Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Grecja wraca na rynek obligacji. Podwyżka ratingu obniżyła koszty pożyczkowe Aten

38
Podziel się

Po piątkowej decyzji agencji Moody's o podwyższeniu ratingu Grecji o dwa poziomy oprocentowanie papierów dłużnych tego kraju spadło do poziomu nienotowanego od 13 lat. Nowa emisja 10-letnich obligacji może ruszyć już we wtorek.

Oprocentowanie 10-letnich obligacji greckich wynosi obecnie 3,67 proc. Polskich 2,95 proc.
Oprocentowanie 10-letnich obligacji greckich wynosi obecnie 3,67 proc. Polskich 2,95 proc. (Fotolia)
bErgtkvF

Jak pisze agencja informacyjna Bloomberg, emisję "dziesięciolatek" przeprowadzi sześć banków. Sprzedaż ma ruszyć już we wtorek, ale oficjalnie decyzja jeszcze nie zapadła.

Choć ocena B1, do której Moody's wywindował w piątek rating Grecji, to wciąż cztery szczeble poniżej poziomu inwestycyjnego, dla sponiewieranego trwającym od dekady kryzysem kraju to duży sukces.

Zobacz także: Wideo: Ryszard Petru: "Tak padła Grecja"
bErgtkvH

Rynek spodziewa się, że emisja 10-letnich obligacji pozwoli Grecji ściągnąć z rynku między 2 a 2,5 mld euro.

Według analityków emisja obligacji nie będzie miała większego znaczenia gospodarczego dla Grecji, ale to ważny krok w procesie odbudowy wizerunku kraju, który po wybuchu kryzysu finansowego całkowicie utracił zaufanie inwestorów.

Oprocentowanie obligacji greckich spadło wprawdzie do najniższego poziomu od 13 lat, ale wciąż jest na poziomie, który inwestorom gwarantuje atrakcyjną stopę zwrotu.

bErgtkvN

Jak wskazuje Bloomberg, oprocentowanie 10-letnich obligacji greckich wynosi obecnie 3,67 proc. W apogeum greckiego kryzysu było to niebotyczne 44 proc. Dla porównania, "dziesięciolatki" włoskie stoją na poziomie 2,76 proc., a niemieckie 0,17 proc.

Warto pamiętać o tym, że skala obrotu greckimi papierami dłużnymi jest niemal symboliczna. Z danych Banku Grecji wynika, że w lutym właściciela zmieniły obligacje o łącznej wartości miliarda euro. W okresie boomu inwestycyjnego w sierpniu 2004 roku było to 136 razy więcej.

bErgtkvO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErgtkwi
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(38)
hehe
2 lata temu
Pamiętajcie, zawsze jest 7 lat tłustych i 21 lat chudych. Polska jest w okresie rozpasania 7-letniego, chudziutkie lata przed nami. Porozdajemy, okradniemy tych, których okradamy od lat, czyli pracujących, by po latach inflacji powrócić do stanu z roku 2015, czyli początków PiS.
momo
2 lata temu
Czyli widać kto steruje państwami,są to spekulanci,ktoś podniesie i już kraj wychodzi z kłopotów praktycznie nie trzeba nic robic a tu znowu ktoś obniży rating i choćbyś się starał z całych sił i tak po tobie bo jakis spekulant chce na twoim kraju zarobic,jednym pstryknięciem rujnuje się gospodarkę lub dżwiga z ruin ot zabawa w Boga gospodarczego
ADS
2 lata temu
Swietna wiadomość! Znowu możemy się zadłużać. W atenach ludzie wylegli na ulice. STRZELAJĄ KORKI SZAMPANÓW. JUŻ NIE TRZEBA ZACISKAĆ PASA. TAŃCZMY KU CZCI SOROSA I DIONIZOSA
bErgtkwj
Hi
2 lata temu
Zeus Bogiem Hera boginią bez pejsos
Mania
2 lata temu
Srebrną sprzedali,czy coooooo?może mieli karła???czy co???
...
Następna strona