Trwa ładowanie...
bEJbeMaJ
Notowania
Przejdź na

Drożyzna przez 500+? Ekonomista: Nie do końca. Winny jest rynek pracy

Kilka lat programów socjalnych rządu PiS nakręciło inflację, a w konsekwencji drożyznę? - To jest nie do końca uprawnione stwierdzenie, jest to duże uproszczenie. Jeśli mielibyśmy wskazać na winowajcę wyższych cen, jest to rynek pracy, w dużej mierze to rynek pracownika, a koszt usług pracochłonnych systematycznie rośnie. To też efekt doganiania. Trudno sobie wyobrazić, że realnie doganiamy Europę, a to się dzieje, ale ta realna konwergencja wiąże się ze wzrostem nominalnym. Wzrost cen to naturalna konsekwencja - powiedział w programie "Money. To się liczy" dr Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista Banku Pekao S.A. - Inflacja jest wysoka, ma pewne koszty społeczne. Co więcej, patrząc na Unię Europejską to obraz jest niejednolity. Mamy północ, czyli Niemcy, gdzie inflacja też jest wyraźnie podwyższona. Społeczne postrzeganie tych procesów cenowych w Niemczech jest tak samo negatywne. Kraje, które lepiej sobie poradziły w pandemii, mają bardzo podobny problem -...

rozwiń
0
0
115
Podziel się
Komentarze (115)
zobacz więcej komentarzy (115)
bEJbeMaV
KOMENTARZE
(115)
Film
miesiąc temu
Nie było plusów nie było problemów
emeryt
2 miesiące temu
Panie ekonomie to nie żaden rynek, żadne rozdawnictwo !! To ja napędziłem - szczęśliwy znalazca 200zł !! :-))) Powinien się pan obrazić żę nie nazwano pana expertem ;-))))))
Archeo
2 miesiące temu
Demoralizacja programami socjalnymi niszczy rynek pracy a dodruk pieniądza na socjal napędza inflację, która obniża siłę nabywczą pensji tych, którym jeszcze chce się pracować a jak pisowscy wariaci wprowadzą tzw. dochód gwarantowany to pracujących palcami będą wytykać że niespełna rozumu, tyle że nie będzie komu towarów i usług wytworzyć.
bEJbeMbn
dsds
2 miesiące temu
Niech bogaci kapitaliści zaczną oszczędzanie od siebie
Lukas
2 miesiące temu
Winni są konkretni ludzie którzy przez głupie decyzje polityczne doprowadzili kraj do ruiny. U podstaw wszystkiego jest korupcja i brak moralności.
...
Następna strona