Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Bank centralny Ukrainy pierwszy raz od wybuchu wojny podniósł stopy procentowe. Drastyczna podwyżka

Podziel się:

Narodowy Bank Ukrainy (NBU) dokonał w czwartek pierwszej podwyżki stóp procentowych od czterech miesięcy. Ostatnia była zatem jeszcze przed inwazją Rosji. Roczna referencyjna stopa procentowa wzrosła ponad dwukrotnie, z 10 proc. do 25 proc. - poinformowała agencja Bloomberga, na którą powołuje się PAP. Tak wysokiego poziomu nie ma nigdzie w Europie.

Bank centralny Ukrainy pierwszy raz od wybuchu wojny podniósł stopy procentowe. Drastyczna podwyżka
Kyryło Szewczenko, prezes Narodowego Banku Ukrainy (NBU) (Bank Ukrainy)

Ukraiński bank centralny na czwartkowym (2 czerwca) posiedzeniu podniósł roczną referencyjną stopę procentową z 10 do 25 proc. Agencja Bloomberga zauważyła, że to najwyższy poziom od września 2015 roku. A zarazem najwyższa stopa procentowa w Europie.

Narodowy Bank Ukrainy (NBU) przekazał jednocześnie, że jego interwencje w celu wsparcia hrywny wzrosły w maju do 3,4 mld dolarów. Dla porównania w kwietniu na umocnienie ukraińskiej waluty wydał 2 mld dolarów.

"Rozwój inflacji wymaga od Banku Narodowego powrotu do aktywnej polityki stóp procentowych, aby zapobiec dalszemu pogarszaniu się oczekiwań inflacyjnych i dolaryzacji gospodarki" - uzasadniał NBU decyzję Kyryło Szewczenko, prezes banku centralnego, na specjalnej konferencji prasowej.

Drastyczna, ale jednorazowa decyzja NBU?

Jego zastępca Serhij Nikołajczuk dodał, że NBU w następnym kroku spodziewa się obniżki. "Nastąpi to dopiero wtedy, gdy uznamy, że dewaluacja i oczekiwania inflacyjne się uspokoiły" - powiedział.

Kyryło Szewczenko wyraził ponadto opinię, że Ukraina powinna dążyć do zawarcia nowej umowy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym. NBU zapowiedział "podjęcie dodatkowych środków" w celu wsparcia rynku międzybankowego.

Agencja Bloomberg napisała także, że wiceszef banku centralnego Ukrainy Jurij Heletij spodziewa się, że pomoc zagraniczna dla kraju wzrośnie w czerwcu do 4,8 mld dolarów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP