Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

W USA znów zawył alarm. Inwestorzy mówią Trumpowi: stop

20
Podziel się:

Środowa sesja na Wall Street zakończyła się mocnymi spadkami głównych indeksów. Przyczyniła się do tego gwałtownie rosnąca rentowność amerykańskich obligacji skarbowych. Inwestorzy zaczęli się obawiać, że nowa ustawa budżetowa USA może jeszcze bardziej nadwyrężyć i tak już duży deficyt kraju.

USA
Środowa sesja na Wall Street zakończyła się mocnymi spadkami głównych indeksów (getty images)

Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 1,91 proc., do 41.860,44 pkt. S&P 500 na koniec dnia spadł o 1,61 proc. i wyniósł 5.844,61 pkt. Nasdaq Composite zniżkował o 1,41 proc. do 18.872,64 pkt.

Indeks spółek o średniej kapitalizacji Russell 2000 spada o 2,63 proc. i wynosi 2.050,05 pkt. Indeks VIX rośnie o 14,81 proc., do 20,77 pkt. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych wzrosła o prawie 11 punktów do 4,587 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Odcinek 6 - Analizuj, nie zgaduj - wykorzystanie danych w strategii marketingowej.

Giełdy notowały solidne zwyżki po tym, jak w ubiegłym tygodniu USA porozumiały się z Chinami w sprawie obniżenia czasowo wzajemnych ceł. Teraz jednak widać, że wzrosty na giełdach wytraciły już impet, a na rynkach nasilają się obawy o rosnący poziom zadłużenia USA.

Odbicie na rynkach po obniżeniu taryf USA-Chiny wytraciło impet - powiedziała Susana Cruz, strateg w Panmure Liberum.

- Inwestorzy rozważają wyprowadzanie kapitału poza USA i z pewnością nie chodzi o masowy exodus, ale po prostu ponownie przyglądają się szansom na niektórych innych rynkach - uważa Chris Weston, szef działu badań w Pepperstone.

Morgan Stanley podwyższył rekomendację dla akcji i obligacji skarbowych USA do "przeważaj" z uwagi na zmniejszoną niepewność związaną z taryfami, brak ryzyka recesji i możliwość dalszych obniżek stóp procentowych. Bank wskazywał jednak, że przewiduje, że dolar pozostanie pod presją.

Rosną obawy ws. taryf Trumpa

Rentowność amerykańskich obligacji skarbowych gwałtownie wzrosła w zeszłym miesiącu, ponieważ obawy dotyczące taryf prezydenta Donalda Trumpa nadwyrężyły zaufanie do statusu bezpiecznej przystani amerykańskiego długu.

10-letnie obligacje w kwietniu wahały się z poniżej 3,9 proc. do ponad 4,5 proc. w ciągu zaledwie kilku dni. Rentowność spadła z tych poziomów po tym, jak Trump ogłosił opóźnienia dotyczące wejścia w życie podatków.

Ze spółek UnitedHealth Group spadł ponad 5 proc. po tym, jak "Guardian" podał, że konglomerat opieki zdrowotnej potajemnie wypłacił domom opieki tysiące dolarów w premiach, aby nie przekazywać do szpitali chorujących pacjentów. HSBC również obniżył rating akcji do "redukuj" z "trzymaj".

Akcje Netfliksa w górę, Tesla dołuje

Akcje Netfliksa wzrosły o ponad 2 proc., a obroty podczas środowej sesji znalazły się na rekordowo wysokim poziomie od czasu pierwszej oferty publicznej w maju 2002 r. Target spadał o 5 proc. po tym, jak obniżył swoją roczną prognozę, powołując się na spadki wydatków uznaniowych klientów.

Akcje Tesli spadły ponad 2 proc. Prezes firmy Elon Musk oświadczył, że zamierza pozostać na stanowisku przez następne pięć lat.

Lowe's spadł prawie 2 proc. chociaż spółka odnotowała mniejszy niż oczekiwano spadek porównywalnej sprzedaży w pierwszym kwartale.

W USA zanotowano spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA - indeks wyrównany sezonowo spadł o 5,1 proc. w tygodniu zakończonym 16 maja. Poprzednio indeks wzrósł o 1,1 proc.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu wzrosły o 1,33 mln baryłek, czyli o 0,3 proc., do 443,16 mln baryłek. Zapasy benzyny spadły w tym czasie o 816 tys. baryłek, czyli o 0,36 proc., do 225,52 mln baryłek. Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły o 579 tys. baryłek, czyli o 0,56 proc., do 104,13 mln baryłek.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na czerwiec zniżkują o 1,14 proc. do 61,32 dol. za baryłkę, a lipcowe futures na Brent spadają o 1,15 proc. do 64,63 USD/b.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(20)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
Ekonomista
4 tyg. temu
Każda kolejna nieobliczalna decyzja Trumpa zbliża nas do wielkiego globalnego ekonomicznego kryzysu takiego jak ten w 1929 r. To nie są żarty tylko życie i śmierć wielu setek milionów jeśli nie miliardów ludzi. Jeszcze nigdy w historii ktoś tak nieodpowiedzialny nie stał na czele największej gospodarki świata.
undefined und...
4 tyg. temu
po twarzy widać, że geniuszem intelektu to on nie jest
NetSlave
4 tyg. temu
Społeczeństwa pragną o politycy grzecznie i posłusznie "idą do banku" i zaciągają co roku rekordowe pożyczki.
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
antyPIS
4 tyg. temu
A gdzie jest jego "przyjaciel" ps. LICHWIARZ ... ? Taką piękną fotkę sobie strzelił na Spotkaniu 7 sekundowym ... ;)
Anonim
4 tyg. temu
Potężna recesja amerykańskiej gospodarki zbliża się nieuchronnie. Przebiegły Musk wycofał się zawczasu z ekipy rządzącej, żeby udawać, że nie jest za to odpowiedzialny.
fifik
4 tyg. temu
Problemem nie jest Trump! To tylko efekt problemu. Problemem jest społeczeństwo USA, do końca tego roku mają czas na refleksję, więcej czasu nie będzie, huk po runięciu USA na deski parkietów giełd będzie słyszalny na Marsie