Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
OSK
|

Jakie są koszty prowadzenia działalności gospodarczej?

27
Podziel się:

Dla osób zainteresowanych prowadzeniem własnego biznesu nie liczy się tylko pomysł czy zainteresowanie przyszłych klientów, ale także to, by odpowiednio zaplanować finanse. Warto wiedzieć, jakie są stałe koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, ponieważ bez ich uwzględnienia trudno będzie prowadzić swój biznes efektywnie.

Jakie są koszty prowadzenia działalności gospodarczej?
Koszty prowadzenia działalności gospodarczej są uzależnione od specyfiki danego biznesu. (Unsplash)

Jakie są koszty związane z założeniem działalności gospodarczej?

Formalności związane z założeniem własnej firmy nie są obecnie trudnością. Wystarczy dokonać prostej rejestracji i złożyć wniosek CEIDG-1. Trzeba także pamiętać o dokonaniu zgłoszenia do ubezpieczenia w ZUS. Przyszły przedsiębiorca musi także podjąć decyzję o zarejestrowaniu się do VAT, co wymaga złożenia formularza VAT-R w urzędzie skarbowym. Z tymi formalnościami nie wiążą się żadne opłaty. 

Koszty założenia działalności gospodarczej będą dotyczyć m.in. uzyskania pozwoleń i zaświadczeń w zależności od charakteru prowadzonego biznesu. Urzędowe zaświadczenia czy akcyzy wymagają poniesienia opłat wynoszących średnio kilkadziesiąt złotych. Przedsiębiorcy, którzy nie będą prowadzić jednoosobowej działalności gospodarczej, będą musieli także założyć firmowe konto bankowe. Niektóre oferty są darmowe, jednak za część udogodnień przedsiębiorcy muszą zapłacić, dlatego koszt założenia rachunku firmowego może wynieść nawet 150-200 zł. 

Koszty prowadzenia działalności gospodarczej

W zależności od specyfiki prowadzonej działalności, koszty prowadzenia działalności gospodarczej będą inne. Firma, która świadczy usługi internetowe, nie będzie potrzebowała magazynu czy hali produkcyjnej. Jednak niemal każda działalność potrzebuje siedziby, dlatego stałym kosztem jest wynajmowanie biura. Z tym wiąże się także ponoszenia stałych opłat za korzystanie z lokalu, w tym za prąd, wodę czy internet. 

Koszty prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej mogą być w tym przypadku niższe, ponieważ wiele osób na swoją siedzibę wybiera własne mieszkanie. Niektórzy decydują się także na zatrudnienie w formie zdalnej, dzięki czemu nie muszą wynajmować lokalu pod siedzibę

Drugim istotnym aspektem jest decyzja dotycząca sposobu prowadzenia księgowości. Niewielu przedsiębiorców decyduje się na samodzielnie prowadzenie, a jeśli już, to korzysta z dedykowanych programów online. Cena związana z obsługą rachunkowości może być bardzo różna. W przypadku jednoosobowych działalności to często niewielki koszt — już o 100 zł można znaleźć pomoc księgowego. Jeśli jednak firma jest nieco większa, musi liczyć się z większymi wydatkami.

Jednym z ważniejszych kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, który pozwala także na zmniejszenie przychodów, a dzięki temu zapłatę niższych podatków, jest zakup samochodu lub wzięcie go w leasing. Koszty związane z pojazdem mogą być uwzględnione w ramach limitu nazywanego kilometrówką. 

Przyszły przedsiębiorca musi wziąć pod uwagę także stałe koszty związane z wyposażeniem i eksploatacją. Sprzęt biurowy taki jak komputer czy drukarka to podstawa. Warto zainteresować się możliwością otrzymania dofinansowania na rozpoczęcie działalności, by zminimalizować tego typu wydatki na start. 

Koszty prowadzenie działalności gospodarczej są mocno powiązane z charakterem danego biznesu, dlatego warto jeszcze przed dokonaniem wszystkich formalności spisać przyszłe rachunki lub uwzględnić je w biznesplanie. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(27)
Bent
2 tyg. temu
Przy zakładaniu firmy warto też pomyśleć w późniejszym czasie o finansowaniu i faktoringu, u mnie faktoring z NFG sporo zmienił
Właściciel fi...
2 miesiące temu
Przez Pis nie da się prowadzić firmy,dławią,okradają,duszą nas na każdym kroku.Tak naprawdę to już jest nieopłacalne.Mam pytanie do Kaczyńskiego i Morawieckiego dlaczego markety jak kaufland iedronka Lidl i inne ścierwa nie płacą w naszym kraju podatków a nas dusicie rok w rok jak te świnie aby napchać swoje koryto i dalej nasze pieniądze rozdawać tym wszystkim nierobom.
Porąbany kraj...
2 miesiące temu
Jakie? Dramatyczne. Oddaje się 50% kwoty brutto. Granda. Tutaj opłaca się tylko siedzieć na etacie oczywiście załatwionym po znajomości bo inaczej umowa zlecenie za 2-4 tys na rękę.
Adam
2 miesiące temu
Koszty są coraz większe, niestety małe i średnie biznesy powoli upadają przez to wszystko. Trudno jest prowadzić firme bez faktoringu w tych czasach, dzięki temu nie traci się płynności finansowej
Dziadek
2 miesiące temu
Jak już zapłacisz ZUS 1700 księgowa, lokal, narzędzia pracy to z tego co zostanie zaplacisz VAT nawet 23%, podatek 19%i składkę zdrowotną 4.9%.to co zostało możesz wydać na rodzinę. Jeśli więc zarobisz 10000 to zostanie ok 4-5 tys
...
Następna strona