Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ropa naftowa zalicza dużą przecenę. Przerywa serię sześciu tygodni wzrostów

Po załamaniu cen ropy naftowej na światowych giełdach w kwietniu, w kolejnych tygodniach obserwowaliśmy odrabianie strat. Ta seria się kończy, co powinno cieszyć np. kierowców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Getty Images)
Ceny ropy naftowej od kilku dni spadają.

W piątkowy poranek oczy inwestorów na całym świecie zwrócone są m.in. na notowania "czarnego złota". Ropa tanieje ponad 3 proc. i wszystko wskazuje na to, że w ten sposób przypieczętuje mocną przecenę w całym tygodniu.

Obecnie, na giełdzie w Nowym Jorku, baryłka wyceniana jest na około 35 dolarów wobec 40 dolarów w poniedziałek. To oznacza kilkunastoprocentowy zjazd.

To pierwszy taki tydzień od kwietnia, gdy doszło do załamania cen ropy w związku z brakiem porozumienia największych krajów wydobywających surowiec i obaw o spadek popytu wywołany przez kryzys związany z koronawirusem. Od tamtego czasu sześć kolejnych tygodniu upłynęło na wyraźnych wzrostach notowań. Aż do teraz.

Stocznie ledwo zipią. Zachodnie przelewy i odbiory zatrzymane

Eksperci tłumaczą to z jednej strony najnowszymi danymi, które pokazują wzrost zapasów niesprzedanej ropy w USA. W tydzień przybyło w magazynach 5,7 mln baryłek, gdzie analitycy liczyli na spadek o ponad 3 mln.

Do tego rosną obawy o mocniejsze spowolnienie gospodarcze na całym świecie przez pandemię.

- Nadwyżka produkcji i malejące oczekiwania dotyczące popytu na ropę naftową gwałtownie obniżają cenę - komentuje sytuację Edward Moya, analityk Oanda, cytowany przez MarketWatch. Dodaje, że ryzyko drugiej fali epidemii sprawia, że wcześniej spodziewane ożywienie na świecie jest mniej realnej.

Z takiego obrotu spraw zadowoleni mogą być kierowcy. Mogą liczyć, że obserwowane od jakiegoś czasu podwyżki na stacjach paliw wyhamują i być może tankowanie znowu będzie tańsze. Trzeba jednak pamiętać, że zmiany cen ropy na światowych giełdach z pewnym opóźnieniem wpływają na stawki, według których płacą klienci detaliczni.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-06-2020

KrzWzrosty cen są w 5 minut. To teraz obiżać. Raz dwa raz dwa.

12-06-2020

RealistaCeny ropy spadają na giełdzie... ale co z tego skoro kontrakty między firmą wydobywczą a rafineriami podpisuje się na podstawie np średniej ceny ropy … Czytaj całość

12-06-2020

będzie jazda!zagranica zarobiła sporo na odbiciu gpw, teraz zaczna wyprzedaż polskich papierków.

Rozwiń komentarze (9)