadają zapasów finansowych, a bieżąca pomoc została spożytkowana zgodnie z jej intencją, na utrzymanie miejsc pracy" – wyjaśniono w piśmie.

Według danych Krajowego Rejestru Długów zadłużenie zakładów fryzjerskich i kosmetycznych wzrosło w okresie pandemii o 30 proc. do blisko 49 mln zł. W 2020 r. nastąpił znaczny skok tego długu, niemal dwukrotnie większy niż w 2019 r., gdy wynosił 15 proc.

Czego chce branża? Uwzględnienia kodu PKD 96.02.Z (fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne) zarówno w Tarczy Branżowej, jak i subwencji PFR 2.0. Do tego, jak dowiadujemy się z listu, firmy apelują o uwzględnienie przy wypłacie pomocy osób będących na samozatrudnieniu.

"W obrębie PKD 96.02.Z szczególnie trudna jest sytuacja wizażystek, czyli specjalistek od makijażu, w tym ślubnego i związanego z targami, konferencjami i imprezami okolicznościowymi, które w tym sezonie zostały odwołane. Zapotrzebowanie na usługi ślubne i pokrewne spadło do zera, a koszty przekwalifikowania są najczęściej niemożliwe do poniesienia" – wskazano.

Według przedstawicieli tego sektora problematyczna jest też interpretacja dotycząca funkcjonowania tzw. wysp w galeriach handlowych.

"W obowiązującym rozporządzeniu w sprawie 'nakazów, zakazów' funkcjonowanie usług fryzjersko-kosmetycznych na terenie galerii handlowych jest dozwolone. Jednocześnie, każda działalność w obrębie tzw. wysp jest zakazana. Sprawia to trudności w interpretacji właścicieli wysp o charakterze fryzjersko-kosmetycznym, ale także jest niezrozumiałe, ponieważ stosują analogiczne zasady higieny i rygor bezpieczeństwa sanitarnego".

W dokumencie podsumowano, że niejasna przyszłość zakładów fryzjerskich i kosmetycznych może skutkować rozrostem szarej strefy. Szacuje się, że w sektorze beauty działa 143 tys. podmiotów gospodarczych, które zatrudniają 300 tys. osób (dane CEIDG). Wyniki zostały przedstawione na podstawie badania metodą CAWI z końca ubiegłego roku na próbie 1756 przedsiębiorców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(171)
Hxyu
3 lata temu
W branży kosmetycznej przecież zachowany jest reżim sanitarny 1 na 1, nikt nie zaraził się koronawirusem totalna głupotą jest zamykać tą branże. Kto ma6w tym interes, aby zlikwidować tą branże. A tak wogole to u dentysty czy okulisty czy optometrysty jest taki sam bliski kontakt i nikt ich nie zamyka. Gdzie jest wsparcie finansowe dla tych branż???
Elasia
3 lata temu
Wzrost cen usług fryzjerskich i kosmetycznych wynika z podwyżek cen materiałów, środków do dezynfekcji (te wzrosły nawet o 100% albo i więcej), prądu.... w ostatnim czasie wszystko podrożało. Nie wspomnę już ile kosztuje prowadzenie działalności.... Pomyślcie zanim wypowiecie się na temat, o którym nie macie zielonego pojęcia.
Daniel
3 lata temu
Otwórz biznes i do dzieła zobaczysz jak to jest prowadzić działalność .
sylwia
3 lata temu
zamknięcie restauracji spowodowało brak imprez,wesel ,zabaw karnawałowych wesel,w zeszlym roku komunii,nie odbły się studniówki itd.branża beauty głownie bazuje właśnie na takich imprezach stąd całkowite spadki obrotu i brak mozliwości odbicia się ...uważam że jest to bardzo niesprawiedliwe że zostaliśmy pominęci w jakiejkolwiek pomocy tarczowej ponieważ obecne obostrzenia uderzyły również w nas...
Adamina
3 lata temu
Jak czytam te wasze wypociny, nie mówię tu o ludziach którzy są w branży to aż mi się śmiać chce z waszej głupoty Jakby beneficjentom 500+ zabrano kasę to byście podnieśli krzyk Są salony które potraciły klientów bo na pracy zdalnej w domu ,nie potrzebują iść do fryzjera ,kosmetyczki bo wszystko kupią przez allegro po pierwsze, po drugie Kosmetyki, farby ,czynsze, zusy, kredyty wzięte na firmę fakt były brane przed covidem ,ale żaden właściciel salonu nie ma kryształowej kuli by przewidzieć przyszłość Nikt z nas nie spodziewał się takiego obrotu sprawy Ja sama cierpię na tym ,że już tak zaciskam pasa ,że już bardziej się nie da Jak czytam o paragonach to ataku śmiechu dostaje po raz drugi. Jak idziecie prywatnie do lekarza to też dostajecie paragon ...no właśnie Prowadzę sama salon nie obsługiwałam ludzi w trakcie wiosennego lockdownu, ludzie zostali zastraszeni zostali w domach ,bądź jak sami piszecie kupili sobie wszystko i teraz wy macie czelność wypowiadać się ...Nie wiecie ile kosztuje utrzymanie salonu Przed koroną nikogo to obchodziło ile płaciliscie u nas w salonach ,byliście, to teraz gdzie jesteście....aaaaa w domu sami wszystko robicie super Jeśli wy źle życzycie nam fryzjerom i innym z tej branży to ja życzę wam żebyście stracili 500+ i wyglądali zajefajnie od fryzjera domowego w postaci żony i innych
...
Następna strona