Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys
10.04.2020 07:05

Epidemia koronawirusa. 500 mld euro na ratowanie unijnych gospodarek

Unijni ambasadorowie porozumieli się w sprawie planu ratunkowego dla europejskich gospodarek. Wspólnota wpompuje 500 ml euro na usuwanie skutków kryzysu wywołanego pandemią.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Pomoc tak, ale w formie dodatkowego zadłużania się w postaci euroobligacji (Fot: THIERRY MONASSE/REPORTER)

Pakiet pomocowy będzie składał się z trzech elementów. Pierwszy to warta 100 mld euro inicjatywa SURE, która ma wspierać utrzymywanie miejsc pracy, drugi to fundusz gwarancyjny Europejskiego Banku Inwestycyjnego o wartości 200 mld euro. Do tych rozwiązań dostęp będą miały wszystkie państwa unijne.

Ostatnim elementem ma być specjalne narzędzie kryzysowe dla krajów strefy euro (wartość to 2 proc. PKB krajów posługujących się wspólną walutą). Głównym wymogiem do korzystania z pakietu pomocowego jest zobowiązanie do walki ze skutkami pandemii koronawirusa.

Jedno jest pewne - działania te nie zostaną sfinansowanie przy pomocy długu. Holendrzy - w opozycji do głośnych apeli reprezentacji Włoch - twardo przeciwstawili się pomysłowi emisji euroobligacji.

Pewne jest również to, że z uwagi na nadzwyczajne okoliczności, zmieni się wieloletni budżet Unii. Oznaczać to może mniej środków dla Polski. Wskazówki co do planu mają przekazać także szefowie rządów UE, którzy zbiorą się na wideokonferencji po świętach.

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Pandemic Crisis Support) związane z pandemią o wartości 2 proc. PKB krajów eurolandu (ok. 240 mld euro) w ramach Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS).

Tagi: kryzys, wiadomości, unia europejska, koronawirus, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-04-2020

LOLto do czego nam jeszcze ta unia POtrzebna ?

10-04-2020

ImasSpóźniona pomoc już miliony ludzi będzie bez pracy i wiele firm upadnie , zobaczymy komu pomoże ta UE bo to wcale nie tak dużo na tyle państw co ma … Czytaj całość

10-04-2020

AnDNo i gdzie teraz są przeciwnicy wejścia do strefy Euro? Właśnie w takich momentach wspólna waluta daje gwarancje bezpieczeństwa

Rozwiń komentarze (17)