Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 1,91 proc., do 41.860,44 pkt. S&P 500 na koniec dnia spadł o 1,61 proc. i wyniósł 5.844,61 pkt. Nasdaq Composite zniżkował o 1,41 proc. do 18.872,64 pkt.
Indeks spółek o średniej kapitalizacji Russell 2000 spada o 2,63 proc. i wynosi 2.050,05 pkt. Indeks VIX rośnie o 14,81 proc., do 20,77 pkt. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych wzrosła o prawie 11 punktów do 4,587 proc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Giełdy notowały solidne zwyżki po tym, jak w ubiegłym tygodniu USA porozumiały się z Chinami w sprawie obniżenia czasowo wzajemnych ceł. Teraz jednak widać, że wzrosty na giełdach wytraciły już impet, a na rynkach nasilają się obawy o rosnący poziom zadłużenia USA.
Odbicie na rynkach po obniżeniu taryf USA-Chiny wytraciło impet - powiedziała Susana Cruz, strateg w Panmure Liberum.
- Inwestorzy rozważają wyprowadzanie kapitału poza USA i z pewnością nie chodzi o masowy exodus, ale po prostu ponownie przyglądają się szansom na niektórych innych rynkach - uważa Chris Weston, szef działu badań w Pepperstone.
Morgan Stanley podwyższył rekomendację dla akcji i obligacji skarbowych USA do "przeważaj" z uwagi na zmniejszoną niepewność związaną z taryfami, brak ryzyka recesji i możliwość dalszych obniżek stóp procentowych. Bank wskazywał jednak, że przewiduje, że dolar pozostanie pod presją.
Rosną obawy ws. taryf Trumpa
Rentowność amerykańskich obligacji skarbowych gwałtownie wzrosła w zeszłym miesiącu, ponieważ obawy dotyczące taryf prezydenta Donalda Trumpa nadwyrężyły zaufanie do statusu bezpiecznej przystani amerykańskiego długu.
10-letnie obligacje w kwietniu wahały się z poniżej 3,9 proc. do ponad 4,5 proc. w ciągu zaledwie kilku dni. Rentowność spadła z tych poziomów po tym, jak Trump ogłosił opóźnienia dotyczące wejścia w życie podatków.
Ze spółek UnitedHealth Group spadł ponad 5 proc. po tym, jak "Guardian" podał, że konglomerat opieki zdrowotnej potajemnie wypłacił domom opieki tysiące dolarów w premiach, aby nie przekazywać do szpitali chorujących pacjentów. HSBC również obniżył rating akcji do "redukuj" z "trzymaj".
Akcje Netfliksa w górę, Tesla dołuje
Akcje Netfliksa wzrosły o ponad 2 proc., a obroty podczas środowej sesji znalazły się na rekordowo wysokim poziomie od czasu pierwszej oferty publicznej w maju 2002 r. Target spadał o 5 proc. po tym, jak obniżył swoją roczną prognozę, powołując się na spadki wydatków uznaniowych klientów.
Akcje Tesli spadły ponad 2 proc. Prezes firmy Elon Musk oświadczył, że zamierza pozostać na stanowisku przez następne pięć lat.
Lowe's spadł prawie 2 proc. chociaż spółka odnotowała mniejszy niż oczekiwano spadek porównywalnej sprzedaży w pierwszym kwartale.
W USA zanotowano spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA - indeks wyrównany sezonowo spadł o 5,1 proc. w tygodniu zakończonym 16 maja. Poprzednio indeks wzrósł o 1,1 proc.
Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu wzrosły o 1,33 mln baryłek, czyli o 0,3 proc., do 443,16 mln baryłek. Zapasy benzyny spadły w tym czasie o 816 tys. baryłek, czyli o 0,36 proc., do 225,52 mln baryłek. Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły o 579 tys. baryłek, czyli o 0,56 proc., do 104,13 mln baryłek.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na czerwiec zniżkują o 1,14 proc. do 61,32 dol. za baryłkę, a lipcowe futures na Brent spadają o 1,15 proc. do 64,63 USD/b.