Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus obniży globalny wzrost PKB do 0,8 proc. Zbliżamy się do dna

Duże instytucje finansowe obniżyły prognozę globalnego wzrostu PKB. Wskazują, że do czerwca możemy sięgnąć dna koniunktury. Wyliczają, że każdy kwartał zakłóceń w handlu międzynarodowym będzie kosztować 722 mld dolarów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Gospodarka nie tylko w Polsce ostro hamuje. (Fot: Jakub Kaminski/East News)

Eksperci Allianz Research i Działu Analiz Ekonomicznych Euler Hermes zweryfikowali scenariusze perspektyw gospodarczych na 2020 rok, drastycznie tnąc (o dwie trzecie) prognozy dla globalnego wzrostu PKB, który ma w tym roku wynieść 0,8 proc. Wcześniej spodziewali się 2,4 proc.

Wskazują, że od stycznia skutki epidemii koronawirusa Covid-19 rozwinęły się w trzech fazach. Najpierw był szok podażowy w centrum, którego były Chiny. On wywołał fale sejsmiczne w światowym handlu i zakłócił łańcuch dostaw. Doszło do rozprzestrzenienie się go na rynki finansowe, gdy inwestorzy zdali sobie sprawę z nieuniknionej recesji.

Teraz mamy gwałtowny szok popytowy, uderzający w konsumpcję i inwestycje w Chinach, Europie i Stanach Zjednoczonych.

Koronawirus. Pakiety dla upadających firm. "Taka jest intencja rządu"

Ekonomiści spodziewają się, że globalny wzrost PKB w drugim kwartale sięgnie dna koniunktury i dojdzie do ostrej recesji w przeważającej większości gospodarek rozwiniętych i wschodzących, po której nastąpi ożywienie w kształcie litery "U".

W najbliższych miesiącach wzrost PKB w USA ma spaść do 0,5 proc., a w strefie euro i w Niemczech gospodarka może wręcz zacząć się zwijać (spadek PKB) w tempie 1,8 proc.

Epidemia Covid-19 wywołuje duże poruszenie w handlu międzynarodowym. Według Allianz i Euler Hermes, każdy kwartał zakłóceń w handlu międzynarodowym będzie kosztować handel światowy 722 mld dolarów, głównie z powodu obostrzeń wprowadzonych na granicach Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.

Zakładając, że działania ograniczające rozprzestrzenianie się choroby zakończą się sukcesem, Allianz i Euler Hermes spodziewają się ożywienia działalności gospodarczej w drugiej połowie 2020 roku.

Wyjście z recesji będzie nadal stanowić poważne wyzwanie dla niektórych firm, zwłaszcza dla tych nadmiernie zadłużonych i mających mały kapitał własny, ponieważ straty w obrotach podczas kryzysu będą trudne do zrekompensowania do końca roku.

Liczba bankructw przedsiębiorstw na świecie wzrośnie o 13 proc. - szacują ekonomiści.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: finanse, giełda, wiadomości, giełda na żywo, koronawirus, pkb, euler hermes, prognozy
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-03-2020

logDno to już było tylko koronawirus muł wyczyścił to je lepiej widać.

25-03-2020

optymistawczasiezarazyMoże jest to szansa na normalność. Osiągnęliśmy, w skali światowej, z dużymi jednak wyjątkami, poziom dochodów i życia zupełnie satysfakcjonujący. … Czytaj całość

26-03-2020

Nick1234Jeżeli tzw. globalna gospodarka sięgnie dna to znaczy, że nie było żadnej gospodarki tylko zwykły wyzysk nastawiony na hajs dla znikomego procenta … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (8)