Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marcin Łukasik
Marcin Łukasik
|
aktualizacja

Biznes komentuje zapowiedzi premiera. "Zabrakło jednego: szczegółów"

69
Podziel się:

Pomoc dla firm po nowemu. Przedsiębiorcy, których dotykają skutki koronakryzysu, będą mogli dostać subwencje z PFR, postojowe dla pracowników i zwolnienie ze składek ZUS. - Jest to rozbudowana kalka naszych postulatów. Brakuje nam tylko dat – komentuje Tomasz Napiórkowski z Polskiej Federacji Fitness, jednej z branż, która w piątek rano, tuż przed konferencją premiera, rozmawiała o swoich postulatach z przedstawicielami rządu.

Biznes komentuje zapowiedzi premiera. "Zabrakło jednego: szczegółów"
Premier Mateusz Morawiecki ogłasza formy pomocy dla firm. (PAP, Leszek Szymański)

- Szacujemy, że po dynamicznym odbiciu znajdujemy się znów w kryzysie. Musimy dopasować instrumenty finansowe do ratowania przedsiębiorców - powiedział w piątek podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Co znajdzie się w pomocy dla firm, których działalność ponownie została ograniczona lub zahamowana przez koronakryzys? Szef rządu zapowiedział m.in. wypłatę subwencji z Polskiego Funduszu Rozwoju w przypadku spadku dochodów o 30 proc., abolicję już wypłaconych subwencji dla najbardziej poszkodowanych branż.

Przedsiębiorstwa mają otrzymać także dopłaty do wynagrodzeń. Będą też miały możliwość ubiegania się o tzw. małe dotacje w wysokości 5 tys. zł. Przedłużony ma zostać także okres zwolnienia ze składek ZUS.

Zobacz także: Koronawirus. "Możemy budować szpitale w każdej chwili"

- To kalka naszych postulatów. 90 proc. tego, czego oczekujemy, zostało wymienione podczas konferencji przez premiera. Wciąż jednak brakuje nam szczegółów – mówi money.pl Tomasz Napiórkowski z Polskiej Federacji Fitness.

Branża wspólnie z przedstawicielami firm eventowych, gastronomicznych i hotelarskich rozmawiała w piątek rano z rządem, który reprezentowali wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk oraz wiceprezes PFR Bartosz Marczuk. Nie było – mimo zapowiedzi – wicepremiera Jarosława Gowina i przedstawicieli resortu finansów

- Usłyszeliśmy rano, że rząd planuje wprowadzić pewne narzędzia, ale nie do końca wiemy, co się za tym kryje. Dopingujemy rząd, aby uzupełnił ten deficyt informacyjny – komentuje Bartosz Bieszyński z Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń.

Czego chcą branże? Przede wszystkim dat – informacji, kiedy mogą zacząć składać wnioski w sprawie postojowego i zwolnienia ze składek ZUS oraz kiedy otrzymają subwencje na utrzymanie płynności. Problem w tym, że ustalenie tych terminów dziś jest niemożliwe z jednego prostego powodu: przepisów unijnych.

Na wymienione przez premiera formy pomocy przedsiębiorcy będą musieli poczekać. Wymagają one bowiem zgody Komisji Europejskiej. Akceptację urzędników musi uzyskać np. pomysł dofinansowania kosztów stałych dla branż najbardziej dotkniętych obostrzeniami, umorzenia części subwencji oraz pomysł przedłużenia tarczy finansowej dla dużych firm.

Jak pisaliśmy w money.pl, odpowiednie dokumenty powinny powędrować do Komisji Europejskiej do połowy miesiąca. Wtedy zgoda na nowe formy pomocy mogłaby się pojawić w pierwszych tygodniach grudnia.

Szacuje się, że branże eventowa, gastronomiczna, fitness i hotelarska zatrudniają 3 mln osób. Według przedstawicieli firm, które działają w tych sektorach, spadki obrotów z ostatnich ośmiu miesięcy, czyli od wybuchu pandemii, wynoszą od 60 do 80 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(69)
Eye
4 lata temu
A na jaki % te wszystkie pożyczki, pomoce, tarcze.....????? ;) O tym nic nie mówią, piszą!!!! ;)
Ryszard
4 lata temu
Każdy ma teraz gorzej a poziom dofinansowania dla niektórych jest rażąco wysoki np. 20 zł za chryzantemy w doniczce to tyle co w sklepie, poza tym producenci i tak zwykle nie wszystko sprzedali i mieli koszty sprzedaży, teraz bez kosztów dystrybucji gwarancja sprzedaży 100% bp rząd wszystko kupi, tak być nie powinno bo teraz większość ludzi ma straty.
Wkurzony
4 lata temu
Wszystko dla przedsiębiorców rodzin z dziećmi a co z osobami samotnymi które strciłęy pracę gdzie pomoc dla niech !!!!!!!!!!11111
Misiek..........
4 lata temu
A co z pomocą dla osób bez pracy od listopada jestem nic mi nie pomaga państwo za 3 miesiące dostanę zasiłek i tylko na 3 miesiące 800 zł a z czego mam żyć do zasiłku i po zasiłku nie jestem patologią nie piję nie palę nie mam dzieci mam za to zniszczony kręgosłup bóle głowy i problemy ze wzrokiem od pracy gdzie przez lata sobie zdrowie niszczyłem a jestem przed 40 dopiero ...
ja
4 lata temu
Czasy są ciężkie. Kiedy najlepiej przygotowywać się na kryzysy, tj. złe czasy? Wtedy, gdy czasy są dobre. Ale większość w dobrych czasach o tym nie myśli. Ci, których kilka lat temu ksiażka pt. Emery tura nie jest Ci potzrebna zmotywowała do działania, skorzystali ze wskazówek, dzisiaj jest w znacznie lepszej sytuacji finansowej.
...
Następna strona