Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|

Kto zarabia najlepiej w Polsce? Oto lista zawodów

330
Podziel się

Które stanowiska są w Polsce najlepiej płatne? Z naszej analizy wynika, że rekordowe zarobki mają szefowie polskich oddziałów zagranicznych firm. Dobrze się też płaci dyrektorom w bankach, logistyce czy w energetyce. Co ciekawe, w branży IT "rekordzistów" jest niewielu.

Kto zarabia najlepiej w Polsce? Oto lista zawodów
Naprawdę duża pensja? Zwykle mogą na nią liczyć menedżerowie w wielkich firmach (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)
bEqzroNx

Country manager, który samodzielnie zarządza firmą, to najlepiej płatne stanowisko w Polsce, wynika z analizy serwisu wynagrodzenia.pl dla money.pl. Eksperci sprawdzili pensje 20 osób na tym stanowisku. Przeciętny zarobek (czyli mediana) wyniósł 37,5 tys. brutto, choć 25 proc. z nich ma pensje powyżej 45,8 tys. zł.

- Country manager to taki odpowiednik prezesa na dany kraj w ramach dużych, międzynarodowych korporacji. Wysokie płace więc nie dziwią, to bardzo wysokie stanowisko w ramach struktur korporacyjnych - wyjaśnia money.pl Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

bEqzroNz

To więcej niż zarabia zwykle prezes firmy, która zatrudnia powyżej 1 tys. pracowników. On może liczyć przeciętnie na nieco ponad 29 tys. zł.

Zobacz także: Średnia pensja to już 6 tys. zł? Ekspertka wyjaśnia

W badaniu dotyczącym prezesów wzięto pod uwagę 44 osoby na takich stanowiskach. 25 proc. z nich zarabia jednak ponad 43 tys. zł. Są oczywiście szefowie firm, którzy zarabiają zdecydowanie więcej - i którzy nie zostali ujęci w badaniu. To na przykład prezesi wielkich giełdowych spółek czy szefowie państwowych spółek.

bEqzroNF

I tak szef Comarchu Janusz Filipiak zarabia na przykład miesięcznie ok. 1,57 mln zł, a prezes Orlenu Daniel Obajtek - ok. 183 tys. zł.

Najlepsze zarobki w Polsce. Nie tylko country manager

Świetnie zarabiają też dyrektorzy generalni w branży logistycznej. Analitycy sprawdzili zarobki 17 takich specjalistów. Wyszło, że ich przeciętna pensja przekracza 33 tys. zł.

bEqzroNG

Na ponad 30 tys. zł mogą liczyć też dyrektorzy departamentów w bankach. Przeciętna pensja na tym stanowisku to 27 tys., ale w największych bankach (zatrudniających ponad 1 tys. osób) to już niemal 31 tys.

Najwięcej świetnie płatnych stanowisk jest w bankowości, ale sporo jest też bardzo dobrze wynagradzanej kadry w energetyce, logistyce czy produkcji.

- Wysokie płace na konkretnych stanowiskach w bankowości to trochę pokłosie lat dwutysięcznych – wtedy ten sektor generował bardzo wysokie zyski. W ostatnich latach już jednak tak nie było. W bankowości ostatnio często się wręcz redukuje zatrudnienie - komentuje Kubisiak.

Na takie pensje zwykle nie mogą liczyć nawet najlepiej opłacani specjaliści z sektora IT. Andrzej Kubisiak zwraca jednak uwagę, że w IT może nie ma "rekordowych" pensji, za to na bardzo dobre wynagrodzenie może liczyć właściwie każdy specjalista.

bEqzroNH

- Biorąc pod uwagę ostatnie badania GUS, średnia wynosi tam powyżej 10 tys. zł brutto. W żadnym innym sektorze granica 10 tys. zł nie jest przekroczona - mówi ekspert PIE.

- W firmach produkcyjnych czy logistycznych pensje dyrektorskie są bardzo dobre. Tak dobrze zarabia się jednak tylko na szczycie drabiny - pod nimi pracują często tysiące osób, które tak dobrze już nie zarabiają - zwraca uwagę Kubisiak.

Aby zarabiać w Polsce bardzo duże pieniądze, trzeba zwykle zarządzać wielkimi zespołami. A jakie są najlepiej płatne stanowiska, które się z tym nie wiążą?

bEqzroNI

Z analizy wynagrodzenia.pl wynika, że takim zawodem jest projektant systemów IT. Przebadano niemal 440 osób na takim stanowisku, przeciętna pensja przekroczyła 15 tys. zł. Na przeciętną pensję 14,3 tys. zł mogą liczyć z kolei programiści, specjalizujący się w języku ABAP. Wysoko na liście są też sędziowie z przeciętną pensją zbliżoną do 13 tys. zł.

Które zawody są najgorzej opłacane?

Kto natomiast zarabia najgorzej? Z analizy wynika, że pracownicy ochrony. Najpopularniejsza pensja w tym zawodzie to 2610 zł. Niewiele więcej zarobi woźny czy salowa.

Wśród najgorzej wynagradzanych pracowników w Polsce są też sanitariusze (przeciętnie 2800 zł), dietetycy (2870), bibliotekarze (2970) czy nauczyciele stażyści (2960).

Zdaniem Kubisiaka jednak dane na temat najgorzej zarabiających pracowników nie zawsze mówią całą prawdę. - Jeśli chodzi o najniżej płatne stanowiska, to nierzadko część wynagrodzeń wypłaca się "pod stołem" - uważa. Jak wynika z najnowszego raportu PIE, częściowo pensje może pobierać w ten sposób nawet 1,4 mln Polaków.

Wyjaśnienie: za przeciętną pensję rozumiemy jej medianę na danym stanowisku. Oznacza to, że poniżej i powyżej mediany znajduje się dokładnie po 50 proc. danych. Przykładowo - jeżeli mediana wynosi 2 tys. zł, to znaczy, że wynagrodzenie na danym stanowisku jest w połowie zakładów niższe, a w połowie wyższe od 2 tys.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEqzroOa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(330)
bbn
2 miesiące temu
Najwięcej zarabiają ci z wykształceniem, im większa odpowiedzialność wyższa płaca. Ci co maja najniższe place, przypuszczam ze jest im trudno żyć by związać przysłowiowi koniec z końcem. Free market system spowoduje ze wytworzy ludzi bardzo bogatych i bardzo biednych. Nie jest to idealny system ponieważ tworzy duża lukę pomiędzy biednymi i bogatymi. W społeczeństwie potrzebujemy ludzi o rożnych zawodach. Podobnie było przed woja, bogaci żyli w zamkach a biedni pracowali na nich.
Lolek i Fryce...
2 miesiące temu
Wyklęty powstań ludu z ziemi-jeszcze zaśpiewamy im tę pieśń.
Stańczyk
2 miesiące temu
Audytor,menedżer za jedno słowo Tak lub Nie lub podpis bez odpowiedzialności zgarnia kasę i idzie później w siną dal zgodnie z ustawą Liberum Veto.
bEqzroOb
Pracownik kr...
2 miesiące temu
A pracownicy ochrony jak zawsze zarabiają najmniej tylko czemu ich ciągle potrzeba bo wracamy do feudalizmu gdzie popyt na chłopów pańszczyźnianych zawsze potrzebano.
Zulu Gula
2 miesiące temu
Już za komuny mówiło się;A mój mąż jest z zawodu Dyrektorem; Historia zawodów zakręciła koło.
...
Następna strona