Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Adamkiewicz
|

Nowy projekt ustawy frankowej. Początek hossy na GPW?

18
Podziel się:

Na WIG20 możemy liczyć na wzrosty co najmniej do poziomu 2000 punktów.

Nowy projekt ustawy frankowej. Początek hossy na GPW?
bEJskXwB

We wtorek poznaliśmy nowy projekt ustawy prezydenckiej w sprawie kredytów walutowych. Jest to wydarzenie istotne dla wszystkich kredytobiorców i banków, ale także dla całej Giełdy Papierów Wartościowych i złotego.

Pierwszy projekt był zbyt kosztowny dla sektora bankowego, który zmuszony do przewalutowania wszystkich kredytów, mógłby znaleźć się na krawędzi kryzysu systemowego. Prezydent wsłuchał się w głos ekspertów i postanowił złagodzić swoją propozycję.

Nowy projekt zakłada zwrot niesłusznie naliczonych spreadów, które były zgodnie krytykowane przez wszystkich. Koszt takiej operacji to około 4 miliardy, co nawet w połączeniu z podatkiem bankowym nie powinno stanowić dla sektora problemu. Różnica względem poprzedniego projektu jest olbrzymia, bo wtedy koszty były szacowane na 60-70 miliardów złotych.

bEJskXwD

Władze chcą zachęcić banki do dobrowolnego przewalutowania kredytów, przez specjalne regulacje, które każą im podnieść wymagania kapitałowe w przypadku utrzymywania portfela kredytów walutowych. Podniesienie kapitałów oczywiście wiąże się z kosztami, więc bankom ma się po prostu opłacać negocjowanie z klientem. W pierwszej kolejności ugody mają być podejmowane z tymi, którzy pomocy faktycznie potrzebują.

Nowa propozycja Prezydenta z pewności rozczaruje tych, którzy chcieli bezwarunkowego przewalutowania, ale koszty takiej operacji byłyby zbyt duże, a ostatecznie za kryzys sektora zapłaciłoby całe społeczeństwo, a nie tylko banki. Obecna propozycja wydaje się zatem rozsądnym kompromisem i należy czekać na kolejne rozwiązania.

Jak na nową propozycję zareagowali inwestorzy? Na GPW zapanowała istna euforia – kursy banków zyskiwały kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent, a cały indeks WIG20 zdecydowanie wyróżniał się na tle globalnych rynków. Pozytywnie reagowała także polska waluta, która tak mocna była ostatnio w czerwcu.

Czy to jedynie krótkotrwała reakcja, a może początek większego ruchu wzrostowego na GPW? Wiele wskazuje na to, że możemy mieć do czynienia z drugim wariantem. WIG20 jest tradycyjnie niezwykle mocno skorelowany z indeksem rynków wschodzących MSCI Emerging Markets. W ostatnim okresie rozbieżność między tymi indeksami była bardzo duża i teraz WIG20 musi nadrabiać straty. Jeśli nastroje na globalnych rynkach drastycznie się nie pogorszą, a w Europie uda się uniknąć kryzysu bankowego, to możemy liczyć na wzrosty co najmniej do poziomu 2000 punktów.

bEJskXxe
giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
KOMENTARZE
(18)
Cyntia
5 lata temu
każdy powinien płacić swoje długi sam. Nikt nie kazał brać kredytu. Wymagać teraz od Państwa to zwykła bezczelność ponieważ koszty tego spłacą wszyscy obywatele.
KONIEC
5 lata temu
SUWEREN DOSTAL KOPA OD BANKSTEROW KTO IM POMAGA PRAWO POLSKIE
MRRRRRR
5 lata temu
A czego się spodziewaliście ze za was kredyty spłacą - trzeba było myśleć zawczasu. Jesteście jak każdy kto ma jakieś zobowiązanie (kredyt) i z honorem przyjąc zadłuzenie.
bEJskXxf
weritas
5 lata temu
tusk petru nawywijał .
patriot
5 lata temu
Spokojnie wyborco. Wkrótce senatorowie PISu rozwiążą problem kredytów walutowych zgodnie z obowiązującym prawem. A "ekspertom" co przez pół roku nic nie zrobili za społeczne pieniądze już dziękujemy. I Panu Dudzie też.