Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
KRO
|

Akt apostazji. Ksiądz z Otwocka zażądał opłaty za jego wydanie

139
Podziel się

Rezygnujący z przynależności do wspólnoty Kościoła Katolickiego bardzo się zdziwił, kiedy ksiądz za wydanie aktu apostazji zażądał opłaty. Argumentował to faktem, że samochód, którym będzie musiał dojechać do parafii, "na wodę przecież nie jeździ".

Akt apostazji. Ksiądz z Otwocka zażądał opłaty za jego wydanie
Akt apostazji. Ksiądz z parafii w Otwocku zażądał opłaty za jego wydanie (zdj. ilustracyjne). (Flickr, x1klima CC BY 2.0 Flickr)
bDSyJOMl

O sprawie informuje "Gazeta Wyborcza", która przytacza historię swojego czytelnika. Zwrócił się on do kancelarii parafii Niepokalanego Serca Maryi w Otwocku z aktem woli wystąpienia z Kościoła Katolickiego.

Proboszcz najpierw poinstruował zainteresowanego, że w akcie brakuje informacji o tym, że składający go jest świadom, że nie będzie mógł zostać pochowany w katolickim obrządku. Przyszły apostata zapytał też, kiedy będzie mógł spodziewać się odpowiedzi. Usłyszał, że "nie wcześniej niż po uzyskaniu przelewu z ofiarą" - pisze dziennik.

bDSyJOMn

- Zdziwiłem się, bo pobieranie za to pieniędzy jest niezgodne z prawem. Na co proboszcz odpowiedział, że samochód, którym będzie musiał pojechać do kurii w tej sprawie, przecież nie jeździ na wodę - mówi mieszkaniec Otwocka w rozmowie z "Wyborczą".

"Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski w sprawie wystąpień z Kościoła oraz powrotu do wspólnoty Kościoła” z 2016 roku wprost mówi o tym, że za wystawienie aktu apostazji nie można pobierać żadnych opłat.

Dlatego też dziennik skontaktował się z księdzem, by zapytać, co też nim kierowało przy żądaniu opłaty. Nie chciał on jednak rozmawiać z "Gazetą Wyborczą".

bDSyJOMt
Zobacz także: Administracja współpracuje ze startupami. Zamówienia publiczne też dla małych firm
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSyJOMO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(139)
zxcv
miesiąc temu
panstwo w panstwie. kosciol robi co chce, a suweren sie na to godzi, bo boi sie "kary boskiej". ciemnogrod
jolanta1955
miesiąc temu
A nie może księżulo rowerkiem pojechać, dla zdrowotności.
emer
miesiąc temu
co nim kierowało??? odwieczna pazerność.
bDSyJOMP
lps
miesiąc temu
Księża nie napiętnują Judasza, że sprzedał Jezusa. Krytykują go dlatego, że wziął za to za mało pieniędzy.
tak było
miesiąc temu
Od nas wzięli na plebani za "wkład do długopisu" - niestety to nie żart.
...
Następna strona