Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|

Co czwarty młody Włoch to "ninis". Nie uczy się i nie pracuje. Jak jest w Polsce?

135
Podziel się:

Włochy i Hiszpania są w czołówce krajów, w których młodzi ludzie nie mają co robić. Nie uczą się, nie pracują. Niewiele lepiej jest w Izraelu i Grecji. Przyszłość "ninis" jest niejasna.

Co czwarty młody Włoch to "ninis". Nie uczy się i nie pracuje. Jak jest w Polsce?
Jedna czwarta młodych Włochów nie uczy się i nie pracuje (Unsplash.com, Cassia Tofano)

Blisko 22 proc. młodych ludzi w Hiszpanii w wieku od 18 do 24 lat ani nie pracuje, ani się uczy czy szuka pracy - wynika z raportu "Education at Glance 2021" opracowanego przez OECD. Hiszpania jest czołówce krajów, jeśli chodzi o pokolenie "ani - ani", po hiszpańsku: "ninis".

Młodych Hiszpanów wyprzedzają tylko Włosi, ze wskaźnikiem 25,5 proc. Średnia w krajach OECD wynosi nieco ponad 16 proc., a w UE 14,1 proc.

Zgodnie z raportem, mimo pogorszenia się sytuacji gospodarczej wywołanej przez epidemię koronawirusa w 2020 r., w większości krajów odsetek młodzieży nie uczącej się, ani nie pracującej nie uległ znaczącej zmianie w porównaniu z rokiem ubiegłym. Tylko niektóre kraje, jak Kanada, Stany Zjednoczone czy Kolumbia odnotowały 4-proc. wzrost liczby "ninis" podczas pandemii.

Zobacz także: Najwyższa inflacja od 20 lat. Niepokoi wzrost ceny żywności. „Jeśli to się nie zatrzyma, to może być kiepsko”

Podobne do Hiszpanii wysokie wskaźniki udziału "ninis" wśród młodych odnotowano w Izraelu (21,7 proc.), Grecji (20,7 proc.), Meksyku (23,3 proc.) i Kostaryce (20,7 proc.). Na przeciwległym biegunie znajdują się Niemcy z odsetkiem 9,4 proc., Szwajcaria (8,7 proc.) i Holandia (7,6 proc.).

- Trzeba podkreślać, jak ważne jest, by młodzi ludzie nie porzucali nauki - powiedziała Gara Rojas Gonzalez, dyrektor projektu w dyrekcji ds. edukacji OECD.

- Z powodu pandemii mogą oni napotkać dodatkowe bariery przy wchodzeniu na rynek pracy. A zdobycie lepszego wykształcenia zwiększa szansę na pracę i wiąże się z wyższymi zarobkami, zwłaszcza w czasie kryzysu gospodarczego i zdrowotnego - dodała.

OECD ostrzegła także w raporcie przed starzeniem się kadry nauczycielskiej, która nie jest w wystarczającym stopniu zasilana przez młodych pracowników.

W Polsce odsetek "ninis" wynosi 12,6 proc. – jest więc niższy, niż europejska średnia. Mamy też stosunkowo niskie bezrobocie, ale wiele zależy od regionu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(135)
kp_
rok temu
ile miliononów Polaków wyemigrowało? kp
Patologiczne ...
3 lata temu
Czytałem ostatnio artykuł z USA o różnicach w zarobkach. W latach 60tych kierownik firmy tzw CEO średnio zarabiał 15 krotność zarobków najniżej uposażonego pracownika firmy obecnie zarabia 375 razy więcej !!!! I tu jest problem.
Hmm
3 lata temu
Jakie zarobki taka chęć do pracy. No i obowiązki w pracy które z wynagrodzeniem ciężko pogodzić. Kiedyś na urlopie w Kołobrzegu spotkałem w Kauflandzie staruszke która płakała i modliła się o koniec sezonu urlopowego . Kupowała dwie bułki keizerki mleko i mąke. Mówiła że już nie daje rady bo wszystko jest 2 razy droższe. Wtedy zrozumiałem że ludzie w miastach turystycznych nie mają łatwego życia. Nawet gdy pracują i zarabiają tyle co inni muszą niestety wydawać więcej albo jeżdzić kilkadziesiąt kilometrów do sklepu w którym ceny są w miare normalne. Ja byłem na urlopie 2 tygodnie oni tam mieszkają.
Podatnik
3 lata temu
U nas po Nowym Ładzie zwiększy się bardzo liczba ninis !
babazdziadem
3 lata temu
powiem tak...mój ojciec jak z bracmi kończyliśmy średnia szkołe zadawał jedno pytanie i mówił jedno zdanie....pytał czy idziemy na studia....jak powiedzielismy NIE to wypowiadał takie zdanie " do końca wakacji masz wolne od wrzesnia idziesz do pracy i dokładasz sie do życia"...tyle było w temacie i nie było dyskusji....NIE ROZUMIEM PO CO TAKI TEMAT......TO PROBLEM NIEODPOWIEDZIALNYCH RODZICÓW, ŻE CHODUJA SOBIE TAKIE ENDOMETRIUM
...
Następna strona