Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marcin Walków
Marcin Walków
|
aktualizacja

Kamperem do Chorwacji. Ile kosztują rodzinne wakacje na czterech kołach?

21
Podziel się:

Chorwacja to jeden z najpopularniejszych letnich kierunków dla polskich turystów. Mimo rosnącej oferty połączeń lotniczych, większość rodaków wybiera się tam nadal własnym transportem. Czy alternatywą dla podróży samochodem do hotelu może być wyjazd kamperem lub kampervanem? Platforma Camptoo policzyła to dla money.pl.

Kamperem do Chorwacji. Ile kosztują rodzinne wakacje na czterech kołach?
Wyjazd kamperem ma największy sens wtedy, kiedy nie chcemy całego pobytu spędzić w jednym miejscu i uniknąć pakowania oraz rozpakowywania się co noc lub dwie (Adobe Stock, All Rights Reserved.)

Popularność kamperów i kampervanów rośnie z roku na rok. Szczególny boom zaobserwowano w czasie pandemii COVID-19. Pojazdy te pozwalają nie tylko nocować w leśnej głuszy lub na polu kempingowym, ale też dzielić podróż na dłuższe odcinki, nie martwiąc się zbytnio o nocleg w drodze.

Z pewnością mogą być alternatywą dla dojazdu własnym samochodem do hotelu albo podróży drogą lotniczą. Ale czy będzie to alternatywa tańsza? Jak się okazuje, niekoniecznie musi tak być.

Ile kosztuje wyjazd kamperem na wakacje?

W wyliczeniach dla money.pl platforma Camptoo, która skupia przede wszystkim prywatnych właścicieli kamperów i kampervanów, udostępniających swoje pojazdy, przyjęła następujące założenia dla wakacyjnego wyjazdu do Chorwacji:

  • wyjazd czteroosobowej rodziny z dziećmi w wieku do 14 lat
  • czas wyjazdu: 10 dni
  • przemieszczanie się pomiędzy kilkoma polami kempingowymi w Chorwacji zamiast stacjonarnego pobytu w jednym miejscu
  • trasa: Wrocław - Tryglawski Park Narodowy - Triest/Izola - Pula/Istria - Krk - Plitwickie Jeziora - Wrocław
  • długość trasy: 2,5 tys. km
  • noclegi na polach kempingowych: 5, uwzględniając możliwość znalezienia bezpłatnych miejsc na noclem kamperem
  • średnia cena paliwa: 8 zł/l oleju napędowego
  • pojazd: kamper typu alkowa/półintegra oraz mniejszy kampervan

Przy takich założeniach, wyjazd większym kamperem typu alkowa może kosztować nawet 17 850 zł za całą eskapadę, wliczając w to kaucję zwrotną i poniższe koszty:

Wynajem kampera

6 500 zł

Opłata serwisowa

300 zł

Opłaty drogowe

500 zł

Paliwo

2 400 zł

Kempingi

1 150 zł

Wydatki na jedzenie

2 000 zł

Kaucja zwrotna

5 000 zł

Razem

17 850 zł

Na rynku dostępne są też trochę mniejsze pojazdy, tzw. kampervany. W ich przypadku szacunkowe koszty wyjazdu wychodzą niższe:

Wynajem kampera

5 500 zł

Opłata serwisowa

300 zł

Opłaty drogowe

500 zł

Paliwo

2 000 zł

Kempingi

1 150 zł

Wydatki na jedzenie

2 000 zł

Kaucja zwrotna

5 000 zł

Razem

16 450 zł

Kaucję zwrotną uwzględniamy w wyliczeniach, ponieważ jest to kwota, którą trzeba dysponować (czy to w gotówce, czy w postaci limitu na karcie kredytowej), aby wyjazd mógł dojść do skutku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tanie wycieczki na wakacje 2022? Ekspertka zdradza najlepsze daty

Wakacje 2022. Jak oszczędzić na wyjeździe kamperem?

- Obecna sytuacja gospodarczo-polityczna ogranicza wyjazdy urlopowe we wszystkich obszarach, co pokazują badania nastrojów konsumenckich. W całej grupie Camptoo obserwujemy mniejszą dynamikę rezerwacji, ale maj i obecnie czerwiec poprawiają te niższe wyniki początku sezonu - mówi Jacek Fior z Camptoo, w odpowiedzi na pytania money.pl.

- Największym wyzwaniem jest cena paliwa, ale pamiętając, że wiele wyjazdów kamperowych ma charakter zagraniczny, to paliwo zawsze stanowiło ważny element kosztowy. Dzisiaj zwyczajnie nie zaoszczędzimy tankując "do pełna" w Polsce. Może się okazać, że znajdą się tańsze miejsca. Jadąc do Chorwacji, diesla warto zatankować do pełna w Słowenii. Tam jest dziś najtaniej - podkreśla ekspert Camptoo.

Trzeba pamiętać, że w obu przypadkach wyliczeń kosztów wyjazdu kwota 5000 zł to kaucja zwrotna, którą odzyskamy po rozliczeniu najmu kampera lub kampervana. - Bardzo indywidualna jest też kwota wydatków na jedzenie. Możemy zaoszczędzić, gotując z produktów zabranych z Polski albo ograniczyć wydatki na wyjścia do restauracji na miejscu. Jednak nie wszyscy chcą podróżować w taki sposób - zaznacza Fior.

Dodaje, że w przypadku dużych wypożyczalni kamperów, działających na rynku od lat i z dobrą renomą, wszystkie pojazdy nierzadko mogą być już zarezerwowane do września.

W przypadku wynajmu od prywatnych właścicieli lub małych firm, szansa na okazję nadal jest, tak w Polsce, jak i na innych rynkach. Oczywiście, działa tu zasada: im szybciej, tym lepiej. Dane historyczne pokazują, że najwięcej rezerwacji kamperów na wakacje dokonywane jest od marca do czerwca. Jednak ten rok może być wyjątkowy, ponieważ sporo osób odkładało decyzję o wyjeździe na ostatnią chwilę - wyjaśnia Jacek Fior.

Autor: Marcin Walków, dziennikarz money.pl 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
turystyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(21)
Opok
rok temu
Dlaczego piszą, że największym wyzwaniem jest cena paliwa, kiedy to wynajem stanowi największą kwotę w zestawieniach.
Kawka
2 lata temu
Wydatki na jedzenie 2000, to chyba będą sami gotowac w tej Chorwacji . Makaron z serem białym na obiad.
Głodny
2 lata temu
2 tyś na jedzenie w Chorwacji dla 4 osobowej rodziny na 10 dni kto to kalkulował
Sibi 79
2 lata temu
Choć mnie stać to bym nigdy nie wypożyczył kamera .Wyrzucone pieniądze w błoto i to nie małe . lepiej dołożyć trochę i kupić przyczepę używaną i jak się nie podoba to sprzedać.Alternatywa to dobry namiot z wypasem dużo wolności pasuje do samochodu szybko się przemieszczasz i dużo taniej niż kamerem. Kamper tylko fajnie może wygląda ale ma dużo wad jest drogi ...
POL
2 lata temu
A wczasy samolotem 2000...bez roboty, w klimatyzowanym hotelu, olinkluziw...PO CO SIĘ MĘCZYĆ???
...
Następna strona