Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Koronawirus. Lekarzom odmówiono dodatku za pracę na wyłączność. Dyrektor szpitala zapowiedział, że pieniądze znajdzie

419 reakcji
34
151
138
Podziel się

Do 10 tys. zł może wynieść dodatek dla lekarzy i pielęgniarek, którzy zdecydowali się na pracę przy pacjentach z koronawirusem i nie podejmują pracy w innych placówkach. Niektórzy medycy zostali tego dodatku pozbawieni. Dlaczego? Ponieważ pomagali również innym pacjentom zakaźnym. - To niesprawiedliwe - twierdzą lekarze, a związkowcy piszą list do ministra zdrowia i szefa NFZ.

Lekarzom z krakowskiego szpitala odmówiono wypłaty dodatku za pracę "na wyłączność".
Lekarzom z krakowskiego szpitala odmówiono wypłaty dodatku za pracę "na wyłączność". (PAP Archiwalny)
bCNRHotN

Lekarzom z krakowskich szpitali odmówiono wypłaty dodatku za pracę "na wyłączność" u jednego pracodawcy, ponieważ leczą nie tylko chorych na Covid-19, ale również innych chorych zakaźnych w tej samej placówce – poinformował w piśmie do ministra zdrowia i prezesa NFZ Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy.

- Odmowa leczenia oznaczałaby nie tylko naruszenie obowiązków pracowniczych, ale również zasad etyki lekarskiej i zwykłej ludzkiej przyzwoitości. Na pewno zdają sobie Panowie sprawę z tego, że takie postępowanie wobec tych lekarzy kompromituje ideę "pracy na wyłączność", stanowi obrazę zdrowego rozsądku, a ostatecznie uderza w rządzących, podważając ich wiarygodność - argumentuje w piśmie Krzysztof Bukiel, przewodniczący ZK OZZL.

- Wiemy, że ten problem dotyczy specjalistycznego szpitala zakaźnego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie, który przyjmuje pacjentów z podejrzeniem i leczy chorych na Covid-19 z całej południowej Polski. Ale podobne sytuacje niewypłacenia dodatku miały miejsce również w innych szpitalach. To niesprawiedliwe, że przez choćby pojedynczy przypadek "pozakoronawirusowy" biały personel traci dodatek, mimo że leczą tych chorych w tej samej placówce - mówi money.pl dr Piotr Watoła, przewodniczący małopolskiego OZZL.

bCNRHotP

Obejrzyj: Koronawirus w Polsce. Krzysztof Simon: Większego napływu pacjentów nasza służba zdrowia nie wytrzyma

Sami lekarze nie chcą oficjalnie się wypowiadać. Jak mówią, dalej robią swoje, bo tego od nich wymaga zawód, który wybrali. Choć czują się wykorzystani. W ich imieniu głos zabrał dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie dr n. med. Jerzy Friediger. - To niezrozumiały absurd - mówi zrezygnowany. - Nic dziwnego, że czują się oszukani. W ciągu miesiąca przedstawia się im dwa, trzy sprzeczne ze sobą stanowiska. Raz, że wypłacamy, raz, że nie. To nieuczciwe - dodaje.

Pieniądze mają się znaleźć

Jak tłumaczy dyrektor Friediger, małopolski NFZ utrzymuje, że skoro w szpitalu leczeni są nie tylko chorzy na Covid-19, ale również inni pacjenci zakaźni, taki dodatek się nie należy. Podkreśla jednak, że personel ten pracuje tylko i wyłącznie dla tej placówki. - Nie rozumiem tych decyzji - mówi.

bCNRHotV

Dr Jerzy Friediger podkreślił, że nawet jeśli NFZ nie zmieni zdania, on znajdzie pieniądze na wypłaty dodatków. Sprawa dotyczy kilkudziesięciu osób, nie tylko lekarzy, ale całego personelu medycznego. - Nie rzuca się słów na wiatr. Nie będę się wygłupiał. Skoro powiedziałem, że będą wypłacone, to będą - podkreśla z mocą szef krakowskiego szpitala zakaźnego.

