W nadchodzącym tygodniu, między 19 a 23 maja, ceny paliw na stacjach mogą się ustabilizować, choć analitycy Refleksu nie wykluczają pierwszych podwyżek. Przewidują, że za benzynę Pb95 kierowcy zapłacą średnio od 5,73 do 5,77 zł/l, a za olej napędowy od 5,73 do 5,78 zł/l.
Analitycy Refleksu wskazują, że zmiany na hurtowym rynku paliw mogą oznaczać koniec obniżek cen na stacjach. Kontynuacja spadków byłaby możliwa tylko w przypadku powrotu spadków na rynku hurtowym już na początku przyszłego tygodnia.
"Na razie nie ma ryzyka, że ceny paliw gwałtownie wzrosną w nadchodzącym tygodniu" - ocenili z kolei analitycy e-petrol.pl.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Szacowane przez nich przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw w nadchodzącym tygodniu będą kształtowały się następująco: 5,70-5,81 zł/l dla benzyny E10 (benzyna 95), dla diesla 5,74-5,86 zł/l, a dla autogazu 2,88-2,94 zł/l.
Obecnie średnie ceny detaliczne, jak podaje BM Reflex, wynoszą dla benzyny Pb95 5,75 zł/l, Pb98 6,52 zł/l, oleju napędowego 5,77 zł/l i autogazu 2,94 zł/l.
Wpływ geopolityki
Wzrost cen ropy naftowej, spowodowany porozumieniem USA i Chin w sprawie stawek celnych, przyczynił się do podwyżek hurtowych cen paliw w kraju. Ceny kontraktów na ropę Brent po chwilowym wzroście do 67 dol. za baryłkę wróciły do ok. 64 dol. za baryłkę. W skali tygodnia ropa Brent podrożała o 0,50 dol. za baryłkę.
Prezydent USA potwierdził w międzyczasie, że Stany Zjednoczone oraz Iran są bliskie podpisania porozumienia nuklearnego, co zmniejsza ryzyko spadku lokalnej produkcji ropy.
Ropa za 50 dolarów? Kreml szykuje budżet
Obecnie irańska produkcja wynosi ok. 3,2 mln baryłek dziennie, a eksport 1,7 mln baryłek dziennie. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) prognozuje wzrost światowej konsumpcji ropy o 0,74 mln baryłek dziennie w tym roku i o 0,76 mln w przyszłym.
IEA przewiduje też, że światowa podaż ropy wzrośnie o 1,6 mln baryłek dziennie w tym roku, a w przyszłym o 0,82 mln baryłek dziennie. Największa nadwyżka podaży oczekiwana jest w czwartym kwartale tego roku oraz w pierwszym kwartale 2026 r. OPEC z kolei zakłada wzrost popytu o 1,3 mln baryłek dziennie w tym i przyszłym roku.