Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Weronika Szkwarek
|

Firmy szykują zwolnienia. Niepokojące dane

241
Podziel się:

Coraz więcej firm rezygnuje ze szkoleń i nie zamierza tworzyć nowych miejsc pracy. Przy takim otoczeniu gospodarczym tracą nie tylko przedsiębiorcy, ale i pracownicy. Tym bardziej że co czwarty pracodawca planuje zwolnienia.

Firmy szykują zwolnienia. Niepokojące dane
Przed pracodawcami rok pełny wyzwań (Agencja Wyborcza.pl, Jakub Orzechowski)

Personnel Service przedstawił dzisiaj wyniki "Barometru Polskiego Rynku Pracy". Badanie zostało przeprowadzone na próbie 317 pracodawców i 1106 pracowników.

– Kilkunastoprocentowa inflacja, z jaką weszliśmy w ten rok, jest nie tylko wyzwaniem dla wszystkich Polaków, ale i obawą 28 proc. przedsiębiorców. Kolejne zmartwienia zarządzających biznesami w Polsce to wyższe koszty prowadzenia działalności (18 proc.) oraz spadająca liczba zamówień (9 proc.) – komentuje wyniki Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service i ekspert rynku pracy.

Jak podano w raporcie, dużym wyzwaniem dla jest też presja płacowa ze strony pracowników i zmiany prawno-podatkowe (po 6 proc.).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Program Money.pl 2.03 | Coś dziwnego dzieje się z polską gospodarką. Na co powinniśmy się przygotować

Mniej przestrzeni na inwestycje

Jak mówi Inglot, często barometrem stabilności rozwoju firmy są inwestycje. Jeżeli przychodzą gorsze czasy to przedsiębiorcy szukają oszczędności i w pierwszej kolejności rezygnują właśnie z inwestycji w środki trwałe, co potwierdzają wyniki badania.

– Jednak w związku z tym, że trudne otoczenie gospodarcze i niepewność są z nami już od kilku lat, lista wyrzeczeń firmowych wydłuża się, a coraz więcej pozycji niestety dotyczy pracowników. Przedsiębiorcy bowiem nie inwestują w nowe miejsca pracy (26 proc.) oraz szkolenia (25 proc.) – dodaje założyciel Personnel Service.

Przestrzeń na podwyżki

Złą wiadomością dla wielu jest fakt, że 28 proc. pracodawców zakłada redukcję zatrudnienia, co oznacza wzrost o 6 p.p. w porównaniu do poprzedniego kwartału, a biorąc pod uwagę ubiegły rok – wzrost o 4 p.p. Redukcje planują przede wszystkim firmy produkcyjne (33 proc.) i handlowe (32 proc.).

35 proc. zapytanych firm planuje jednak utrzymanie zatrudnienia – odsetek ten zmalał z 42 proc. w porównaniu do poprzedniego badania. Jak podają autorzy, utrzymanie pracowników to najbardziej pożądany scenariusz dla firm, ale w aktualnych warunkach gospodarczych wiąże się z koniecznością oferowania podwyżek.

– Mimo trudnej i nieprzewidywalnej sytuacji społeczno-gospodarczej przedsiębiorcy mają świadomość, że pracowników mogą zatrzymać w pierwszej kolejności ofertą podwyżki. Zapytani o to, jakiego będą one rzędu, zdecydowana większość – 84 proc. przedsiębiorców – wskazała na wzrost na poziomie maksymalnie 15 proc. To oznacza, że wciąż wynagrodzenia będą rosły wolniej niż inflacja. Tylko 14 proc. firm zaoferuje wzrost pensji na jej poziomie lub wyższym – mówi Inglot.

Różowe okulary

Co ciekawe, większość pracowników ocenia swoją sytuację na rynku pracy dobrze lub bardzo dobrze (66 proc.). Ponad połowa nie obawia się zwolnień z powodu sytuacji społeczno-gospodarczej, a o swoje stanowisko boi się zaledwie 18 proc., a co za tym idzie – 60 proc. nie ma w planach zmiany zatrudnienia, a 58 proc. zamierza postarać się o większe dochody. 29 proc. zamierza poprosić pracodawcę o podwyżkę (spadek z 37 proc. z listopadowej edycji badania), pracować dorywczo zamierza 17 proc., a 12 proc. chce poszukać lepiej płatnej pracy.

– Zmiany demograficzne, zresztą nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, dają względny komfort zatrudnienia osobom uczciwie podchodzącym do obowiązków służbowych. Niestety, realne płace będą na razie spadać, czyli mimo coraz wyższych płac nominalnych, inflacja zmusi nas do dalszego ograniczania realizacji naszych potrzeb – mówi Kamil Sobolewski, Główny Ekonomista Pracodawców RP.

I dodaje, że sytuacja będzie zależała od specyfiki pracodawcy. – Firmy ze środka rankingu będą redukować zatrudnienie w dużej mierze poprzez akceptację dobrowolnych odejść pracowników, bez presji na ich zastępowanie nowymi. O pracę szczególnie trudno może być młodym, mało doświadczonym osobom na mniejszych, lokalnych rynkach pracy, szczególnie jeśli nie będą chciały pracować fizycznie oraz osobom w wieku dojrzałym o wysokich oczekiwaniach co do charakteru pracy i wynagrodzenia – uzupełnia Sobolewski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(241)
Pracownik
2 dni temu
Taki świat stworzyliśmy każdy pracodawca chce zapłacić jak najmniej spełniając sztywne kalkulacje opłacalności na każdym kroku w większości przypadków człowiek jest niczym tylko zębatką w tym mechanizmie . Jest to największy rak który stworzył człowiek problemy zdrowotne (wydajność bez końca ) problemy psychiczne i wiele innych tworzymy świat w którym praca jest karą a myśl o niej przyprawia o wymioty poprostu zmienmy ten świat żeby pracowało się z uśmiechem ,normalnie bez tego szaleństwa bo za chwilę to nikt nie bedzie chciał pracować wiedząc że traci zdrowie i jest niczym w całym tym systemie za życia zawodowego jak i na emeryturze po 40-50 latach pracy dostanie minmalną emeryturę czy tak powinien wyglądać świat ....
Pisiorek
5 dni temu
I teraz wszyscy Jarosław, Jarosław 😁
Witek
5 dni temu
Brawo PIS! Kropka nad i postawiona. Gospodarka upada, naród podzielony, stosunki z sąsiadami złe jak nigdy. To wynik waszych rządów. Przynajmniej kościół opływa w dostatki
Jan
5 dni temu
U NAS PRZYJMUJA BUDOWLANKA ZLODZIEJ=PRYWACIARZ ....zapraszamy do Wawa na czarno lub najniższa krajowa i koperta +...wez ciuchy i tyrasz od 6 rano 5x 10h.....ludzie WIEJA do Niemca ....czekamy zapraszamy 20-25 zł.....dawać
Naprawdę
5 dni temu
Już nigdy nie zagłosuje na PiS ani Po. Tylko Konfederacja
...
Następna strona