NFZ dopowiada

O kwestię niewypłacanych dodatków zapytaliśmy Narodowy Fundusz Zdrowia. Aleksandra Kwiecień, rzecznik małopolskiego NFZ, w przesłanym nam oświadczeniu podkreśla, że brak tych tych wypłat związany jest z obowiązującymi przepisami. Jak wyjaśnia, zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 28 kwietnia, medycy, którzy leczą osoby z podejrzeniem lub zakażeniem koronawirusem, nie mogą zajmować się innymi pacjentami.

"W związku z tym w Małopolsce 5 z 8 szpitali, które złożyły pierwotnie zgłoszenia o uzyskanie rekompensaty, potwierdziło, że jednak nie spełniają warunków opisanych w rozporządzeniu ministra zdrowia" - informuje Aleksandra Kwiecień. I jak dodaje, na chwilę małopolski NFZ ma trzy umowy, na podstawie których mają zostać wypłacone medykom dodatkowe środki finansowe.

bCNRHotW

Rzeczniczka dodaje, że szpital im. S. Żeromskiego w Krakowie w ogóle nie złożył zgłoszenia. Dyrektor placówki dr Friediger zapewnia jednak, że to nieprawda.

Zgodnie danymi, jakie nam przedstawił NFZ, dodatki wypłacone zostały 3 lekarzom i 12 pielęgniarkom Szpitala Specjalistycznego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu (40 365 zł) oraz 16 lekarzom Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie (53 851 zł).

- Szpitale te na bieżąco składają kolejne oświadczenia pracowników medycznych - podkreśla Kwiecień. Jak zapewnia, środki finansowe przekazywane są szpitalom w terminie do 3 dni roboczych po otrzymaniu przez oddział Funduszu prawidłowo sporządzonych, wymaganych oświadczeń personelu medycznego oraz informacji szpitala o wartości dodatkowych świadczeń pieniężnych dla tych osób.

10 tys. dodatku dla każdego

Kwestia dodatku dla medyków poruszana jest od pewnego czasu. Do 10 tys. zł za jeden miesiąc pracy w jednym miejscu z chorymi na Covid-19 - taki dodatek w ramach rekompensaty za utracone dochody mieli otrzymywać lekarz, pielęgniarka czy ratownik, którzy podjęli decyzję o pracy "na wyłączność" dla jednej placówki. W skład tej kwoty wchodzi dodatek w wysokości 50 proc. wynagrodzenia zasadniczego oraz rekompensata 80 proc. utraconych dochodów na podstawie oświadczenia złożonego do szpitala lub przychodni. Stąd też wysokość rekompensat może być różna.

