Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

Nagły zwrot ws. upadłego Sillicon Valley Bank. "Temat kryzysu nadal się tli"

14
Podziel się:

First Citizens odkupi część aktywów upadłego SVB. Z kolei szef Saudyjskiego Banku Narodowego, jednego z głównych udziałowców Credit Suisse, złożył w poniedziałek rano dymisję. – Temat kryzysu bankowego nadal się tli, ale to żarzące się węgielki – komentuje Przemysław Kwiecień z XTB.

Nagły zwrot ws. upadłego Sillicon Valley Bank. "Temat kryzysu nadal się tli"
Sektor bankowy w USA liże rany po upadku SVB. Kryzys bankowy obejmuje jednak swoim zasięgiem prawie cały świat (Getty, 2023 Bauer-Griffin)

First Republic ma odkupić warte około 72 miliardy dolarów aktywa SVB, korzystając z 16,5 miliarda dolarów upustu – poinformował amerykański regulator FDIC. Aktywa warte około 90 miliardów dolarów pozostaną do dyspozycji FDIC. Całkowity koszt upadku SVB, który poniesie amerykański sektor bankowy, ma zamknąć się w kwocie rzędu 20 miliardów dolarów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wpływamy na trudne wody. "To może doprowadzić do kryzysu finansowego"

Oto co dalej może stanowić problem dla sektora bankowego w USA

Jak zauważa w swoim komentarzu dr Przemysław Kwiecień z domu maklerskiego XTB poniedziałek na rynkach finansowych zaczyna się z tego powodu w dobrych nastrojach.

Temat kryzysu bankowego nadal się tli, ale według mnie są to żarzące się węgielki. Oczywiście i one mogłyby okazać się problematyczne, gdyby ktoś polał je benzyną, ale na razie tak się nie dzieje – stwierdza Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

Decyzja FDIC w ocenie Kwietnia nie wpływa na kondycję sektora bankowego w USA. T tu obawa jest inna, czyli odpływ depozytów.

Prezes Saudyjskiego Banku Narodowego rezygnuje. Saudyjczycy mieli udziały w Credit Suisse

Kalifornijski Sillicon Valley Bank upadł na początku marca, co wywołało duży stres także dla sektora finansowego w Europie. Tego napięcia nie wytrzymał, mający już wcześniej gigantyczne problemy, Credit Suisse, którego przejmie bezpośrednia konkurencja z UBS. Gigantyczne straty poniosą jednak m.in. posiadacze obligacji i akcjonariusze.

Jednym z największych udziałowców Credit Suisse byli Saudyjczycy, którzy posiadali pakiet blisko 10 proc. akcji kupionych w 2022 r. za 1,4 miliarda franków.

Saudi National Bank ratował wcześniej Credit Suisse w październiku. Gdy jednak w marcu problemy Szwajcarów się pogłębiły, prezes SNB Ammar Al Khudairy w wywiadzie dla Bloomberg TV, podkreślił, że SNB absolutnie nie będzie zwiększał rozmiarów swojej inwestycji w Szwajcarii.

Chociaż Saudyjczycy nie mogli zwiększyć swojego pakietu akcji już choćby z przyczyn regulacyjnych, to słowa Khudairy'ego nasiliły skalę paniki inwestorów i stały się czymś w rodzaju gwoździa do trumny Credit Suisse, potęgując skalę wyprzedaży jego akcji.

W poniedziałek rano SNB poinformował, że Ammar Al Khudairy podał się do dymisji "z przyczyn osobistych".

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
kryzys
banki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
Ooo
rok temu
I tak oto 20mld USD zapłacą podatnicy. Oczywiście to dla ich dobra.
Realista
rok temu
Najpierw banki centralne i rządy wypuszczały na rynek puste pieniądze. Każdy mógł przewidzieć , że spowoduje to inflację. Teraz w panice podnoszą stopy procentowe. Upadają banki mające wcześniej zakupione bezwartościowe obligacje. Może to otrzeźwi PIS który stale nakłada na banki nowe obciążenia , np. wakacje kredytowe dla bogatych czy darmowe kredyty dla frankowiczów. Oby nie kosztowało to nas wszystkich bardzo dużo.
Apis
rok temu
Banki padają ,,, depozyty bezpowrotnie znikają ,,,, ale inny bank przejmuję upadający ,,, i kredytobiorcy dalej muszą spłacać kredyty ,,, to dopiero jest złodziejstwo ,,,, ale ludzie są już na tyle zastraszeni i bierni ,,, że nic z tym nie robią ,,, jak spadek się przejmuję to w całości,,, lub z dobrodziejstwem inwentarza,,, albo się spadek odrzuca ,,,, a tu proszę oddać pieniądze to nie tylko dalej pobierać ,,,, jak w średniowieczu za lichwę palono na stosach ,to chyba trochę racji mieli ,,,,🔥
dsdsv
rok temu
Jak zwykle politycy i bankierzy wywołają kryzys. Od kilku lat piszę, że rozdawnictwo i kolejne pakiety pomocowe w postaci drukowanych i pompowaniych w rynek setek miliardów przez banki centralne kiedyś musi spowodować krach. Iskrą może być kolejny koronawirus lub OPEC, eskalacja wojny, upadek banku lub co innego. Dobrze być na to przygotowanym. Dobrze mieć system, dzięki któremu się zarabia, ale przede wszystkim nie odnotowuje się strat. Słyszeliście o ksiazce pt. Jak stworzyc system transakcyjny do inwetsowania na gieldzie? Opisany w niej system uchronił nieraz przed spadkami
Apis
rok temu
Pandemia , wojna , kryzys banków finansowo gospodarczy ,,, ucieczka w bitkoma ,,, bo wiadomo szybko zwyżkuje ,,, a to dopiero fikcja ,,,, bitkom sztucznie zawyżony ,,, złoto ,,, właściwe niewielki plus ,,,, bo jak papryka zdarzała 100 💯% to chyba dziwne że złoto ledwo 15% .....a już zaraz pójdzie szybko,,,,,panika ,,,,, bankowy fundusz gwarancyjny to 20mld. zł. A Polacy mają na kontach przeszło 900 mld. zł ,,, tzn. trochę ponad 2% otrzyma swoje pieniądze 💰,,, albo każdy po 2% swoich pieniędzy ,,,, a po co banki na całym świecie skupują złoto ,,, idzie lato ,,, ale muminków ,,,, agenda ,,, ależ skąd,, to tylko teoria spisku,,,