Notowania

giełda
08.07.2015 18:17

Awaria na Wall Street. Sesja wstrzymana

To nie pierwszy raz w historii, kiedy amerykańskie giełdy borykają się z takimi problemami - komentuje serwis "Quarz".

Podziel się
Dodaj komentarz
(UPI Photo/eyevine/EAST NEWS)

New York Stock Exchange wstrzymała handel. Do zatrzymania notowań doszło około 11:30 czasu miejscowego, czyli o 17:30 czasu polskiego - podaje CNBC. Wszystkie otwarte dzisiaj transakcje zostały anulowane.

[Aktualizacja 22:05]

Za przyczynę wstrzymania handlu podaje się problemy techniczne. W sumie z powodu awarii, notowania w środę zostały zawieszone na trzy godziny.

Agencja AP podawała, że na parkiecie nie ma objawów paniki. O godzinie 13.25 czasu lokalnego (19.25 czasu polskiego) nadal obrót na NYSE był zawieszony.

To nie pierwszy raz w historii, kiedy amerykańskie giełdy borykają się z takimi problemami - komentuje serwis "Quarz". Na przykład w sierpniu 2013 roku awaria dotknęła indeksu Nasdaq, który nagle przybrał formę prostej poziomej linii.

Z kolei w 2010 roku doszło do krachu, podczas którego w ciągu pół godziny giełdy straciły bilion dolarów. Wydarzenie zaś przeszło do historii jako "flash crash".

Stanęła nie tylko giełda

Awaria systemu komputerowego dotycząca "połączeń sieciowych" spowodowała też uziemienie samolotów United Airlines na całym świecie - podał w środę przewoźnik w oświadczeniu. Problem został rozwiązany w ciągu mniej więcej dwóch godzin. Amerykański Federalny Zarząd Lotnictwa (FAA) potwierdził informację o problemach przewoźnika.

Ponadto mniej więcej w tym samym czasie doszło do awarii na stronach internetowych dziennika "Wall Street Journal".

Szef Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego USA Jeh Johnson powiedział, że problemy NYSE i United Airlines prawdopodobnie nie są skutkiem "wrogiego ataku".

- Rozmawiałem osobiście z dyrektorem wykonawczym United Airlines Jeffem Smiskiem. Z tego, czego do tej pory zdołaliśmy się dowiedzieć, wynika, że awarie na NYSE oraz w United Airlines nie były rezultatem jakiegoś wrogiego działania - powiedział Johnson.

- W tej chwili wiemy niewiele na temat tego, co się dzieje się w "Wall Street Journal", prócz tego, że system komputerowy został uruchomiony - dodał.

Nie jest też nadal jasne, czy problemy NYSE, "WSJ" i linii lotniczych są w jakiś sposób powiązane.

Na temat wstrzymania działania New York Stock Exchange mnożą się w internecie teorie spiskowe. Popularna jest np. taka, że zatrzymanie NYSE to ochrona Wall Street przed krachem, który miałby nastąpić wskutek wcześniejszych wydarzeń w Chinach, gdzie od kilku dni nakręca się to totalna panika. Tego typu przypuszczenia trudno jednak dziś jakkolwiek racjonalnie uzasadnić.

Tagi: giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz