Notowania

acta 2
30.03.2019 13:03

ACTA 2 kontra PiS. Sprawdziliśmy, czy rząd ma pole manewru

- Będziemy tak implementować ACTA 2, żeby zachować wolność w internecie - grzmiał w sobotę Jarosław Kaczyński. Zapytaliśmy dr hab. Aleksandra Cieślińskiego, eksperta od prawa unijnego, czy kraj ma jakiekolwiek pole manewru przy przyjmowaniu dyrektywy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Jarosław Kaczyński powiedział w Gdańsku, że PiS będzie implementować ACTA 2 tak, by zachować wolność w sieci (Fot: Wojciech Strozyk/REPORTER)

Jak mówi nam naukowiec, kraj członkowski ma w takiej sytuacji kilka wyjść. Przy czym zaznacza, że szczegółowych zapisów samej dyrektywy o prawach autorskich nie zna.

- Co do zasady państwo musi wykonać dyrektywę. Gdyby zapowiedziało, że tego nie zrobi "bo nie", to byłoby to niezgodne z prawem unijnym - tłumaczy ekspert. Mówiąc w skrócie, pierwszy scenariusz - czyli tzw. "nie i już" - zdaniem eksperta jest mało realny.

Drugi zakłada, że kraj członkowski mówi: "nie implementujemy dyrektywy, bo w polskim prawie już są zapisy, które są tożsame z tymi unijnymi". Zdaniem dra hab. Aleksandra Cieślińskiego, w tym przypadku tak też się jednak nie stanie. Wyjaśnia, że nie można też wybrać sobie poszczególnych zapisów i implementować dyrektywy jedynie częściowo.

Obejrzyj: Fundusz Sprawiedliwości wspiera budowę "Budzika" dla dorosłych

Najbardziej prawdopodobna zdaniem eksperta jest trzecia opcja, czyli deklaracja implementacji, ale jednocześnie opóźnianie wprowadzenia nowych przepisów. - Kraj może stosować swego rodzaju wybieg, polegający na tym, że będzie wyszukiwać kruczki prawne lub wręcz celowo wdroży dyrektywę niezgodnie z jej treścią - twierdzi nasz rozmówca.

Wtedy Komisja Europejska interweniuje, sprawa się przeciąga i koniec końców czasami udaje się wypracować kompromis, czyli rozwiązania na przykład nieco łagodniejsze. To może trwać nawet kilka lat.

Rozmowa o przyszłości internetu. Europoseł Zwiefka, Wykop, Grupa OLX, Centrum Cyfrowe
Wykop kontra Tadeusz Zwiefka. Byliśmy na debacie o "ACTA 2"

Sama dyrektywa daje państwom członkowskim 2 lata na implementację. Jeśli więc doliczyć do tego wymiany pism, moment wszczęcia przez KE postępowania wyjaśniającego, to okaże się, że sprawa może potrwać nawet i 5 lat. Szczególnie, że po drodze są jeszcze wybory do europarlamentu, więc i układ sił w Brukseli może się zmienić. - Chyba że Komisja uzna to za priorytet, wtedy sprawy toczą się szybciej - tłumaczy dr Cieśliński.

Michał Białek, twórca i właściciel serwisu Wykop: ACTA2 odbierze możliwość wypowiadania się internautów.
ACTA2. Właściciel Wykopu: Internet wróci do czasów przed Facebookiem

Jak mówi money.pl specjalista Uniwersytetu Wrocławskiego, jest jeszcze czwarta możliwość, także całkiem prawdopodobna. To implementacja przepisów, które są niejednoznaczne i wiele zależy od ich interpretacji. O tym, czy są zgodne z unijną dyrektywą, miałyby więc wtedy w pierwszej kolejności decydować polskie sądy. A tu z wyrokami może być różnie.

Wokalistka Maria Sadowska apelowała o poparcie dla "ACTA 2".
ACTA 2 przegłosowane. Prawa autorskie w UE po nowemu

Jedno, co jest pewne, to fakt, że obietnica złożona przez Jarosława Kaczyńskiego jest najtańszą z możliwych obietnic. Jej realizacja nie generuje bowiem żadnych kosztów, a weryfikacja jest odłożona w czasie. A internautom, obawiającym się o swoją wolność w sieci, często wystarczy deklaracja polityczna. Nikt nie będzie się głowił, żeby ją zweryfikować.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: acta 2, prawo, prawa autorskie, unia europejska, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-03-2019

PORAZKA I SKANDALWSZYSTKO zdrożało , niektóre towary o 100 % !!! IDŻCIE na rynek , idżcie do marketów a oczy Wam zbieleja co DOJNA zrobiła ze stabilnościa cen !

30-03-2019

AntySpoko, gdyby rzadzilo PO to juz bysmy ja mieli zaimplementowana, i to kagancowa, jeszcze surowsza, zeby sie przypodowac bylym wlascom Polski.

30-03-2019

Taka prawda -Pan Prezes czeka na pozwolenie od biskupów.

Rozwiń komentarze (646)