Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Koronawirus. KO chce odszkodowań dla przedsiębiorców

731
Podziel się:

Koalicja Obywatelska proponuje rozszerzenie pomocy dla przedsiębiorców poszkodowanych przez kryzys wywołany pandemią koronawirusa. Projekt ustawy trafił do Sejmu.

Do Sejmu trafił projekt KO. Zakłada m.in. wypłaty odszkodowań dla przedsiębiorców
Do Sejmu trafił projekt KO. Zakłada m.in. wypłaty odszkodowań dla przedsiębiorców (East News)

Odszkodowania dla przedsiębiorców, którzy ponieśli straty na skutek epidemii koronawirusa, wsparcie finansowe dla pracowników szpitali, gdzie leczeni są chorzy na COVID-19 oraz obowiązkowe testy na SARS-CoV-2 m.in. dla personelu medycznego. To główne założenia projektu Koalicji Obywatelskiej, które publikuje PAP.

- Uważam, że jeżeli państwo zamyka ludziom biznesy, to powinno godzić się z tym, że wypłaca ludziom odszkodowania. Państwo powinno brać odpowiedzialność za swoje działania - powiedział PAP poseł KO Robert Kropiwnicki.

Zaznaczył, że możliwość wypłaty odszkodowań przewiduje ustawa, która obowiązywałaby w czasie stanu nadzwyczajnego. Jednak nie ma to zastosowania w przypadku stanu epidemii. Dlatego KO chciałaby rozszerzenia ustawy właśnie o taki zapis.

Zobacz także: Obejrzyj: Tarcza antykryzysowa 2.0. Jakie propozycje?

Koalicja Obywatelska, w złożonym już w Sejmie projekcie, proponuje także podniesienie maksymalnych poręczeń lub gwarancji, udzielanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego, do poziomu 100 proc. (obecnie jest to do 60 proc.).

W dokumencie pojawił się też zapis dotyczący przedsiębiorców, których objęto całkowitym zakazem prowadzenia działalności (jak choćby salony kosmetyczne). Mieliby dostawać co miesiąc pieniądze na pokrycie opłat za gaz, prąd, wodę, ścieki, najem, dzierżawę lub czynsz, a także na pokrycie wynagrodzeń dla pracowników (bez względu na formę zatrudnienia). Propozycja zakłada także ułatwienia w zakresie dostępu przedsiębiorców do środków na koncie VAT.

Przypomnijmy, od 1 kwietnia obowiązuje tzw. tarcza antykryzysowa, która ma pomóc firmom i pracownikom przetrwać kryzys wywołany pandemią koronawirusa. Opozycja wskazuje, że pomoc jest niewystarczająca, stąd projekt ustawy. Sami politycy Zjednoczonej Prawicy zapowiadają rozszerzanie pakietu pomocowego z tarczy antykryzysowej.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(731)
Przekorny
2 lata temu
Koalicjo,najpierw pomyśl,daj cień szansy swojej propagandzie.
Psychiatra
2 lata temu
Rzad kupil 30 MILIONOW MASEK !! A WIEC - MARSZ DO GLOSOWANIA !!
zly
2 lata temu
A GDZIE BYLO po PRZEZ 8 LAT LUDZIE ZYLI NA GRANICY UBOSTWA
rozdawanie
2 lata temu
Odszkodowania dać przedsiębiorcom, potem rolnikom, budżetówce, a co z emerytami i rencistami? Oni też chcą odszkodowań za pogorszenie ich stanu zdrowia gdyż nie mieli dostępu do lekarzy, na badania itd.
abab
2 lata temu
Niech PO i spółka płaci ze zrabowanego Vat - u, z ukradzionego Polakom OFE i z Kasy ulokowanej w rajach podatkowych. Mają z czego!!!
...
Następna strona