Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Firma Solorza zagospodaruje dawną kopalnię. Zbuduje największą farmę paneli słonecznych

64
Podziel się:

Grupa ZE PAK, należąca do miliardera Zygmunta Solorza, zbuduje w Wielkopolsce największą elektrownię słoneczną w Polsce. Panele pokryją około 100 ha powierzchni byłej Kopalni Adamów.

Firma Solorza zagospodaruje dawną kopalnię. Zbuduje największą farmę paneli słonecznych
Farma paneli słonecznych stanie na terenie dawnej kopalni odkrywkowej. (Photo by Deng Heping/VCG via Getty Images) (VCG via Getty Images, VCG)

Na Śląsku toczą się negocjacje górników z rządem w sprawie przyszłości kopalni w związku z transformacją gospodarki w kierunku bardziej ekologicznych - odnawialnych źródeł energii. Poważne zmiany widać już w sektorze prywatnym. Biznesmen Zygmunt Solorz na terenie swojej dawnej kopalni otwiera elektrownię słoneczną.

Na początku sierpnia informowaliśmy, że Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK) rozpoczął proces likwidacji kopalni węgla brunatnego Adamów. Wydobycie z niej przestało się opłacać. Teren ten jednak nie będzie stał odłogiem. Stanie na nim farma fotowoltaiczna o mocy 70 MWp (megawaty mocy szczytowej).

Farma fotowoltaiczna w Brudzewie w planowanej dacie zakończenia jej budowy będzie największą farmą tego typu w Polsce. Jej moc będzie ponad 18,5 razy większa od mocy największej działającej obecnie w Polsce elektrowni fotowoltaicznej znajdującej się w Czernikowie koło Torunia, której moc zainstalowana wynosi 3,77 MW.

Wykonawcą instalacji z paneli słonecznych będzie konsorcjum Esoleo i Przedsiębiorstwa Remontowego PAK Serwis. Koszt budowy takiej elektrowni słonecznej oszacowano na prawie 164 mln zł netto.

Zobacz także: Money.pl i mBank webinar: tarcza 4.0

"Przedmiotem umowy jest zaprojektowanie, montaż i przekazanie do eksploatacji zgodnie z postanowieniami umowy farmy fotowoltaicznej o mocy 70 MWp wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną" - czytamy w komunikacie.

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 70 MWp zostanie wybudowana na działkach o powierzchni około 100 ha, na zrekultywowanych gruntach, które uprzednio eksploatowano w procesie wydobycia węgla brunatnego metodą odkrywkową.

- Budowa przez ZE PAK farmy fotowoltaicznej na terenach, gdzie jeszcze niedawno eksploatowano węgiel brunatny, idealnie wpisuje się proces sprawiedliwej transformacji jednego z ważnych regionów górniczych Polski, jakim jest wschodnia Wielkopolska - komentuje Piotr Woźny, przewodniczący rady nadzorczej ZE PAK.

- To będzie pierwsza inwestycja na taką skalę w Polsce. Będzie budowana m. in. przez pracowników sektora energetyczno - węglowego i stanie się symbolem transformacji tego sektora - podkreśla.

Teren znajduje się w granicach administracyjnych gminy Brudzew. Lokalizacja elektrowni fotowoltaicznej podyktowana została m. in. bliskością istniejącego układu wyprowadzenia mocy - informuje ZE PAK.

Zgodnie z planem elektrownia będzie zdolna do wstępnej eksploatacji w sierpniu 2021 roku.

Grupa ZE PAK, w której Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin jest spółką dominującą, prowadzi działalność obejmującą wydobycie węgla brunatnego, jak również wytwarzanie oraz sprzedaż energii elektrycznej i ciepła.

Spółka w 2019 roku osiągnęła łączne przychody w wysokości prawie 2,9 mld zł. Głównym udziałowcem firmy, do którego należy 63 proc. udziałów, jest Zygmunt Solorz. Do niego należy też m.in. grupa Cyfrowego Polsatu.

Jego majątek wyceniany jest na około 12 mld zł. Daje mu tu drugą pozycję w rankingu najbogatszych Polaków (wg Forbesa).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(64)
telchina
4 lata temu
piszecie tu o złomowaniu instalacji, nad sposobem recyklingu tych paneli. Bez obaw. Technologia jest opracowana, i bardzo zyskowna, We Francji powstała pierwsza firma wyspecjalizowana w utylizacji paneli PV. Problemem jest na razie mała ilość paneli do przerobu na cenne surowce. Panele mają niestety długą żywotność.
Energetyka
4 lata temu
Ha szkoda że nikt nie pisze ile ludzi traci pracę zepaku szykuje się spore bezrobocie w tym regionie
remm
4 lata temu
Trzeba 15 takich farm by zastąpić 1 (jeden) blok energetyczny, a około 500 by latem zaspokoić krajowe zapotrzebowanie na prąd, a zimą tylko żarówki i zamknięte zakłady pracy.
Olek
4 lata temu
Ja będę grzeszył, a On mi będzie wybaczał.
Olek
4 lata temu
Idziemy w dwóch kierunkach przeciwnych. Z tym, że ja na zagładę.
...
Następna strona