Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus w Polsce. Rząd odkrywa karty: spory deficyt i recesja

8,4 proc. deficytu budżetowego w 2020 roku i spadek PKB o 3,4 proc. - takie prognozy na ten rok przedstawił resort finansów. Aktualizacja Planu Konwergencji do końca miesiąca ma trafić do Unii Europejskiej - informuje "DGP".

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krajowa Administracja Skarbowa)
Ministerstwo Finansów odkrywa karty. Oto prognozy na 2020 rok

Do zapisów dokumentu dotarł "Dziennik Gazeta Prawna". APK to dokument, który państwa członkowskie co roku składają w Brukseli. We wtorek zajmował się nim rząd.

Ministerstwo finansów, które odpowiada za Aktualizację Planu Konwergencji, zakłada nieciekawe perspektywy dla polskiej gospodarki w 2020 roku. Choć i tak jest bardziej optymistyczne niż niektórzy analitycy.

Recesja w Polsce będzie. Jak głęboka? Zdaniem resortu - PKB zmniejszy się w tym roku o 3,4 proc.

Obejrzyj: Był nauczycielem, dzięki jednej rozmowie został miliarderem

To i tak płytsza recesja niż ta, którą zakładają analitycy bankowi. Zarówno mBank, jak i Pekao czy Credit Agricole obstawiają, że polska gospodarka skurczy się o więcej niż 4 proc. Najczarniejszy scenariusz kreśli Międzynarodowy Fundusz Walutowy, którego zdaniem spadek sięgnie 4,6 proc.

Najmocniejszy spadek dotknie inwestycji, które mają zmniejszyć się o ponad 11 proc. Spadnie też konsumpcja oraz eksport i import.

Według informacji "DGP" w Aktualizacji Planu Konwergencji resort finansów zakłada również deficyt na poziomie 8,4 proc. PKB. Chodzi o sektor rządowy i samorządowy, z uwzględnieniem Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Dług publiczny wystrzeli do ponad 55 proc. PKB. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku rząd chwalił się obniżeniem go do nieco ponad 46 proc. wartości polskiej gospodarki. To o tyle dobrze, że Polsce wciąż nie grozi przekroczenie unijnego progu 60 proc. zadłużenia.

PKB Polski spadnie w 2020 roku o 4,6 proc., szacuje MFW.
PKB w 2020. Kolejne instytucje obniżają prognozy dla Polski

Z kolei inflacja średnioroczna ma wynieść 2,8 proc. To znaczy, że w kolejnych miesiącach wzrost cen znacznie wyhamuje. Pierwszy kwartał to podwyżki rzędu 4,5 proc.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-04-2020

katastrofa dobrej zmianyTo dane ministerstw finansów, czyli będzie dużo gorzej.

28-04-2020

suweren nie PO i nie PiSDalej ładować kasę w przekop mierzei , w patologię co się mnoży i nie pracuje , w dziatwę ludzi zamożnych , w gorzałę oraz jego ludzi od budowy … Czytaj całość

28-04-2020

ninasiespinaProponuje zaprzestac finansowania Kosciola !!!wprowadzic podatek wobec Kosciola taki jaki maja wszystkie inne podmioty gospodarcze !!!

Rozwiń komentarze (7)