Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Prawdziwe szaleństwo na akcjach spółki Briju. Gwałtowny skok po ostrej przecenie

1
Podziel się:

Cena akcji w tym tygodniu spadła o ponad 70 proc. Teraz rośnie o 20 proc.

Przemysław Piotrowski, prezes Briju
Przemysław Piotrowski, prezes Briju (Briju)

"Sytuacja finansowa Grupy Kapitałowej jest stabilna, niezagrożona, a spółki z Grupy terminowo regulują wszystkie zobowiązania. Grupa Kapitałowa nadal będzie koncentrować się na rozwoju segmentu wyrobów jubilerskich, jako na działaniu priorytetowym z punktu widzenia rozwoju Grupy Kapitałowej" - czytamy w komunikacie przekazanym inwestorom przez władze spółki Briju. To ich reakcja na ostry spadek kursu akcji, który nastąpił w tym tygodniu.

Wystarczyły trzy dni, by kurs notowanego na warszawskiej giełdzie producenta biżuterii Briju zjechał o około 70 proc. Tak panicznie inwestorzy zareagowali m.in. na fatalne wieści o przychodach ze sprzedaży za styczeń, które spadły o trzy czwarte wobec tego samego miesiąca ubiegłego roku.

Piątek przynosi odbicie kursu akcji poznańskiej spółki - około godziny 11. notowania rosną nawet o 20 procent.

Kurs akcji spółki Briju od początku tygodnia

W przekazanej inwestorom obszernej informacji władze spółki przekonują, że powodów do paniki nie ma. "Zarząd Spółki apeluje, aby przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych nie ulegać wpływowi anonimowo wyrażanych negatywnych opinii na forach internetowych lub w podobnych niewiarygodnych źródłach. W dniu 17 marca 2017 roku zostanie opublikowany raport roczny za 2016 rok, zawierający pełne dane o sytuacji finansowej Spółki i Grupy Kapitałowej i te dane pozwolą ocenić i potwierdzić dobrą i stabilna sytuację finansową emitenta" - czytamy w komunikacie.

Spółka odniosła się również do spekulacji związanych z kwestią rozliczeń podatkowych i kontroli "skarbówki":

"Kontrole podatkowe związanie z rozliczeniem podatku VAT prowadzone w stosunku do spółki są standardowymi kontrolami podatkowymi prowadzonymi w stosunku do wszystkich podatników, którzy dokonując zakupów w kraju z 23 proc. podatku VAT i równocześnie dokonując sprzedaży zagranicznej ze stawką 0 proc. - uzyskują nadwyżkę zapłaconego podatku VAT i prawo do występowania o zwrot podatku w trybie określonym przepisami.

Emitent od wielu lat jest przedmiotem takich kontroli. Kontrole podatkowe potwierdziły prawidłowość rozliczeń podatkowych, a potwierdzeniem tego faktu są dokonane na rachunek bankowy Spółki zwroty zapłaconego dostawcom podatku VAT. Fakt ten potwierdzają dane o należnościach z tytułu podatków dostępne w sprawozdaniach finansowych publikowanych przez Spółkę, a raporty okresowe emitenta zawierały dodatkowe informacje dotyczące zasad rozliczeń podatku VAT w Spółce. Emitent nie jest więc przedmiotem nadzwyczajnych kontroli podatkowych" - podaje spółka.

Briju zajmuje się nie tylko produkcją biżuterii, ale też hurtowym handlem kruszcami. W segmencie wyrobów jubilerskich jej przychody w 2016 r. wyniosły 46,7 mln zł, co oznacza wzrost o 75,4 proc. r/r, a zysk operacyjny wyniósł 1,7 mln zł, wobec straty 1,1 mln zł w 2015 r.

W segmencie surowców Grupa osiągnęła 637,1 mln zł przychodów i 23,7 mln zł zysku operacyjnego. Oznacza to wzrosty o odpowiednio 17,9 proc. oraz 14,8 proc. wobec poprzedniego roku.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Maciej kowals...
5 lata temu
Wp. Rzeczpospolita Polska Pis Maciej kowalski 24tal 78_400 Szczecinek ul Kołobrzeska 16d l 5 ul Połczyńska 2 a 78_400 Szczecinek