Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus. KO chce odszkodowań dla przedsiębiorców

Koalicja Obywatelska proponuje rozszerzenie pomocy dla przedsiębiorców poszkodowanych przez kryzys wywołany pandemią koronawirusa. Projekt ustawy trafił do Sejmu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Do Sejmu trafił projekt KO. Zakłada m.in. wypłaty odszkodowań dla przedsiębiorców

Odszkodowania dla przedsiębiorców, którzy ponieśli straty na skutek epidemii koronawirusa, wsparcie finansowe dla pracowników szpitali, gdzie leczeni są chorzy na COVID-19 oraz obowiązkowe testy na SARS-CoV-2 m.in. dla personelu medycznego. To główne założenia projektu Koalicji Obywatelskiej, które publikuje PAP.

- Uważam, że jeżeli państwo zamyka ludziom biznesy, to powinno godzić się z tym, że wypłaca ludziom odszkodowania. Państwo powinno brać odpowiedzialność za swoje działania - powiedział PAP poseł KO Robert Kropiwnicki.

Zaznaczył, że możliwość wypłaty odszkodowań przewiduje ustawa, która obowiązywałaby w czasie stanu nadzwyczajnego. Jednak nie ma to zastosowania w przypadku stanu epidemii. Dlatego KO chciałaby rozszerzenia ustawy właśnie o taki zapis.

Obejrzyj: Tarcza antykryzysowa 2.0. Jakie propozycje?

Koalicja Obywatelska, w złożonym już w Sejmie projekcie, proponuje także podniesienie maksymalnych poręczeń lub gwarancji, udzielanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego, do poziomu 100 proc. (obecnie jest to do 60 proc.).

W dokumencie pojawił się też zapis dotyczący przedsiębiorców, których objęto całkowitym zakazem prowadzenia działalności (jak choćby salony kosmetyczne). Mieliby dostawać co miesiąc pieniądze na pokrycie opłat za gaz, prąd, wodę, ścieki, najem, dzierżawę lub czynsz, a także na pokrycie wynagrodzeń dla pracowników (bez względu na formę zatrudnienia). Propozycja zakłada także ułatwienia w zakresie dostępu przedsiębiorców do środków na koncie VAT.

Przypomnijmy, od 1 kwietnia obowiązuje tzw. tarcza antykryzysowa, która ma pomóc firmom i pracownikom przetrwać kryzys wywołany pandemią koronawirusa. Opozycja wskazuje, że pomoc jest niewystarczająca, stąd projekt ustawy. Sami politycy Zjednoczonej Prawicy zapowiadają rozszerzanie pakietu pomocowego z tarczy antykryzysowej.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-04-2020

ZauroczonyTeraz PO wszystkim by dała odszkodowania, zwolniła z zusu, i jeszcze zrobiła 600+ a testy na wirusa dla każdego. Patrz jacy oni łaskawi. Jacy dobrzy i … Czytaj całość

04-04-2020

ziomniech wszyscy polityc zrezygnuja ze swoich pensji i dadza tym firmom lub salonom

04-04-2020

FrediPaństwo ma wypłacać odszkodowania. Państwo to naród. Sami sobie mamy wypłacać odszkodowania za korona wirusa . To jakiś niezły czub wymyślił.

Rozwiń komentarze (719)