Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|
aktualizacja

Kontrole trzeźwości w domach. Szef sprawdzi, czy nie pracujesz po pijaku

21
Podziel się:

Pracodawcy będą mogli sprawdzać, czy ich pracownicy na pracy zdalnej są trzeźwi. Takie są założenia projektu przepisów, nad którymi pracuje Ministerstwo Rozwoju.

Kontrole trzeźwości w domach. Szef sprawdzi, czy nie pracujesz po pijaku
Picie podczas pracy zdalnej ma być zakazane a trzeźwość sprawdzana. (Unsplash.com, Hans Vivek)

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowało projekt nowelizacji Kodeksu Pracy. Jedną z ważniejszych zmian jest uregulowanie kwestii pracy zdalnej. Zawiera ona dodatkowe uprawnienia dla pracodawców: szefowie będą mogli organizować wyrywkowe kontrole trzeźwości pracowników.

Najważniejsze regulacje - jak czytamy w uzasadnieniu projektu - polegają na wprowadzeniu definicji pracy zdalnej. Ma to być "praca polegająca na wykonywaniu pracy całkowicie lub częściowo w miejscu zamieszkania pracownika lub w innym miejscu ustalonym przez pracownika i pracodawcę, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość".

Zobacz także: Praca zdalna do uregulowania. Szef zwróci za prąd i internet? "Dużo problemów, utknęliśmy"

Przyjęto, że praca zdalna będzie mogła być uzgodniona przy zawieraniu umowy o pracę albo już w trakcie zatrudnienia.

Zaproponowano zmianę polegającą na umożliwieniu polecenia przez pracodawcę w szczególnych przypadkach – np. epidemii – wykonywania pracy zdalnej przez pracownika, przy zastrzeżeniu uprzedniego oświadczenia przez pracownika o posiadaniu warunków lokalowych i technicznych do wykonywania pracy w tej formie.

Nowe przepisy mają uregulować obowiązek pracodawcy wobec pracownika wykonującego pracę zdalną. Chodzi m.in. o dostarczenie pracownikowi materiałów i narzędzi niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej, pokrycia kosztów bezpośrednio związanych z pracą zdalną oraz "przyznania stronom uprawnienia do zawarcia porozumienia w zakresie wykorzystywania przez pracownika prywatnych narzędzi i materiałów w pracy zdalnej". 

Jednak możliwość wprowadzenia pracy zdalnej to nie jedyne nowe uprawnienia dla pracodawców. Resort rozwoju zamierza umożliwić im także prowadzenie wyrywkowych kontroli trzeźwości pracowników. Weryfikacja będzie mogła odbywać się zarówno w biurze, jak i w domu, jeżeli zatrudniony pracuje w trybie zdalnym.

Ministerstwo zwraca uwagę, że obecne przepisy stanowią dość duże ograniczenie. Pracodawca może jedynie podejrzewać, jaka jest przyczyna niezbyt dobrego stanu zdrowia zatrudnionego. Nie ma także prawa nie dopuścić podwładnego do wykonywania obowiązków z powodu domysłów, że jest on nietrzeźwy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(21)
Savonarola
3 lata temu
A gdzie zwroty za energię, internet, udostępnienie sprzętu, od tego zacznijcie nie od kontroli. Taka kontrola to naruszenie miru domowego. Mogę sobie nie życzyć wizyty pracodawcy, mam do tego prawo.
Marian
3 lata temu
Za używanie mojego mieszkania do pracy na rzecz firmy oczekuje zapłaty, no i nie życzę sobie żeby właściciel firmy po pijanemu zarządzał moją pracą, czekam na regulacje prawne, jak sprawdzić, czy szef jest trzeźwy.
struśpędzibim...
3 lata temu
Jak przyjdą z nakazem to spoko. Jak bez to sorki. Będą mogli co najwyżej sprawdzić czy są lepsi na 60 m od dobermana.
yxyxy
3 lata temu
przecież to jest powtórzenie przepisów o telepracy, która już jest w Kodeksie Pracy, tylko się inaczej nazywa.
kotfeliux
3 lata temu
POPIERAM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! PRACUJESZ TO NA TRZEZWO!! JAK NIE PASUJE TO SPADAJ DO PKS JAKO KIEROWCA , TAM WSZELKI ELEMENT ZNAJDZIE PRACĘ!
...
Następna strona