Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Budżet UE. Te kraje nie chcą dawać więcej

Mieszkańcy Danii, Szwecji i Holandii są przeciwnikami zwiększania budżetu Unii Europejskiej - wynika z najnowszego sondażu na zlecenie Parlamentu Europejskiego. Niechętni temu są również Finowie i Węgrzy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Nie wszyscy chcą zwiększenia budżetu UE. A już w najbliższy piątek i sobotę ma się odbyć szczyt Unii w tej sprawie

Wyniki badania przytacza Polska Agencja Prasowa. Respondenci byli w nim pytani, czy kraje UE powinny dostać więcej pieniędzy ze wspólnoty, by zminimalizować skutki kryzysu, wywołanego pandemią koronawirusa.

W zdecydowanej większości krajów mieszkańcy popierają takie stanowisko. Najmocniej w Grecji i na Cyprze, gdzie z takim stwierdzeniem zgodziło się odpowiednio 79 i 71 proc. obywateli. Ponad 70 proc. poparło ten pomysł również w Portugalii i Hiszpanii.

Jest w tym gronie miejsce również dla Polski, gdzie dosypywania pieniędzy do wspólnej kasy oczekuje 55 proc. obywateli.

Obejrzyj: Budżet UE a praworządność. Miller: zobowiązaliśmy się przestrzegać zasad

Na drugim biegunie są Duńczycy, którzy nie są zbyt chętni do dzielenia się z pozostałymi krajami UE. Tam zwiększenie budżetu popiera zaledwie 28 proc. respondentów. Niewiele lepiej jest w Szwecji, Holandii i Finlandii (wszędzie poniżej 40 proc.). Co ciekawe, również Węgrzy nie są zwolennikami zwiększania budżetu.

Po co zwiększać budżet? Przede wszystkim, żeby wydawać pieniądze na ochronie zdrowia. Tak twierdzą mieszkańcy w 17 krajach członkowskich. Poza tym środki powinny trafiać na odbudowę gospodarczą, stymulację na rynku pracy oraz ochronę klimatu.

Badanie ma znaczenie w kontekście najbliższego szczytu Unii Europejskiej, który zaplanowany jest na piątek i sobotę. Wtedy przywódcy 27 państw będą dyskutować nad wieloletnimi ramami finansowymi UE.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-07-2020

Prezes JarozbawMieszkam w Szwecji i tu płacę podatki. Nie mam zamiaru dokładać się do pisowskiego socjalu. Niech każdy zarabia na siebie.

15-07-2020

Bankster do robotyHe he , praworzadnosc nie ----------- ale bankomat unijny ok.

14-07-2020

lolNiech zobaczą jak wyszła na planie Marshalla Europa. Tam gdzie włożono kasę to szybko odbudowano się i dziś jest tam bogactwo. Tam gdzie nie dotowano … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (81)