Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Domy bez pozwolenia na budowę będą dostępne dla wszystkich. Jest zapowiedź

17
Podziel się:

Szykują się duże zmiany w prawie budowlanym, a zapowiedział je Waldemar Buda. - Rząd chce od 2023 roku zrezygnować z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego na własne cele mieszkaniowe, bez ograniczeń powierzchni, do dwóch kondygnacji - ogłosił w trakcie konferencji prasowej minister rozwoju i technologii.

Domy bez pozwolenia na budowę będą dostępne dla wszystkich. Jest zapowiedź
Domy bez pozwolenia na budowę dla wszystkich. Rząd zapowiada gigantyczną zmianę (Pixabay, Paul Brennan)

Od stycznia 2022 r. Polacy mogą na własny użytek budować bez pozwolenia domy o powierzchni do 70 m kw. Wkrótce, zgodnie z zapowiedziami Waldemara Budy, zasady te mają zostać rozszerzone na wszystkie domy jednorodzinne "dla własnych celów mieszkaniowych".

Przy budownictwie jednorodzinnym dla domów, bez względu na powierzchnię, nie będziemy musieli uzyskiwać pozwolenia na budowę - powiedział minister. Zmiany mają wejść w życie już od 2023 r.

Będzie to polegało na tym, że będziemy robić zgłoszenia na podstawie projektu z obowiązkowym kierownikiem budowy i z bardzo uproszczoną procedurą odbioru, polegającą na tym, że wyłącznie kierownik budowy potwierdzi gotowość do zamieszkania - wyjaśnił przedstawiciel rządu.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Zobacz także: Elewacja z koszy gabionowych i parkiet na ścianie. Niezwykły dom w stylu nowoczesnej stodoły

Szef MRiT zapewnił, że nowe rozwiązania nie będą zawierały ograniczeń dla powierzchni zabudowy. Będzie jednak ograniczenie co do wysokości - budynki bez pozwolenia będą mogły mieć maksymalnie dwie kondygnacje. Z prezentacji resortu wynika też, że kierownik budowy będzie obligatoryjny dla budowy domu powyżej 70 m kw.

Proces deregulacji w budowlance postępuje

Od 3 stycznia tego roku bez pozwolenia można już w Polsce postawić dom o powierzchni do 70 m kw., co było jednym z elementów reformy Polskiego Ładu. Piotr Uściński, wiceminister rozwoju i technologii, tłumaczył na początku roku, że takie budynki można wznosić wszędzie, gdzie pozwalają na to przepisy.

Najlepiej robić to na działkach budowlanych, które w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego są przeznaczone na budownictwo jednorodzinne lub na terenach, gdzie jest możliwe uzyskanie warunków zabudowy.

Wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest konieczne, jeśli na danym terenie nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Po zmianach termin na wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla domu do 70 m kw. skrócono do 21 dni. Tymczasem przy standardowej budowie w teorii wynosi on 30 dni, lecz w praktyce wielokrotnie ten termin jest o wiele miesięcy przekraczany.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(17)
szacunku do r...
2 lata temu
Ubolewam, że w Polsce ostatnio taki chaos przestrzenny, brak gustu, fikcja przepisów m.in zagospodarowania przestrzennego, brak szacunku do starej architektury, bez której będzie kompletnie bezdusznie. Wszystkie regiony w Polsce są teraz prawie takie same (urawniłowka). Góry, piękny, wiejski i małomiasteczkowy wschód, Śląsk, Mazury czy nawet dotknięte w dużym procencie wojną Mazowsze, wszystko teraz takie same. Szare, nowe domy klocki z o zgrozo czarną, szarą blachą i to jeszcze błyszczącą i oślepiającą kierowców z daleka. Nie szanuje się tego co dziadkowie i rodzice zostawili. Często przez lokalnych mieszkańców niestety niszczone i dewastowane nie w stylu, tandetnymi materiałami (producenci sprowadzają takie szare szkaradztwa, brak teraz naturalnych wzorów). Nie ratuje się i nie remontuje zachowując styl zabytkowej zabudowy (pozytywne są nieliczne przykłady), zwłaszcza drewnianej czy ceglanej (kiedyś nawet ozdobnie kładziono cegłę w różnych układach). Resztki urokliwych miejsc zostały na Podlasiu, Mazurach, Warmii, ale i na Dolnym Śląsku, Lubelszczyźnie to tylko nieliczne miasteczka, gdzie powinno się konserwować to co zabytkowe zostało!!!!.
Alternatywy 4
2 lata temu
A może to będą wolnostojące wg znowelizowanej ustawy Architektury w Miechowie, cyt:" wolnostojący to taki który inwestor może obejsć dookoła ,a ewentualnie co najmniej 1 m od l innego " (a jeżeli inwestor grubszy to nawet więcej by mógł się swobodnie przecisnąć nie targając kufajki.
Zniecierpliw...
2 lata temu
Dom bez pozwolenia, ale już dach na parterowym budynku gospodarczym 60m kw obowiązkowe pozwolenie. To bardzo ciekawe że tego wymogu nikt nie potrafi zmienić. Już przed rokiem Premierzy obiecali 300m kw, a teraz ich podwładni mówią że chwyt polityczny.
Terra
2 lata temu
Zasadniczym problemem nie jest pozwolenie na budowę, problemem są nieżyciowe przepisy o zagospodarowaniu przestrzennym. Jeśli gmina nie jest właścicielem gruntu, to nie powinna mieć prawa do ograniczania prawa własności właścicielowi. Klasycznym przykładem jest ustanawianie w planach ,terenów otwartych na gruntach nie należących do gmin miejskich. Jeśli gmina chce to robić albo widzi taką potrzebę, to powinna wykupić teren albo negocjować stosowne rekompensaty dla właściciela...
Klocki
2 lata temu
Już mamy kompletny chaos krajobrazowy, ale to co nasz czeka to będzie dopiero ba-y-zelllll!!!!