Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

KE publikuje prognozy dla gospodarki Polski. Lewiatan komentuje

9
Podziel się:

Konfederacja Lewiatan oceniła, że prognozy KE dla Polski są "dobre". Jednocześnie wskazała, że "widać tam jednak zagrożenia w przyszłości, bo oparcie wzrostu PKB na konsumpcji będzie niewystarczające dla utrzymania jego poziomu".

PKB Polski spada. Ale nadal wygląda lepiej niż reszty krajów UE.
PKB Polski spada. Ale nadal wygląda lepiej niż reszty krajów UE. (iStock.com)

Komunikat Konfederacji Lewiatan, który opracował PAP, jasno wskazuje, że jesienna aktualizacja prognoz gospodarczych Komisji Europejskiej jest utrzymana "w dość uspokajającym tonie", a sama gospodarka Europy jest w dobrej kondycji.

Jednak eksperci dają do zrozumienia, że Europa doświadcza spowolnienia gospodarczego. Jego głównymi przyczynami są: strukturalne problemy europejskiego przetwórstwa przemysłowego, niekorzystna geopolityka oraz brexit.

– Nie można wykluczyć scenariusza, w którym czynniki te będą z jeszcze większą mocą ciągnąć europejską gospodarkę w dół – wskazała Sonia Buchholtz z Lewiatana.

Zobacz także: Zobacz także: Wyrok TSUE, o którym mało kto mówi. Możesz odzyskać tysiące złotych od banku

Jesienny wzrost w 28 krajach Unii Europejskiej w latach 2019-2021 jest przez KE szacowany na 1,4 proc. rocznie. W letniej aktualizacji to samo gremium szacowało wzrost gospodarczy UE na poziomie 1,6 proc. na 2020 rok.

Lewiatan wskazuje, że jeszcze niższy jest wynik strefy euro – 1,1 proc. w 2019 roku i po 1,2 proc. w latach 2020-2021.

Buchholtz podkreśliła, że prognozy dla Polski są dobre, szczególnie jeśli zestawi się je z tymi dla krajów Unii. Wskazuje jednak na niebezpieczeństwa, jakie czyhają na polskie PKB.

– Oparcie wzrostu w znacznym stopniu na konsumpcji prywatnej będzie niewystarczające dla utrzymania go na dotychczasowym poziomie. Zakłada się, że efekt hojnej polityki podatkowo-transferowej znajdzie odzwierciedlenie w wynikach z przełomu 2019 i 2020 r. Korzystnie ułoży się również harmonogram inwestycji publicznych finansowanych ze środków UE. KE potwierdza jednak wniosek, że odbicie w inwestycjach prywatnych nie będzie trwałe, z uwagi na niepewność co do przyszłego popytu – ocenia ekonomistka.

Komisja Europejska obniżyła prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski na ten i przyszły rok. Po korekcie, wzrost PKB jest szacowany na 4,1 proc. (wcześniej było to 4,4 proc.) w 2019 roku i 3,3 proc. (wcześniej 3,6 proc.) w 2020 roku. Wyniki Polski, chociaż niższe, nadal prezentują się okazalej, niż reszty strefy.

"Wzrost PKB w całej UE w latach 2019-2021 powinien wynieść 1,4 proc. KE pozostawiła bez zmian prognozę dla całej UE na 2019 rok i obniżyła o 0,2 pkt. proc. w 2020 roku. Zdaniem Komisji utrzymujące się napięcia handlowe między USA i Chinami oraz wysoki poziom niepewności politycznej, szczególnie w odniesieniu do handlu, osłabiły inwestycje, produkcję i handel międzynarodowy. Ponieważ globalny wzrost PKB pozostaje słaby, wzrost w Europie będzie zależał od siły sektorów zorientowanych na rozwój krajowych rynków" – komentuje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
drut5
4 lata temu
Buchholtz a gdzie Rothschild?
Polak z Krwi ...
4 lata temu
PIS da dla Przedsiebiorcow 5000 +
Bolo
4 lata temu
Jarek dał Jarek zabrał ,wygrać wybory to był cel kulawego
Marionett
4 lata temu
Wyobraźcie sobie ze Norwegia już zwalnia tempo -siedzę już ponad miesiąc bez pracy a zapowiada się ze jeszcze trochę posiedzę . Dużo kolegów z innych firm tez ma wolne bo robi się zastój w budowlance . A jak budowlanka zwalnia tempo to wszystko spowalnia -przekonacie się za niedługo . A wina jest taka ze mieszkania są za drogie co jest równe temu ze materiały budowlane idą w górę i tak zamyka się kółko
Kaśka
4 lata temu
Bardzo dziękuję za "opublikowanie" mojej szczerej opinii.