Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Epidemia koronawirusa. 500 mld euro na ratowanie unijnych gospodarek

17
Podziel się

Unijni ambasadorowie porozumieli się w sprawie planu ratunkowego dla europejskich gospodarek. Wspólnota wpompuje 500 ml euro na usuwanie skutków kryzysu wywołanego pandemią.

Pomoc tak, ale w formie dodatkowego zadłużania się w postaci euroobligacji
Pomoc tak, ale w formie dodatkowego zadłużania się w postaci euroobligacji (East News, THIERRY MONASSE/REPORTER)
bEqBAscB

Pakiet pomocowy będzie składał się z trzech elementów. Pierwszy to warta 100 mld euro inicjatywa SURE, która ma wspierać utrzymywanie miejsc pracy, drugi to fundusz gwarancyjny Europejskiego Banku Inwestycyjnego o wartości 200 mld euro. Do tych rozwiązań dostęp będą miały wszystkie państwa unijne.

Ostatnim elementem ma być specjalne narzędzie kryzysowe dla krajów strefy euro (wartość to 2 proc. PKB krajów posługujących się wspólną walutą). Głównym wymogiem do korzystania z pakietu pomocowego jest zobowiązanie do walki ze skutkami pandemii koronawirusa.

Jedno jest pewne - działania te nie zostaną sfinansowanie przy pomocy długu. Holendrzy - w opozycji do głośnych apeli reprezentacji Włoch - twardo przeciwstawili się pomysłowi emisji euroobligacji.

bEqBAscD

Pewne jest również to, że z uwagi na nadzwyczajne okoliczności, zmieni się wieloletni budżet Unii. Oznaczać to może mniej środków dla Polski. Wskazówki co do planu mają przekazać także szefowie rządów UE, którzy zbiorą się na wideokonferencji po świętach.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bEqBAscJ

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Pandemic Crisis Support) związane z pandemią o wartości 2 proc. PKB krajów eurolandu (ok. 240 mld euro) w ramach Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS).

bEqBAsde
kryzys
wiadomości
KOMENTARZE
(17)
Jagoda
rok temu
Tym razem autor nie odróżnia 500 mld euro od 500 mln („wpompuje 500 ml euro”) i nie mówi najwazniejszego; ile ma być przeznaczone na „specjalne narzędzie kryzysowe dla krajów strefy euro” z tych 500 mld (pewnie 200 mld???). Dobrze chociaż, że nie przeliczył EUR na PLN tak jak to wszyscy tu robią. Płakać się chce.
abc
rok temu
jacy ambasadorowie? deal zrobili ministrowie finansów na eurogrupie + (takze z udzialem PL) 9.04. To się Mario Ceneteno zdenerwuje jak to usłyszy.
gość.
rok temu
Nasz Rząd walczy z pandemią kosztem emerytów i najmniej zarabiających przy pomocy banku PKO.
bEqBAsdf
QBA
rok temu
Dlaczego PO i Kidawa nie grzmią że interwencja UE jest o wiele, wiele za późna?
LEON
rok temu
I nad czym tu autor pieje?! Widać jak najbogatsi dbają o swój interes. Gdyby zachodnie korporacje uczciwie płaciły podatki w Polsce nie potrzebowalibyśmy pomocy unii.