Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Budżet UE. Te kraje nie chcą dawać więcej

81
Podziel się

Mieszkańcy Danii, Szwecji i Holandii są przeciwnikami zwiększania budżetu Unii Europejskiej - wynika z najnowszego sondażu na zlecenie Parlamentu Europejskiego. Niechętni temu są również Finowie i Węgrzy.

Nie wszyscy chcą zwiększenia budżetu UE. A już w najbliższy piątek i sobotę ma się odbyć szczyt Unii w tej sprawie
Nie wszyscy chcą zwiększenia budżetu UE. A już w najbliższy piątek i sobotę ma się odbyć szczyt Unii w tej sprawie (East News)
bDXNqyER

Wyniki badania przytacza Polska Agencja Prasowa. Respondenci byli w nim pytani, czy kraje UE powinny dostać więcej pieniędzy ze wspólnoty, by zminimalizować skutki kryzysu, wywołanego pandemią koronawirusa.

W zdecydowanej większości krajów mieszkańcy popierają takie stanowisko. Najmocniej w Grecji i na Cyprze, gdzie z takim stwierdzeniem zgodziło się odpowiednio 79 i 71 proc. obywateli. Ponad 70 proc. poparło ten pomysł również w Portugalii i Hiszpanii.

Jest w tym gronie miejsce również dla Polski, gdzie dosypywania pieniędzy do wspólnej kasy oczekuje 55 proc. obywateli.

bDXNqyET
Zobacz także: Obejrzyj: Budżet UE a praworządność. Miller: zobowiązaliśmy się przestrzegać zasad

Na drugim biegunie są Duńczycy, którzy nie są zbyt chętni do dzielenia się z pozostałymi krajami UE. Tam zwiększenie budżetu popiera zaledwie 28 proc. respondentów. Niewiele lepiej jest w Szwecji, Holandii i Finlandii (wszędzie poniżej 40 proc.). Co ciekawe, również Węgrzy nie są zwolennikami zwiększania budżetu.

Po co zwiększać budżet? Przede wszystkim, żeby wydawać pieniądze na ochronie zdrowia. Tak twierdzą mieszkańcy w 17 krajach członkowskich. Poza tym środki powinny trafiać na odbudowę gospodarczą, stymulację na rynku pracy oraz ochronę klimatu.

bDXNqyEZ

Badanie ma znaczenie w kontekście najbliższego szczytu Unii Europejskiej, który zaplanowany jest na piątek i sobotę. Wtedy przywódcy 27 państw będą dyskutować nad wieloletnimi ramami finansowymi UE.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDXNqyFu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(81)
Koniecznie
10 miesięcy temu
W Polsce opodatkować Amazon, Google i innych gigantów amerykańskich. Czy to są firmy specjalnej troski żeby traktować je ulgowo...
POLAK
10 miesięcy temu
PIS i ZP nie będzie Rządziła wiecznie bo przyjdą kolejne Wybory za 4 czy 8 lat i taka Nowa KO z jakaś inną Nową i koalicjantami Wygra Wybory i odkręci wszystko o 180 stopni. Pewnie też w tematach poruszanych przez lewicowych KE podobnych do p. Aguilara . Pewnie czeka Nas w Polsce taka Ewolucja w pewnych ,,ciężkich,, tematach. Chyba ,że UE się wcześniej ... rozpadnie.
Uwaga
10 miesięcy temu
ue to IV Rzesza !
bDXNqyFv
Najwiekszy so...
10 miesięcy temu
Słyszałem , że najwiekszy w Europie - socjal to jest w Szwecji. a prezes Jarozbaw coś nie kuma albo został zneutralizowany
WW
10 miesięcy temu
Jak zwykle najbardziej w komentarzach japę drą ci co siedzą latami na zachodnim socjalu.
...
Następna strona