Wedlowie

Swoje imperium zaczęli budować w 1845 r. Karol Wedel (na zdj.) otworzył wtedy pierwszą polską fabrykę czekolady. W 1876 roku przekazał ją w prezencie ślubnym synowi Emilowi.

To właśnie od jego nazwiska i pierwszej litery imienia powstało słynne logo E. Wedel. Przyczyna znakowania wyrobów była prozaiczna: producent musiał walczyć z czekoladowymi piratami na potęgę podrabiającymi jego specjały. Emil Wedel zmarł w pierwszych miesiącach polskiej niepodległości.

Jako ostatni z rodziny czekoladowym biznesem (fabrykami, pijalniami czekolady i sklepami) zarządzał syn Emila - Jan Wedel. Za jego czasów zakłady zasłynęły z bardzo nowoczesnego zarządzania, szerokich przywilejów socjalnych dla pracowników oraz wypuszczeniem na rynek w 1936 r.  pierwszej partii "Ptasiego Mleczka".

Kres prywatnej własności warszawskich przemysłowców przyniósł rok 1946. Zakłady znacjonalizowano i zmieniono ich nazwę na "22 lipca, d. E. Wedel". Po okresie komunizmu w 1989 r. wrócono do tradycyjnej nazwy i sprywatyzowano fabrykę, która obecnie należy do japońskiego koncernu LOTTE Group.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
pola
2018-11-05 18:30
Bez wątpienia pozycja Kulczyka w tym zestawieniu zasłużona.Wiek historii, tyle postaci i On. Szkoda, że buduje się też spiskową teorię podważającą wiarygodność.
Jewdokia
2017-10-05 23:23
Właściwie to nic się nie zgadza w tej notce biograficznej.
Najpierw powstał browar w Okocimiu. Browar Krakowski został później odkupiony.
Po śmierci Jana Albina majątek odziedziczyła czwórka rodzeństwa - trzy siostry (zamężne za Włodkiem, Badenim i Komornickim).
Spadkobiercy nic nie odzyskali po 1989 - ani akcji browaru, ani pałacu, ani gruntów rolnych czy leśnych.
ls42
2016-11-21 21:43
Znacjonalizowano, znacjonalizowano, znacjonalizowano. Obecnie też najchętniej by znacjonalizowano. Z drugiej strony jestem za sprawiedliwością społeczną ale przecież każdy inaczej to rozumie i nie chodzi o to by wszyscy klepali te samą biedę pod dyktando prezesa
Pokaż wszystkie komentarze (125)