Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
WZI
|

Czeskie "strefy wolne od dodatków" niezgodne z konstytucją

3
Podziel się:

Czeski sąd konstytucyjny uchylił we wtorek kontrowersyjną część ustawy o pomocy dla osób ubogich, która zezwalała na tworzenie tzw. stref bez dodatków socjalnych.

Czeskie "strefy wolne od dodatków" niezgodne z konstytucją
W Czechach nie będzie "stref wolnych od zasiłków". (East News, Lukasz Solski)
bEKEIxmJ

Około stu czeskich miast wprowadziło strefy wolne od dodatków mieszkaniowych, co miało być sposobem na walkę z napływem ludzi żyjących z zasiłków socjalnych.

Mieszkają oni często w wynajmowanych mieszkaniach, w których czynsz jest nieadekwatny do warunków lokalowych, a pieniądze z urzędowych dopłat trafiają do właścicieli mieszkań lub hosteli.

Taka praktyka była krytykowana przez organizacje pozarządowe, które twierdziły, że nie przynosi ona rozwiązania problemu.

bEKEIxmL
Zobacz także: Babcia+. Rodzic zyska, dziadkowie stracą? Ekspert ocenia rządowy pomysł

Strefy wolne od dodatków socjalnych w ustawie nazywane są "obszarami o zwiększonej częstości występowania zjawisk społecznie niepożądanych".

Na podstawie tego przepisu samorządy mogły występować do właściwego urzędu gminy z wnioskiem o ustanowienie takich stref, które najczęściej powstawały w skupiskach zamieszkanych przez Romów.

bEKEIxmR

Sędziowie podzielili pogląd 17 skarżących ustawę senatorów, którzy ogłosili, że jest ona atakiem na godność człowieka, narusza zasadę równości, wolności przemieszczania się i pobytu, ingeruje w swobodę przedsiębiorczości i nie spełnia deklarowanego celu.

Ponadto, prawo to pozwalało na odmawianie zasiłku mieszkaniowego osobom, które w innej miejscowości spełniały warunki do jego otrzymania i potrzebowały pomocy. Według sędziego sprawozdawcy Jirzego Zemanka decyzja sądu konstytucyjnego nie oznacza, że zaległe zasiłki będą wypłacane.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKEIxnm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
jajco
2 miesiące temu
Godnosc czlowieka naruszaja wszelkie jalmuzny !!! Polski rzadpisowski jest najwiekszym specjalistom w upodlaniu wlasnego narodu !! Niskie place i niskie emerytury a my bedziemy wam dawac jalmuzne !! alno damy albo nie damy !! pokornir wyciagajcie rece !!!
Thors Hammer
2 miesiące temu
Według senatorów ustawa stanowiła zamach na godność człowieka, naruszała zasadę równości, naruszała swobodę przemieszczania się i pobytu, ingerowała w swobodę przedsiębiorczości i nie spełniała deklarowanego celu. Zasadniczo odmówił dodatku mieszkaniowego niektórym osobom, które w przeciwnym razie spełniały warunki i potrzebowały pomocy, np. samotnym matkom. Prawo zabrania także tworzenia gett. Najważniejszą wiadomością jest to, że wciąż są stany, w których Trybunał Konstytucyjny może unieważnić niekonstytucyjne zarządzenie samorządu lub rządu państwa.
Pepe
2 miesiące temu
O, czyli nie tylko u nas jest sprytna populacja żyjąca zawodowo na koszt innych z tzw. należy się. Tylko sąsiedzi Czesi mądrze próbują to ukrócić, a nasi politycy próbują to rozbujać pod sufit.
bEKEIxnn