Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Koronawirus a praca zdalna. Czy Polacy polubili home office?

13
Podziel się:

Pandemia koronawirusa zmieniła rzeczywistość, w której dotąd się obracaliśmy. Wielu Polaków od kilku tygodni pracuje z domu, ponad połowa wskazuje, że lubi ten tryb. Jednak są i tacy, którzy nie dadzą się przekonać do tej formy wykonywania zawodowych obowiązków.

Co Polacy sądzą o pracy zdalnej? Większość lubi, większość pracuje w dresie
Co Polacy sądzą o pracy zdalnej? Większość lubi, większość pracuje w dresie (East News)

Dla wielu Polaków to już kolejny tydzień pracy zdalnej, czy tzw. home office. Domodi.pl postanowiło sprawdzić czy, a jeśli tak, to za co pracownicy lubią taki tryb pracy.

Ponad połowa ankietowanych, bo aż 56 proc. wskazuje, że lubi pracę zdalną. 17 proc. deklaruje, że nie lubi tego trybu, a 19 proc. twierdzi, że "może się polubić" z tym stanem.

Z kolei 8 proc. badanych wskazało przyczyny, przez które ten stan jest dla nich niekorzystny, to m.in.:

  • niemożność skonsultowania się ze współpracownikami;
  • brak kontroli nad czasem pracy;
  • brak wizji końca tego stanu.
Zobacz także: Obejrzyj: Szkoły szykują się do pracy zdalnej. "Sytuacja niespodziewana"

Raport Domodi wskazuje także, za co Polacy lubią pracę zdalną, to m.in.:

  • cisza i spokój;
  • komfort pracy;
  • brak czasochłonnych dojazdów;
  • mniejszy stres związany z wykonywaniem codziennych obowiązków.

Przeciwni pracy na home office mówią o braku codziennej integracji w miejscu pracy, brakuje im też szybkiego przekazywania informacji i reagowania na nie, a także motywacji do ubrania się w coś innego niż wygodny dres

Przestrzeń do pracy

Home office, jak sama nazwa wskazuje, sprawia, że domowa przestrzeń zamienia się w biuro. Ale to już od samych pracujących zależy, jak je sobie urządzą.

W sieci pojawiło się wiele zdjęć pokazujących pracę na deskach do prasowania czy kartonach. Na pytanie, gdzie najchętniej pracujesz, ankietowani w zdecydowanej większości - 44 proc. - odpowiedzieli, że przy biurku.

25 proc. świetnie czuje się także przy stole w kuchni, a 14 proc. zarządza projektami z poziomu kanapy. Tylko 7 proc. postanawia zostać w tym czasie w łóżku, a 4 proc. w salonie. Natomiast 6 proc. badanych wskazuje swoje zindywidualizowane miejsca pracy.

Jednak praca zdalna to nie tylko przestrzeń, w której przebywamy, ale też to, co mamy na sobie. Co Polacy najchętniej zakładają na siebie podczas home office? Zdecydowana większość badanych wskazała, że w tym czasie nosi wygodny dres - to wybór aż 66 proc. badanych.

15 proc. ankietowanych stawia na t-shirt i jeansy, a 6 proc. przyznaje, że nie wychodzi z piżamy. Natomiast 5 proc. deklaruje, że nadal ubiera to samo, co na co dzień do pracy w biurze.

W sieci: w trakcie, ale i po pracy

Choć czas pracy Polacy spędzają w sieci, to także po jej zakończeniu zostają chętnie w środowisku online, do którego obecnie przeniosło się całe życie. W tym także zakupy.

58 porc. badanych deklaruje, że aktywnie kupuje produkty online. 34 proc. pytanych stanowczo stwierdza, że nie interesuje ich ten temat. Natomiast 8 proc. kupuje w tym czasie przez internet tylko wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba.

Jeśli już ktoś zdecyduje się na zakupy, to najchętniej wybiera sklepy własne marek i producentów (33 proc.) oraz platformy multibrandów, jak np. domodi.pl (17 proc.). W trakcie szukania inspiracji wykorzystują także newslettery (17 porc.), social media (15 proc.), portale i serwisy tematyczne (3 proc.). Natomiast 15 proc. badanych korzysta z indywidualnych rozwiązań, jak np. poleceni ode znajomych czy zagraniczne platformy sprzedażowe.

W dobie obecnych wydarzeń, zakupy w sieci powodują wiele obaw. O nich także mówi badanie. Choć aż 60 proc. ankietowanych twierdzi, że nie widzi zagrożeń wynikających z takiej formy zakupów, to wśród pozostałych 40 proc. pojawiają się obiekcje.

Najczęściej użytkownicy obawiają się opóźnień związanych z dostarczeniem towarów. Na drugim miejscu znajduje się niedopasowanie rozmiaru i przymus zwrotu, a na trzecim - kontakt z kurierem.

W internetowej ankiecie, przeprowadzonej w dniach 17-20.03.2020 r., udział wzięło 250 respondentów z Polski (n=250). Z tego 86 proc. stanowiły kobiety, a 14 proc. - mężczyźni. Wśród grup wiekowych dominowały osoby w przedziale 25-34 (51 proc.), a na drugim miejscu - 35-44 (16 proc.).

Spółka Domodi jest częścią Holdingu Wirtualna Polska, do którego należy także money.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(13)
78
3 lata temu
Proszę, nie nazywajcie tego raportem, bo metodologicznie to po prostu leży i kwiczy. Na 250 ankietowanych 215 to kobiety (86%)! W takim razie to nie jest Polacy na home office, ale "Grupka Polek na home office". A pewnie można to jeszcze mocniej zawęzić - użytkowniczki domodi na home office. A teksty w stylu "a 6% przyznaje się, że nie wychodzi z piżamy (zapewne to ci, którzy powyżej wskazali pracę z łóżka ;))" można było sobie podarować. To zapewne czy nie? Podobno to jest "raport", więc powinniście mieć dane na poparcie tej "tezy"...Tego typu infografiki są najgorszym złem w internecie, bo udają formę naukową, ale w żaden sposób za naukowe nie mogą być uznane :(
Aga
4 lata temu
Zależy gdzie się pracuje - w biurze i zadaniowo ma sporo zalet (choć traci się kontakty z ludźmi i stymulacje przez różne bodźce zewnętrzne), w szkole i na uczelni zdalne lekcje lub zajęcia to koszmar. To z natury praca z ludźmi, wirtualnie to tak jakby zamiast jeść zupę grzybową oglądać atlas grzybów lub zamiast wycieczki oglądać zdjęcia. Koszmar dla obu stron. Mnóstwo energii idzie też na czynności techniczne - strata czasu.
Mama
4 lata temu
A ja musze w twj sytuacji i szefowie tak rozliczają ,tak cudują ze glowa mała. Ciekawe czy wlasciciele tez tqcy w pracy są. Zenada
Tytuł mąci w ...
4 lata temu
Praca zdalna a home office to dwie różne sprawy. Więcej rzetelności.
ramzes
4 lata temu
U mnie w pracy akurat moje stanowisko nie może być online.... Kilku współpracowników poszło na zdalną pracę, ale dostali dyspensę na część pracy, której online nie są w stanie zrobić. Osobiście jeśli miałbym taką możliwość z chęcią bym skorzystał. Tylko pracodawcy raczej nie opłacałoby się wypasażyć mnie w sprzęt i zwłaszcza oprogramowanie (limitowana ilość na firmę).