Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Kopalnia Turów. Jej zamknięcie oznacza wyłączenie elektrowni

11
Podziel się:

Zaprzestanie wydobycia węgla w Turowie oznacza zaprzestanie pracy bloków elektrowni, w tym nowego bloku 500-megawatowego - powiedział w środę wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.

Kopalnia Turów. Jej zamknięcie oznacza wyłączenie elektrowni
Elektrownia Turów należąca do PGE. (Adobe Stock)
bFglxXud

- Nie sposób mówić o kopalni bez elektrowni - stwierdził na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń. Tłumaczył w ten sposób nie wykonanie przez Polskę postanowienia TSUE nakazującego wstrzymanie prac w kopalni.

- Zaprzestanie wydobycia oznacza zaprzestanie pracy bloków w Turowie, w tym nowego bloku 500-megawatowego, które odpowiadają za nawet 7 proc. energii w systemie - zaznaczył.

Zobacz także: Kopalnia Turów. Radosław Sikorski: Mleko się rozlało
bFglxXuf

Prócz tego, według wiceministra wykonanie tego postanowienia sprawiłoby, że nie byłoby powrotu do wydobycia węgla w Turowie. Dlaczego? Ze względu na naturalne procesy związane z obecnością wód lub osuwaniem warstw ziemi, wyjaśniał.

Strona polska chce przedstawić TSUE nowe informacje, które mają wpłynąć na uchylenie decyzji o wstrzymaniu kopalni w Turowie.

Chodzi m.in. o kwestię ekranu filtrującego, zabezpieczającego poziom wód gruntowych między kopalnią a otoczeniem, który był uzgodniony ze stroną czeską.

bFglxXul

- Miał zostać zakończony w 2023 r., a jest już ukończony i czeka na odbiór we wrześniu tego roku - powiedział Soboń i dodał, że warunki zabezpieczające są przez Polskę wypełnione, niezbędne jest jednak porozumienie międzyrządowe z Czechami.

- Cały czas jestem przekonany, że Czechom również zależy na szybkim zakończeniu sprawy - ocenił.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFglxXuG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
krystian
4 miesiące temu
Jasne, zamknijmy wszystko, niech nie będzie niczego. Ciekawe ile wtedy inflacja będzie wynosić.
ANNA
8 miesięcy temu
Elektrownie atomowe nie są już nawet dotowane z UE ... odpady radioaktywne i ogromne zagrożenie przykład Czarnobyla ... chcemy być EKO to zamknąć i zlikwidować wszystko i szeregiem do jaskini :)))))
Lipa
8 miesięcy temu
A te dyrektory od budowy elektrowni atomowej od 20 lat szukają miejsca na jej zbudowanie. Żenada totalna....
bFglxXuH
Polak ...
8 miesięcy temu
Sprzedajni politycy otrzymali rozkazy z Brukseli - zamykania polskich kopalni ! I niestety ten haniebny proceder realizują .
Może
8 miesięcy temu
Niech Czesi płaca za nasza energię a my zamkniemy kopalnie ?