Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|

Hiszpanie będą pracować krócej. Koniec z 40-godzinnym tygodniem pracy

50
Podziel się:

Rząd Hiszpanii, pod przewodnictwem drugiej wicepremier oraz ministra pracy i gospodarki społecznej, Yolandy Diaz, ogłosił, że w 2024 roku skracają tygodniowy czas pracy z 40 do 38,5 godziny. Diaz podkreśliła, że jest to obecnie jednym z najważniejszych priorytetów rządu.

Hiszpanie będą pracować krócej. Koniec z 40-godzinnym tygodniem pracy
Hiszpanie będą mieli skrócony tydzień pracy (Getty Images, Photographer: Julian Elliott)

Minister pracy i gospodarki społecznej wyjaśniła, że mimo zmniejszenia liczby godzin pracy, wynagrodzenia pracowników nie ulegną zmniejszeniu. Dodatkowo Diaz zapowiedziała, że w 2025 roku tydzień pracy zostanie jeszcze bardziej ograniczony, do 37,5 godzin.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Bojkot Ikei przybiera na sile. Szokująca okładka "Gazety Polskiej"

Hiszpanie będą pracować krócej

Yolanda Diaz dodała, że centrolewicowy gabinet premiera Pedra Sancheza już rozpoczął procedury mające na celu ograniczenie tygodniowego czasu pracy. To oznacza, że rząd Hiszpanii jest już w trakcie realizacji planów zmniejszenia liczby godzin pracy.

Według informacji podanych przez dziennik "El Mundo" decyzja o rozpoczęciu prac nad ograniczeniem tygodniowego wymiaru pracy jest odpowiedzią na rosnące żądania organizacji pracowniczych. Wśród nich znalazły się postulaty największych central związkowych, które domagają się skrócenia tygodnia pracy.

Przypomnijmy: podczas kampanii wyborczej skrócony czas pracy w Polsce zapowiadała Lewica. - Zaczniemy od skrócenia czasu o dwie godziny w tygodniu, a potem o pięć - proponował wówczas Włodzimierz Czarzasty.

Również w 2022 roku obecny premier Donald Tusk zapowiadał pilotażowy program czterodniowego tygodnia pracy. - Uważam, że w Polsce powinniśmy, i to będzie moja propozycja, jeśli wygramy wybory – przepraszam: kiedy wygramy wybory – żeby rozpocząć jak najszybciej program – musi być najpierw pilotaż – skróconego tygodnia pracy – ogłosił wówczas szef PO.

Czterodniowy tydzień pracy nie znalazł się ostatecznie w 100 konkretach, które Koalicja Obywatelska przedstawiła, jako swój program wyborczy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(50)
Pijak
3 miesiące temu
Skoro w Europie wydłuża się czas do osiągnięcia wieku emerytalnego i przejścia na emeryturę później, to tym bardziej powinno się skrócić czas pracy. Żeby ludzie mogli zadbać o zdrowie i dociągnąć do tej emerytury.
Gość
3 miesiące temu
Panie Tusk do dzieła. polcy to najbardziej zapracowany kraj w Europie. Może pan coś pomoże ? Nam, nie Niemcom.
obserwator
3 miesiące temu
Czasami moża tak bez uszczerbku dla osiąganego wyniku, ale jest wiele stanowisk, gdzie skrócenie czsu pracy będzie generowało konieczność zatrudnienia kolejnego pracownika, a co za tym idzie większe koszty i wyższą cenę usługi.produktu. Ot i tyle.
CEZAR
3 miesiące temu
HISZPANIE NIGDY NIE BYLI ZBYT PRACOWICI, A I BEZROBOCIE TO 13%!
krequs
3 miesiące temu
Widocznie Hiszpania, nie ma obecnie większych problemów.
...
Następna strona