Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ANA
|

Kanał Sueski już prawie odblokowany. Reakcję widać na giełdach

12
Podziel się

Ceny ropy na giełdach paliw spadają po tym, jak podano, że Ever Given udało się uwolnić z mielizny. Gigantyczny kontenerowiec od 23 marca blokował Kanał Sueski, gdzie utknęło m. in. kilkadziesiąt tankowców.

Kanał Sueski już prawie odblokowany. Reakcję widać na giełdach
Kontenerowiec Ever Given blokował Kanał Sueski od 23 marca. (PAP, PAP/EPA/MAXAR TECHNOLOGIES HANDOUT)
bDSdbNyZ

Duży wpływ na spadek cen "czarnego złota” mają informacje napływające z Egiptu. Dzisiaj nad ranem pojawiły się doniesienia o tym, że 400-metrowy kontenerowiec Ever Given, który od minionego wtorku blokował Kanał Sueski, został w końcu uwolniony z mielizny i ustawiony w prostej linii wzdłuż kanału. W akcji brało udział 14 holowników.

 Na razie nie oznacza to jeszcze pełnego sukcesu – obecnie trwa ocena uszkodzeń kadłuba statku, natomiast jeszcze w poniedziałek w późniejszych godzinach i przy korzystniejszych pływach kontenerowiec ma zostać przetransportowany w szerszy fragment Kanału Sueskiego. Dopiero wtedy będzie można mówić o odblokowaniu tej istotnej drogi wodnej dla światowego handlu – w tym dla handlu ropą naftową.

bDSdbNzb

- Niemniej wiadomość o uwolnieniu statku niewątpliwie jest optymistyczna, bowiem istniało realne ryzyko, że blokada Kanału Sueskiego potrwa nawet kilka tygodni. Co prawda nawet tygodniowa przerwa ma ogromny wpływ na globalny handel, jednak w przypadku jej przedłużenia straty byłyby wielokrotnie większe – ocenia Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ.

Zobacz także: Emerytura dopiero po 70. Demografia jest nieubłagana

Kanał Sueski jest szczególnie ważny dla światowego handlu ropą - przepływa nim nawet 10 proc. światowych dostaw surowca. Przez wąski kanał przedostają się statki transportujące ropę od największych światowych eksporterów z Bliskiego Wschodu do klientów w całej Europie.

bDSdbNzh

Po tym, jak Ever Given osiadł na mieliźnie, blokując drogę m. in. kilkudziesięciu tankowcom, ceny ropy na giełdach paliw zaczęły rosnąć. Po pozytywnych informacjach, jakie napływają w poniedziałek, widać spadek notowań. Na giełdzie paliw w USA cena ropy spada o 2 proc. do ok. 60 dolarów za baryłkę.

W rezultacie, wygląda na to, że blokada Kanału Sueskiego nie powinna mieć istotnego wpływu na globalny rynek ropy naftowej. Dorota Sierakowska zwraca uwagę, że w obliczu szalejącej trzeciej fali pandemii, popyt na ropę naftową i paliwa ogółem pozostaje ograniczony. Po uwolnieniu statku uwaga inwestorów na rynku ropy powinna przerzucić się z powrotem na OPEC+, ponieważ już w czwartek rozpoczną się rozmowy na temat kształtu porozumienia naftowego od maja.

Ever Given, który utknął w kanale, to jeden z największych kontenerowców na świecie. Operatorem statku jest firma Evergreen z Tajwanu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSdbNzC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
Jan
2 tyg. temu
W Polsce ceny na stacjach są na poziomie kiedy ropa kosztowała 140 USD za baryłkę a teraz jest ok.60 USD. Czyli państwowy monopolista okrada rodaków ile wlezie.
Rozyana
2 tyg. temu
słowa komentarza nie napiszę,dopóki Giertych i sok z buraka nie napiszą, co mam o tym myśleć
Ob. Ajtek
2 tyg. temu
A u nas paliwo na Orlenie w górę.
bDSdbNzD
hhh
2 tyg. temu
na stacjach polskich rosnie raczej
hhhhhhh
2 tyg. temu
to w PO SLD PSL i u Szymka daj dwie dychy, żałoba