Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Kryzys w turystyce. GUS szacuje straty

21
Podziel się

W marcu liczba turystów korzystających z miejsc noclegowych spadła o 65 proc. w porównaniu z marcem ubiegłego roku – wynik z danych GUS. Jeśli ograniczenia nie zostaną zniesione, w II kwartale straty w branży turystycznej mogą wynieś nawet 25 mld zł.

Wydatki na podróże spadły w I kwartale o 17 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym.
Wydatki na podróże spadły w I kwartale o 17 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. (fshoq.com)
bEpXQbaZ

Turystyka jest jednym z sektorów bezpośrednio dotkniętych obecnym kryzysem wynikającym z pandemii koronawirusa. Według danych GUS w marcu z noclegów w obiektach turystycznych posiadających 10 lub więcej miejsc skorzystało ok. 935 tys. turystów, w tym ok. 165 tys. turystów zagranicznych i ok. 770 tys. krajowych. Wszystkich turystów, zarówno krajowych jak i zagranicznych, było w marcu o 65 proc. mniej niż w tym samym miesiącu w ubiegłym roku.

GUS szacuje, że w porównaniu z marcem 2019 roku najbardziej zmniejszyła się liczba turystów korzystających z noclegów w schroniskach (o ponad 70 proc.), a najmniej w motelach (o 55 proc.) i zakładach uzdrowiskowych (o 50 proc.).

bEpXQbbb

Nic więc dziwnego, że branża turystyczna z nadzieją czeka na drugi etap odmrażania gospodarki. Rząd zapowiedział bowiem w połowie kwietnia, że w drugim etapie szykuje otwarcie części hoteli, pensjonatów i innych miejsc noclegowych. Oczywiście przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Jest prawdopodobne, że datę rozpoczęcia drugiego etapu odmrażania poznamy w środę.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Jeżeli jednak obecne ograniczenia w przemieszczaniu osób zostaną utrzymane w II kwartale, strata związana z brakiem wydatków na podróże w Polsce może wynieść od ok. 24,0 mld zł do ok. 25,7 mld zł, szacuje GUS.

bEpXQbbh

Ostatni miesiąc był dla sektora turystycznego wyjątkowo trudny. Widać to nie tylko w mniejszej liczbie turystów, lecz także w spadku aktywności na portalach służących do rezerwacji noclegów. Na koniec marca liczba ogłoszeń na tego typu portalach była o ok. 39 proc. niższa w porównaniu z rokiem poprzednim.

Według wstępnych szacunków GUS, w I kwartale roku wydatki związane z podróżami turystów krajowych i zagranicznych w Polsce wyniosły ok. 10,4 mld zł i w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego były niższe o ok. 17 proc. W przypadku odwiedzających jednodniowych – ich wydatki na terenie Polski wyniosły ok. 6,6 mld zł i były niższe o ok. 14 proc. niż przed rokiem.

Największy, bo ponad 20-proc. spadek wydatków odnotowano w województwach: lubuskim, opolskim i podlaskim.

bEpXQbbi

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEpXQbbC
gospodarka
wiadomości
turystyka
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(21)
Foto
rok temu
Artykuł wprowadza w błąd. Powinno być napisane: w pierwszej połowie marca przychody spadły o 15%, a w drugiej o 100% czyli praktycznie do zera. W kwietniu dokładnie tak będzie jak pisze o drugiej połowie marca.
Jan
rok temu
Trybunal stanu dla Rzadu za zwykła grypę skandal
Mily
rok temu
Ludzie swoich obejść nie znają A jeżdżą na wczasy by tylko przed kimś się pokazać. Korona i susza do bulu aż ludzkość się ogarnie
bEpXQbbD
co się tak ob...
rok temu
Spoko. stracą ci co pracują. Patologia nic nie straci. Kaczy gnom o to zadba. W końcu to jego wyborcy.
asdfasdf
rok temu
może w koncu bedzie normalnie a nie ze u jakies babci jadzi 100 zł za dobe osoba parking 20 a sniadanie 50 zł obiad w knajpie 100 zł za 200 g mintaja z ziemniakami u surówką juz nie wspomne o piwie za 2 zł w sklepie a w lokalu w cenie kraftów
...
Następna strona