Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Konflikt na Ukrainie może zatrzymać europejskie fabryki

34
Podziel się:

Nasilające się napięcie między Ukrainą i Rosją może mieć ograniczone, ale negatywne skutki dla gospodarki Unii Europejskiej. Bank Goldman Sachs ostrzega przez możliwymi nawet przerwami w produkcji w europejskich fabrykach, które mogą zostać spowodowane przez problemy spowodowane niską podażą gazu. Przez Ukrainę dostarczane jest 4 proc. europejskiego zużycia.

Konflikt na Ukrainie może zatrzymać europejskie fabryki
Kryzys na Ukrainie może odbicćsię na podaży gazu (Adobe Stock)

Goldman Sachs ostrzega przed skutkami handlowymi napięcia między Rosją a Ukrainą dla Unii Europejskiej. Zdaniem analityków najpoważniejszym efektem mogą być przerwy w europejskiej produkcji na skutek ograniczenia podaży gazu.

Konflikt na Ukrainie może zatrzymać produkcję w UE

Goldman Sachs w swojej analizie zwraca uwagę na to, że, napięcie między Rosją a Ukrainą może przełożyć się na europejską gospodarkę na trzy sposoby: poprzez spadek handlu z regionem, pogorszenie stanu finansów i niższą podaż gazu.

"Uważamy, że wszelkie skutki handlowe będą prawdopodobnie ograniczone, ponieważ ekspozycja eksportowa strefy euro na Rosję i Ukrainę jest niewielka" – czytamy w analizie Goldman Sachs.

Jak przypominają analitycy banku, chociaż zaostrzone warunki finansowe mogą w zasadzie mieć zauważalny wpływ na wzrost gospodarczy w Europie, to nie pogorszyły się one znacząco podczas poprzednich epizodów napięć między Rosją a Ukrainą.

Zobacz także: Druga kadencja Glapińskiego. "To błąd"

Przez Ukrainę przepływa 4 proc. gazu zużywanego przez UE

Zdaniem ekspertów Goldman Sachs najpoważniejszymi efektami dla europejskiej gospodarki mogą być przestoje i ograniczenia w produkcji na skutek ograniczenia podaży gazu.

Przez teren Ukrainy dostarczane jest 4 proc. europejskiego zużycia gazu — przypomina bank, dodając, że z jego wyliczeń wynika, iż wstrzymanie tego przepływu przełożyłoby się na 1 proc. spadek produkcji w Niemczech i Francji, oraz 3 proc. we Włoszech.

Według Goldman Sachs, miałoby to większy efekt ekonomiczny niż spowolnienie, wynikające z wysokich cen gazu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(34)
sa juz tuz tu...
rok temu
nieprawda,100000 gazowcow juz pokonalo pol atlantyku,europie juz nic nie grozi,mozna powiedziec ,ze usa zagazuje europe:D
edi
rok temu
Pierdoły,a metan zagraża ludzkości bo się ulatnia w wiecznej zmarzlinie i należy go wydobywać bo się podusimy.
StaryLach
rok temu
Jeśli UKRAINIE SIĘ NALEŻY tranzyt ruskiego gazu, to ja żądam od Ukrainy, aby swoją pszenicę i kukurydzę eksportowała na zachód wyłącznie tranzytem przez Polskę. - Bo tak. Uważam że NAM TEŻ SIE NALEŻY.
USA
rok temu
WSZĘDZIE WOJNY ROZPĘTYWAĆ TYLKO NIE U NAS . SŁAĆ BROŃ ...
PROBLEM ?
rok temu
A GAZ Z ŁUPKÓW USA ?
...
Następna strona