Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|
aktualizacja

Ceny prądu w górę, rekompensaty dopiero za rok. Policzyliśmy, ile dostaną Polacy

195
Podziel się

100 Plus - tak mógłby nazywać się najnowszy pomysł Prawa i Sprawiedliwości. Pod koniec 2020 roku do wszystkich Polaków powędrują rekompensaty za podwyższone ceny prądu. Minister Jacek Sasin zdradził plan rządu na rosnące rachunki.

Jacek Sasin obiecuje rekompensaty za prąd - szczegóły jednak wciąż nieznane
Jacek Sasin obiecuje rekompensaty za prąd - szczegóły jednak wciąż nieznane (East News)
bEhuZsWJ

Prąd w 2020 roku będzie droższy. To już pewne. Zapłacą więcej i przedsiębiorstwa, i gospodarstwa domowe. "Zwykli Kowalscy" dołożą od 10 do 12 proc. więcej niż dotychczas w każdym rachunku. To i tak dobra informacja. Firmy energetyczne wnioskowały o blisko trzykrotnie wyższe zmiany.

Jak wynika z szacunków Urzędu Regulacji Energetyki, gospodarstwa domowe w 2020 roku zapłacą średnio o 9 zł więcej co miesiąc. O tyle większy rachunek dostanie 3-osobowa rodzina.

bEhuZsWL

Rozwiązanie problemu? Zdaniem rządu są to rekompensaty. Przyznawane pod koniec roku i wprost do kieszeni płacących więcej za prąd. Mechanizm jest już wymyślony, choć wciąż mało konkretny.

Zobacz także: Zobacz także: Ceny prądu, uderzy w nas podwyżka. Pytanie: o ile?

- Model jest gotowy. Pod koniec roku, gdy będzie można policzyć, ile więcej dane gospodarstwo domowe zapłaciło za prąd, będą wypłacane rekompensaty - tłumaczy Jacek Sasin, wicepremier i szef Ministerstwa Aktywów Państwowych. Jak wynika z szacunków money.pl, w takim układzie jedno gospodarstwo będzie mogło liczyć na około 108 zł zwrotu.

bEhuZsWR

To oznacza, że budżet będzie musiał wyciągnąć ponad miliard złotych.

W Polsce energia elektryczna sprzedawana jest do ponad 15 milionów gospodarstw domowych. Czterej sprzedawcy z urzędu, którym taryfy zatwierdza Prezes URE – tj. Enea, Energa Obrót, PGE Obrót i Tauron Sprzedaż - dostarczają prąd do ponad 13 milionów gospodarstw domowych.

Śmiało można powiedzieć, że PiS zaoferuje Polakom świąteczno-noworoczny prezent. Pod koniec roku na konto powędrują dodatkowe pieniądze. To w zasadzie rekompensata za jeden rachunek energetyczny.

bEhuZsWS

- Model rekompensat wykorzystany w zeszłym roku nie może być zastosowany ponownie - podkreśla Jacek Sasin. To znaczy, że ani firmy, ani koncerny energetyczne nie mogą na nic liczyć. To byłaby niedozwolona pomoc publiczna.

Mechanizm wciąż się tworzy

Szczegóły pomysłu? Wciąż nieznane. - Operacja jest duża, wciąż pracujemy nad odpowiednimi rozwiązaniami - podkreślał wielokrotnie Jacek Sasin w rozmowie z Konradem Piaseckim w TVN24. - Rekompensaty będą pod koniec roku, więc czasu na dopracowanie jest dużo - zaznaczał.

Jak wskazują eksperci, rekompensaty nie rozwiązują podstawowego problemu rosnących cen prądu. W żaden sposób nie powstrzymają kolejnych podwyżek. Jednocześnie mogą być rozwiązaniem kosztownym.

bEhuZsWT

- Widzę dwa problemy tego rozwiązania. Po pierwsze, Polakom w jakiś sposób trzeba te pieniądze wręczyć. Rodzi się pytanie jak? Będą musieli składać wnioski i pokazywać, ile zapłacili za prąd w danym roku czy wypłacimy z góry taką samą kwotę? Po drugie, takie rozwiązanie rodzi masę problemów, masę biurokracji i jeszcze więcej niepotrzebnych kosztów - mówi money.pl dr Aleksander Łaszek, ekspert Forum Obywatelskiego Rozwoju.

