Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Firma, którą współtworzy Polak, nagrodzona. "Wstrząśnie światem"

15
Podziel się:

Stacja CNBC podała wyniki nowego rankingu Disruptor 50. Na czele listy firm, mających wstrząsnąć światem, znalazło się laboratorium badawcze OpenAI, którego współtwórcą jest tegoroczny laureat Nagrody money.pl w kategorii Przedsiębiorca Roku - Wojciech Zaremba. A także technologii ChatGPT.

Firma, którą współtworzy Polak, nagrodzona. "Wstrząśnie światem"
Firma OpenAI zdobywa kolejne nagrody. Jej współzałożycielem jest Wojciech Zaremba (GETTY, SOPA Images)

Wojciech Zaremba, który jest współzałożycielem firmy OpenAI oraz współtwórcą technologii ChatGPT, może świętować kolejny sukces. Tuż przed tym, jak kapituła piątej edycji Nagrody money.pl okrzyknęła go Przedsiębiorcą Roku, pracę laboratorium badawczego doceniła też stacja CNBC.

Chodzi o prestiżowy ranking Disruptor 50, który wskazuje firmy, mające potencjał, by wstrząsnąć światem. Za taką uznano właśnie OpenAI. Zaremba założył spółkę w 2015 r. wspólnie m.in. z Samem Altmanem, Gregiem Brockmanem i Elonem Muskiem. Szef Tesli odszedł jednak trzy lata później.

CNBC argumentuje swój wybór tym, że wartość firmy jest obecnie szacowana na 30 miliardów dolarów. Przyczynił się do tego entuzjazm, z jakim przyjęto ChatGPT. Z programu skorzystało już ok. 200 milionów użytkowników - informuje stacja.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czy ChatGPT to sztuczna inteligencja czy model językowy?

Kim jest Wojciech Zaremba, współtwórca ChatGPT?

ChatGPT to bez wątpienia jedna z najważniejszych technologii ostatniej dekady. Mowa o sztucznej inteligencji, która rozpoznaje język i potrafi sama go generować, a także prowadzić konwersacje przypominające te z człowiekiem. To coś, co od kilkudziesięciu lat jedynie śniło się naukowcom czy futurologom.

Technologia może wpłynąć na wiele sfer życia, w tym na rynek pracy, gospodarkę czy kwestie społeczno-polityczne.

Wojciech Zaremba urodził się w Kluczborku w 1988 r. Kapituła Nagrody money.pl wyróżniła go za determinację i wizjonerstwo. Prace nad ChatGPT trwały od wielu lat, ale dopiero ostatnio technologia osiągnęła globalny sukces i zasięg. Polak jednocześnie jest naukowcem, publikuje m.in. prace dotyczące uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji. Wcześniej pracował m.in. w Nvidia, a także Google Brain i Facebooku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(15)
quest
rok temu
Potrafi być bardzo pomocny przy programowaniu.
bordo
rok temu
Bajeruję koleżanki wierszami pisanymi przez czatgpt, działa! :) Szkoda, że nie potrafi rymować...
grzes
rok temu
Korzystałem z pomocy gpt. Jeśli masz wiedzę ekspercką to zauważysz, że często bredzi :)
set
rok temu
AI potrzebuje właściwego operatora i tylko tyle. Dla mnie on już zaczyna być prawą ręką.
set
rok temu
Właśnie chatGPT powiedział mi co mam robić. ----- "Świetnie, dziękuję za podzielenie się swoimi zadaniami ze mną. --- Oto moja rekomendacja dotycząca priorytetów: 1) System logowania: To zadanie prawdopodobnie będzie miało długoterminową korzyść, ponieważ pomoże Ci śledzić ważne informacje i może wymagać znaczącego wysiłku wdrożeniowego. Dlatego polecam zrobić to zadanie swoim najwyższym priorytetem.2) Sklep internetowy: Utworzenie sklepu internetowego to również ważne zadanie, które może zająć trochę czasu i wysiłku, ale może przynieść Ci potencjalne dochody w długiej perspektywie czasowej. Dlatego proponuję, aby zrobić to zadanie jako drugi priorytet.3) Gra internetowa: Tworzenie gry internetowej może być ciekawym i kreatywnym projektem, ale może wymagać dużej ilości czasu i zasobów do ukończenia. Ponieważ nie jest to tak pilne jak poprzednie dwa zadania, proponuję zrobić to zadanie jako trzeci priorytet.4) Social media: Na koniec, utrzymywanie obecności w social media może być ważne dla celów marketingowych i zaangażowania, ale jest mniej pilne niż inne zadania i można to zrobić równolegle z innymi działaniami. Dlatego proponuję zrobić to zadanie jako czwarty priorytet. Pamiętaj, że to tylko rekomendacje i powinieneś stosować własną ocenę priorytetów swoich zadań na podstawie swoich konkretnych celów i okoliczności." --- każdy król miał doradcę, mam i ja.