Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Abonament RTV. Ściągalność znacznie spadła w czasie pandemii

13
Podziel się:

Zaledwie co dziewiąty Polak, wzywany przez Pocztę Polską do zapłacenia zaległego abonamentu RTV, dokonuje takiej opłaty. Resort finansów pokazuje dane, z których wynika, że ściągalność abonamentu w czasie pandemii drastycznie spadła.

Słaba ściągalność abonamentu RTV. Pandemia nie ułatwia
Słaba ściągalność abonamentu RTV. Pandemia nie ułatwia (Adobe Stock)

Ministerstwo Finansów opublikowało dane o ściągalności niezapłaconych abonamentów RTV. Pokazują one, że od stycznia do końca maja udało się odzyskać 26,8 mln zł z należnych 153 mln zł.

Zaległy abonament ściągnięto od 41 tys. osób, co oznacza, że opłatę uiścił zaledwie co dziewiąty Polak, którego Poczta Polska do tego wezwała. Jak powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl medioznawca Jan Kreft, to efekt niechęci względem danin w czasie pandemii, ale także dowód, że abonament to archaiczne rozwiązanie.

Dla porównania, w całym 2019 r. ściągnięto 81 mln zł przy 204,4 mln zł do ściągnięcia, a w 2018 r. było to aż 188 mln zł z należnych 266,6 mln zł. Jak podaje resort finansów, tegoroczna ściągalność abonamentu w postępowaniu egzekucyjnym spadła średnio o połowę w porównaniu z poprzednimi latami.

Zobacz także: Obejrzyj: Rekonstrukcja rządu. "Mamy za dużo wiceministrów"

Zdaniem Krefta, abonament RTV to dodatkowy podatek, który - jego zdaniem - jest po prostu nie do przyjęcia dla społeczeństwa. - Do tego dochodzi informacja, że mamy wzrost abonamentu: sygnalizuje nam ona tyle, że w materii ściągalności abonamentu i egzekwowania zaległości nie będzie już lepiej. Należy się z nim już pożegnać - ocenia Kreft.

Od 2021 abonament RTV wzrośnie. Miesięczna opłata za samo radio wzrośnie o 50 gr, a za telewizor lub radio i telewizor - o 1, 80 zł, o czym w poniedziałek poinformowała KRRiT.

Za samo radio od przyszłego roku zapłacimy 7,50 zł miesięcznie, a za telewizor lub radio i telewizor - 24,50 zł.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(13)
Władek
3 lata temu
Nie chwaląc się, jestem chyba królem pajęczarzy w RP - radio i tv wyrejestrowałem jeszcze w 1974 roku. Programowo zacząłem bojkotować finansowo żydokomunę a później wszechobecną michnikowszczyznę - autorytety moralne, ludzi rozumnych i wykształconych z pierwszorzędnymi korzeniami. Taki mój skromny wkład starego wolnościowca do obalenia eurokołchozu i dupokracji .
ooooooooooooo...
3 lata temu
Ile można płacić za abonament Ja płace za TVP I Polsat Wszystkie firmy komercyjne w swoim abonamencie powinny już mieć abonament TVP chyba, że ktoś nie chce i one powinny odprowadzać kasę do skarbu państwa. Albo blokujcie dostęp do TVP jak ktoś będzie chciał oglądać te programy, to niech wam płaci po wprowadzeniu odpowiedniego kodu i tyle
byk
3 lata temu
to jeszcze są osoby, które płacą ten haracz?
Ola
3 lata temu
TVP PiS już dostala pieniądze z abonamentu na kilka lat. Wasz prezydent lekka ręka dał im z naszych podatków 2 mld zamiast na szpitale ale po co na szpitale dzięki TVP PiS nieznacznie wygrał, gdyby nie sytuacja za naszą kasę przepadł by z kretesem. TVP PiS oglądają emeryci,
Beta
3 lata temu
Nie mam telewizora i radia to nie płace chyba logiczne. A swoją drogą aby coś płacić należy podpisać umowę .