Notowania

Przejdź na
gospodarka
07.11.2019 18:05

KE publikuje prognozy dla gospodarki Polski. Lewiatan komentuje

Konfederacja Lewiatan oceniła, że prognozy KE dla Polski są "dobre". Jednocześnie wskazała, że "widać tam jednak zagrożenia w przyszłości, bo oparcie wzrostu PKB na konsumpcji będzie niewystarczające dla utrzymania jego poziomu".

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
PKB Polski spada. Ale nadal wygląda lepiej niż reszty krajów UE.

Komunikat Konfederacji Lewiatan, który opracował PAP, jasno wskazuje, że jesienna aktualizacja prognoz gospodarczych Komisji Europejskiej jest utrzymana "w dość uspokajającym tonie", a sama gospodarka Europy jest w dobrej kondycji.

Jednak eksperci dają do zrozumienia, że Europa doświadcza spowolnienia gospodarczego. Jego głównymi przyczynami są: strukturalne problemy europejskiego przetwórstwa przemysłowego, niekorzystna geopolityka oraz brexit.

– Nie można wykluczyć scenariusza, w którym czynniki te będą z jeszcze większą mocą ciągnąć europejską gospodarkę w dół – wskazała Sonia Buchholtz z Lewiatana.

Zobacz także: Wyrok TSUE, o którym mało kto mówi. Możesz odzyskać tysiące złotych od banku

Jesienny wzrost w 28 krajach Unii Europejskiej w latach 2019-2021 jest przez KE szacowany na 1,4 proc. rocznie. W letniej aktualizacji to samo gremium szacowało wzrost gospodarczy UE na poziomie 1,6 proc. na 2020 rok.

Lewiatan wskazuje, że jeszcze niższy jest wynik strefy euro – 1,1 proc. w 2019 roku i po 1,2 proc. w latach 2020-2021.

W skali Europy będziemy jednym z niewielu państw bez nadwyżki budżetowej. Na nic wcześniejsze słowa Mateusza Morawieckiego o zrównoważonym budżecie
Prognozy dla Polski w dół. Komisja Europejska nie wierzy w zrównoważony budżet

Buchholtz podkreśliła, że prognozy dla Polski są dobre, szczególnie jeśli zestawi się je z tymi dla krajów Unii. Wskazuje jednak na niebezpieczeństwa, jakie czyhają na polskie PKB.

– Oparcie wzrostu w znacznym stopniu na konsumpcji prywatnej będzie niewystarczające dla utrzymania go na dotychczasowym poziomie. Zakłada się, że efekt hojnej polityki podatkowo-transferowej znajdzie odzwierciedlenie w wynikach z przełomu 2019 i 2020 r. Korzystnie ułoży się również harmonogram inwestycji publicznych finansowanych ze środków UE. KE potwierdza jednak wniosek, że odbicie w inwestycjach prywatnych nie będzie trwałe, z uwagi na niepewność co do przyszłego popytu – ocenia ekonomistka.

Donald Trump i sekretarz generalny Komunistycznej Partii Chin Xi Jinping mają powoli wygaszać wojnę handlową.
Koniec wojny handlowej USA-Chiny. Tak twierdzą Chińczycy

Komisja Europejska obniżyła prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski na ten i przyszły rok. Po korekcie, wzrost PKB jest szacowany na 4,1 proc. (wcześniej było to 4,4 proc.) w 2019 roku i 3,3 proc. (wcześniej 3,6 proc.) w 2020 roku. Wyniki Polski, chociaż niższe, nadal prezentują się okazalej, niż reszty strefy.

"Wzrost PKB w całej UE w latach 2019-2021 powinien wynieść 1,4 proc. KE pozostawiła bez zmian prognozę dla całej UE na 2019 rok i obniżyła o 0,2 pkt. proc. w 2020 roku. Zdaniem Komisji utrzymujące się napięcia handlowe między USA i Chinami oraz wysoki poziom niepewności politycznej, szczególnie w odniesieniu do handlu, osłabiły inwestycje, produkcję i handel międzynarodowy. Ponieważ globalny wzrost PKB pozostaje słaby, wzrost w Europie będzie zależał od siły sektorów zorientowanych na rozwój krajowych rynków" – komentuje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Budynek parlamentu w Gujanie.
PKB na poziomie 86 proc. Ten kraj bije Polskę na głowę

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-11-2019

TomekJa podziękuję takim ekspertom za ich opinie. Od 4 lat słychać, że pinindzy ni ma i ni będzie, miała być druga Grecja. W 100% eksperci się mylą

08-11-2019

JarekA wczoraj brakowało ludzi do pracy, zwalnia czy przyspiesza? Co dziwnie inna opcja

08-11-2019

lubie toten wykres to przepraszam, ale co oznacza??????? nie umiemy wektora z danymi pokazać?? czemu to ma służyć???? poziom artykułu mniej niż zero. dla … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (9)