Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Chiński eksport spadł mniej niż oczekiwano. Ale najgorsze może dopiero nadejść

Podziel się

Opublikowane we wtorek dane na temat chińskiego handlu zagranicznego w marcu okazały się lepsze od oczekiwań ekonomistów. Chińska gospodarka budzi się do życia, choć zdaniem niektórych ekspertów najgorsze może dopiero nadejść.

Chiński eksport spadł mniej niż oczekiwano. Ale najgorsze może dopiero nadejść
(PAP, Roman Pilipey)
bErBeBvV

W marcu eksport Chin (wyrażony w dolarach amerykańskich) spadł o 6,6 proc. w porównaniu z marcem poprzedniego roku. Ekonomiści spodziewali się spadku aż o 14 proc.

Również spadek importu okazał się znacznie mniejszy od oczekiwań. Zakładano, że w marcu import Państwa Środka zmniejszy się aż o 9,5 proc., tymczasem z danych opublikowanych we wtorek wynika, że było to 0,9 proc.

Wartość chińskiego handlu międzynarodowego była zatem w marcu lepsza od oczekiwań, co powinno wprawić dziś globalnych inwestorów w dobry nastrój.

bErBeBvX
Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Różnica między eksportem a importem w marcu wyniosła 19,9 mld dolarów, co oznacza, że Chiny odnotowały nadwyżkę w handlu zagranicznym towarami i usługami. W marcu poprzedniego roku nadwyżka ta wyniosła 31,5 mld dolarów.

Na przełomie lutego i marca, kiedy to liczba infekcji COVID-19 w Europie i Stanach Zjednoczonych gwałtownie wzrosła, w Chinach blokady i zakazy podróżowania w całym kraju były stopniowo znoszone. Jednak najgorszy okres dla chińskiego eksportu może dopiero nadejść.

bErBeBwd

Tak twierdzi cytowany przez Financial Times ekonomista Capital Economics Julian Evans-Pritchard. Jego zdaniem, mimo łagodzenia zakazów w chińskich fabrykach, eksport ucierpi z powodu spadku popytu zagranicznego na skutek pandemii COVID-19.

Według danych za 2018 rok, Polska eksportowała do Chin towary o wartości 9,03 mln zł. Z kolei wartość importu z Państwa Środka wyniosła 111,55 mln zł. Oznacza to, że saldo wymiany towarowej Polski z Chinami było ujemne i wyniosło -102,53 mln zł.

W ostatnim czasie wiele państw stara się sprowadzić z Chin sprzęt ochrony medycznej. We wtorek największy transportowy na świecie, Antonow An-225 Mrija, wylądował na lotnisku Okęcie w Warszawie W środku znajduje się sprzęt dla polskiej służby zdrowia potrzebny do walki z pandemią koronawirusa, który państwowy koncern KGHM we współpracy z rządem sprowadza z Chin.

bErBeBwe

W piątek poznamy dane z chińskiej gospodarki dotyczące PKB w I kwartale. - PKB Chin za I kwartał 2020 publikowane w piątek będzie wskazówką, jak epidemia zdewastowała gospodarczo swoje pierwotne ognisko – oceniają ekonomiści PKO BP.

Oczekiwany jest spadek PKB o 6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej. W poprzednim kwartale PKB Państwa Środka wzrósł o 6 proc.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bErBeBwf

Zdaniem ekonomistów PKO BP, dane sugerują, że obecnie chińska gospodarka budzi się do życia, ale aktywność wciąż pozostaje niższa niż pod koniec ubiegłego roku.

bErBeBwy
Źródło:
ISBnews