- Rekompensaty za cały rok są atrakcyjnie politycznie, ale zupełnie nierozsądne w długim terminie. Ceny prądu od tego się nie zmienią. To może zmienić tylko prawdziwa polityka energetyczna, a tej niestety nie ma - dodaje dr Łaszek.

"To nic nie da"

- W pierwszym roku Polacy w jakiś sposób dostaną od państwa po 100 złotych. W kolejnym roku po 150 zł, a później jeszcze więcej? Rozdawanie pieniędzy nie jest żadnym rozwiązaniem problemu rosnących cen energii. Już dziś płacimy więcej niż Niemcy, Czesi, Słowacy. Nawet prąd sprowadzany z zagranicy jest tańszy niż prąd z Polski. To jest realny problem, którym trzeba się zająć - mówi Janusz Steinhoff, były minister gospodarki i wicepremier w rządzie Jerzego Buzka.

bEhuZsWU

- W najlepszym wypadku takie rozwiązanie będzie warte ponad miliard złotych. To są pieniądze, które powinny trafić do polskiej energetyki. To są pieniądze, które powinny wspierać rozwój odnawialnych źródeł energii. To są pieniądze, które powinny pomagać modernizować polską energetykę. Niestety, dopóki naszym głównym źródłem energii jest węgiel, to nie jesteśmy w stanie go produkować tanio - dodaje. Jak tłumaczy, wynika to w licznych czynników: polityki Unii Europejskiej oraz wydajności tej branży.

Janusz Steinhoff zaznacza, że w budżecie kraju nie ma ani słowa o takich rozwiązaniach i o pieniądzach, które miałyby być na nie zarezerwowane. Dr Aleksander Łaszek jest przekonany, że rząd odkłada problem na przyszłość. - Już dziś można mówić o rekompensatach, a wprowadzać je pod koniec roku, gdy będzie wiadomo, czy budżet stać na cokolwiek - dodaje.

bEhuZsXm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(195)
frydlant
rok temu
Ale boli, ale boli i stąd to wycie, wściekły hejt, kłamstwa, fekji i bluzgi bez sensu
baryłka
rok temu
Sam prąd może sobie iść w górę, albo dół, to dla naszych kieszeni prawie nic nie znaczące zmiany, diabeł tkwi w reszcie, na której elektrownie dowolnie sobie nabijają kabzę, chodzi o wymyślone różne, taryfy, abonamenty, stałe, zmienne, nocne,dzienne, przesyłowe, za które mimo ,że płacisz gigantyczne pieniądze, a które nie podlegają żadnym regulacjom, a szczytem bezczelności i bandyckiego rozboju, jest płacenie tej taksy, bez względu, czy pobierasz prąd, czy nie , musisz płacić. Itu jest sedno, a nie mamienie ludzi twarzą "dobroczyńcy", że obniżyliśmy prąd za kWh.Buaha,ha,ha.. A dlaczego nie może być jak kiedyś, a obecnie jest z gazem : Płacę tylko za to co wypaliłem. ? Dlaczego raptem nie ? Bo na tym złodziejskim sytemie, elektrownie kroją nas aż miło.A co na to URE i UOKiK ?
wyborca
rok temu
naród " GŁUPI" został nabrany!!! sekta nabiła 34 000 000 ludków w BUTELKĘ
bEhuZsXn
,,
rok temu
Skoro prąd sprowadzany z zagranicy jest tańszy, to chyba rozwiązanie problemu nasuwa się samo?
fdaasf
rok temu
Przeraża mnie w Polszy jedno. Wiara w Pis. Jest jak wiara w PRL, która trwała 50 lat i doprowadziła Polskę na skraj nędzy.
...
Następna strona