Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
KRO
|
aktualizacja

Koronawirus w Polsce dobija producentów autobusów

3
Podziel się

Koronawirus mocno odznaczył się na wynikach polskich producentów autobusów. Już od ubiegłorocznych wakacji musieli zmagać się ze spadkiem liczby rejestracji nowych pojazdów. Jeżeli nic się nie zmieni w ciągu najbliższych miesięcy, to producentom zagrozi fala upadłości.

Koronawirus w Polsce dobija producentów autobusów
Koronawirus w Polsce dobija producentów autobusów. Notują złe wyniki (zdj. ilustracyjne). (Corbis via Getty Images, Stefano Montesi - Corbis)
bEhETZph

O sprawie informuje "Rzeczpospolita". W sierpniu krajowi przewoźnicy nabyli tylko 68 nowych pojazdów. To o 58 proc. mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

- To zaskakujący zwrot po wynikach z czerwca i lipca, gdy sytuacja wydawała się zmierzać ku normalizacji - wyjaśniają we wspólnym raporcie Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) oraz firma JMK Analiza Rynku Transportowego, do którego dotarł dziennik.

Zapaść widać jednak już od dłuższego czasu. Od początku 2020 roku liczba zarejestrowanych pojazdów sięgnęła poziomu 927 nowych pojazdów. To liczba mniejsza o połowę, jeżeli porównać ją z liczbą zarejestrowanych autobusów w okresie styczeń-sierpień 2019.

bEhETZpj
Zobacz także: Zobacz: Nowe podatki. "Pytanie, czy przeciętny Kowalski to zobaczy"

"Rzeczpospolita" zauważa, że najlepiej ze skutkami pandemii radzi sobie segment autobusów miejskich. Od początku roku do sierpnia zakupiono ok. 350 sztuk, co daje udział w krajowym rynku 37,6 proc.

bEhETZpp

Odwrotnie natomiast prezentuje się sytuacja autokarów turystycznych. W sierpniu sprzedano zaledwie pięć takich pojazdów, a od początku roku - 75. To mniej o trzy czwarte w porównaniu z liczbą sprzedanych pojazdów od stycznia do sierpnia 2019 roku.

Gwałtowne spadki notuje również segment autobusów międzymiastowych. Przez trzy miesiące obostrzeń wynikających z tzw. lockdownu (kwiecień, maj, czerwiec) nie sprzedano ani jednego pojazdu. W lipcu natomiast - osiem.

Sukcesy świętuje natomiast sektor autobusów z ekologicznym napędem. Od początku roku zarejestrowano 235 nowych autobusów (112 elektrycznych, 104 gazowe i 21 hybrydowych). Oznacza to, że udział pojazdów ekologicznych w całości zakupów autobusów miejskich sięgnął poziomu 54 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEhETZpK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Tomek
9 miesięcy temu
Nic nie dobija gospodarki jak błędne decyzje PiS .
lukas
9 miesięcy temu
Pozdrowienia dla Volvo we Wrocławiu, mam nadzieje, że przetrwacie ten trudny okres.
Sobie Sławek
9 miesięcy temu
Nigdy nie zostanę producentem autobusów.
bEhETZpL