Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Tarcza podatkowa. Przydatne narzędzie dla przedsiębiorcy

0
Podziel się:

Tarcza podatkowa pozwala obniżyć podatek dochodowy poprzez sfinansowanie inwestycji z zewnętrznych źródeł. Przede wszystkim chodzi tu o leasing albo kredyt.

Tarcza podatkowa określana jest równiez terminem "osłona podatkowa"
Tarcza podatkowa określana jest równiez terminem "osłona podatkowa" (pexels.com/Lukas)

Tarcza podatkowa związana jest w dużej mierze z kredytami albo leasingiem. Dzięki tarczy podatkowej można obniżyć kwotę podatku dochodowego.

Tarcza podatkowa jest inaczej nazywana osłoną podatkową. Mamy z nią do czynienia, gdy do kosztów uzyskania przychodu zaliczamy raty leasingu, amortyzację, odsetki kredytowe.

Dla kogo jest tarcza podatkowa?

Z tarczy podatkowej będą chcieli skorzystać przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy osiągają zysk, od którego będzie trzeba odprowadzić podatek. Jeśli podatku nie ma, nie trzeba przecież szukać sposobu na uchronienie się przed nim. Tarcza podatkowa pozwala obniżyć nie tylko podatek dochodowy, ale i podatek VAT.

Z tarczy podatkowej nie mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozliczają się za pomocą karty podatkowej. Dlaczego? Bo nie uwzględniają kosztów uzyskania przychodu w ogóle.

Tarcza podatkowa i leasing

Tarcza podatkowa najczęściej spotykana jest w przypadku leasingu operacyjnego. Przedsiębiorca, który chce skorzystać z takiej formy finansowania, powinien wiedzieć, jak taką tarczę obliczyć. Dzięki temu będzie wiedział, jakie korzyści osiągnie nie tylko w porównaniu do kredytu, ale i oszczędzając na podatkach.

Po pierwsze, w przypadku leasingu operacyjnego kosztem jest opłata wstępna, a także raty miesięczne liczone w całości. W przypadku leasingu operacyjnego przedsiębiorca korzystający z przedmiotu leasingu nie amortyzuje go.

Obliczanie tarczy podatkowej – przykłady

Mówiąc o tarczy podatkowej w przypadku leasingu, mamy na myśli oszczędność na podatkach, którą ponosimy, korzystając z tej formy finansowania. Weźmy jako przykład możliwość odliczenia całości podatku VAT. Odnosi się to do środków transportu i urządzeń, od których można odliczyć sobie pełny VAT. Żeby to dobrze obliczyć, potrzebujemy znać wartość przedmiotu leasingu, stawkę podatku dochodowego, wysokość czynszu inicjalnego, liczba rat. Dla łatwiejszego rachunku przyjmijmy, że maszyna kosztuje 100 tys. złotych, a podatek dochodowy rozliczamy w wysokości 19 proc. Jeśli czynsz inicjalny wynosi 20 proc, a rat będzie 60, to podatek dochodowy wynosił będzie 112 728,20 złotych. Tarcza podatkowa pozwala nam zaoszczędzić 21 418,20 złotych. Gdy dodamy do tego 23-procentowy VAT do odliczenia w kwocie 25 927,49 złotych, to cała tarcza podatkowa wynosi aż 47 345 złotych.

W przypadku przedmiotów, gdzie nie możemy odliczyć całego VAT-u, obliczenie tarczy podatkowej będzie trochę trudniejsze. W przypadku samochodu możemy odliczyć 60 proc. VAT, ale nie więcej niż 6 tys. złotych. Jeśli jego cena to 100 tys. zł netto, to zakładając, że warunki leasingu mamy takie same (5 lat i 20 proc. wpłaty własnej), zaczynamy od obliczenia kosztu uzyskania przychodu. Żeby to zrobić, dodajemy czynsz inicjalny, VAT, którego nie możemy odliczyć, a także sumę rat. W takiej sytuacji otrzymujemy kwotę 132 655 zł. Daje nam to oszczędność na podatku dochodowym w wysokości 25 204 złote. Gdy doliczymy do tego odliczenie VAT-u w wysokości 6 tys. mamy tarczę o wartości 31 204,58 złotych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)