bCNRHotX

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bCNRHouq
Źródło:
money.pl
138
34
151
8
36
8
44
KOMENTARZE
(138)
silverainbow
2 miesiące temu
Jeszcze gorsza sytuacja jest w szpitalu Jednoimiennym w Raciborzu - pielęgniarki albo maja iść na postojowe, albo wybrać urlop wypoczynkowy bo jest za mało chorych z korona wirusem (taka informacje otrzymałyśmy od władz szpitala), nie wspominając już o dodatkach - nie ma żadnych. Nie wiem kto pozwolił na taka kolej rzeczy, ale jest to skandaliczne zachowanie dyrekcji szpitala oraz wojewody śląskiego. Kolejne układy z wielu. Kto powoływał te szpitale Ministerstwo zdrowia czy Wojewoda? SKANDAL!!!
Polka
2 miesiące temu
za to dostali księża bo przez koronawirusa zubożeli
pacjent
2 miesiące temu
Drodzy pracownicy służby zdrowia! Macie idealną sytuację, pokazać rządzącym słynny paluch Lichockiej 28. czerwca. Skorzystajcie! Wam sie to należy!
bCNRHour
human
2 miesiące temu
Nie jestem lekarzem, ale odkrochmalcie sie wreszcze od pracownikow Opieki Medycznej!!! Ci ludzie, dzien i noc pracuja dla nas, lecza nas i ratuja nasze zycie, a Wy tak sie odwdzieczacie?! WSTYD Polacy! Nie ma innego spoleczenstwa, ktore by tak podle sie zachowywalo, w stosunku do Nich,podobnie temat dotyczny nauczycieli....
!!!!!!!!!!!!!...
2 miesiące temu
CO NA TO WIELKI SZU......mowski!!!!!!
Najnowsze komentarze (138)
politycznacho...
2 miesiące temu
Całe MZ i NFZ są obsadzone przez ludzi z PiS-u. Dyrektor szpitala twierdzi, że nie będzie się wygłupiał i ma świętą rację. Czy ktoś myślący i merytoryczny dogadał się z głuptaskiem nieukiem? No nie! To jest niemożliwe, a jak jeszcze głuptasek forsuje swoje głupoty i za nimi głosuje, to nie tylko ręce opadają. Czas wrócić do normalności!
XYZ
2 miesiące temu
TO NIE KONIEC PANDEMIA MA WRÓCIĆ JESIENIĄ, LEKARZE I PIELĘGNIARKI PÓJDĄ NA L4 .ŻYCZĘ WSZYSTKIM ZDROWIA.
gogo
2 miesiące temu
Szumowski już przekazał pieniądze.. bratu i parę nędznych baniek koledze od nart. Przecież budżet do nie studnia bez dna..
Beka
2 miesiące temu
Te przepisy są absurdalne. Medycy zamiast dostać nagrody za walkę ze śmiertelnym wirusem, mają obniżane pensje, szczególnie pielęgniarki. A tymczasem pieniądze wyciekają z budżetu pod pretekstem zakupów z tyt. pandemii. Zarabiają oczywiście decydenci i ich znajomi. PIS dojna zmiana ,żadnej przyzwoitości.
Fff
2 miesiące temu
Jak miały być wybory to na Poczcie też nas tak wyrabiali. Ten rząd tylko potrafi pięknie do TV mówić
Szukać sprawi...
2 miesiące temu
w MZ? Odważnie!:)
farmaceuta
2 miesiące temu
Jestem farmaceutą. O pieniądzach o jakich tutaj mowa to mogę kwartalnie porozmawiać ZA PRACĘ.
Fzr
2 miesiące temu
Czekamy na raport Macierewicza - podobno doszlo już do prawdy. Tyle wlali jadu w serca Polaków że mogliby jednak to jakoś zakonczyc
bCNRHouj
PiS to dno
2 miesiące temu
Czekam na debatę w TV Duda - Trzaskowski. Rafał rozniesie Adriana w 3 minucie programu. Mina Dudy? Bezcenne. Kupię popcorn!!!
mrrr..
2 miesiące temu
Ciekawe, czy ktoś widział biednego lekarza?Mam kontakt z tym środowiskiem i nigdy nie widziałam, powtarzam nigdy.Na tej tzw. pandemii napewno nie stracą.
gorzowianin
2 miesiące temu
oto wiarygodność ministra zdrowia obiecanych dodatków nie ma bo pieniążki poszły do instruktora narciarskiego i właściciela straganu z oscypkami
Bastard
2 miesiące temu
Tak właśnie wyglądają rządy PiS ! Zarobić na koronawirusie ! Ustawić znajomych i rodzinki a! Wystawić piersi do orderów a cała robotę zrzucić na innych ! Tylko szkoda ze 43% Polaków dalej ta zgraje popiera !
Xxx
2 miesiące temu
Czyli w kulki znowu rząd przygral. Wiedzieli dobrze co robią by za duzo nie płacić.
ALA
2 miesiące temu
GLOSUJCIE NA PIS TO NIE BEDZIE DLA OBYWATELA NIC!
...
Następna strona